Bydlení

18. března 2023 06:00

redakce Prima Living

Na vlastní bydlení dosáhne starší generace. Pro mladé je vysněný byt často utopií

Stárnoucí populace, špatná dostupnost bydlení, rostoucí výše nájemného ale i strach z důchodu a stále se zvyšující inflace. Fakt, že průměrný věk, kdy si lidé pořizují vlastní bydlení v posledních letech stoupá, má několik příčin. Velká část lidí se proto snaží nejen zabezpečit na stáří, ale také dobře investovat své úspory. Na bydlení v nájmu se lidé, kteří jsou dnes ve středním věku, ale ani lidé mladší nemohou příliš spoléhat.

Důchod se dá lépe zvládnout ve vlastním bytě

Investice do vlastního bytu začíná být zejména pro současné čtyřicátníky, ale i mladší ročníky nezbytností, a mnoho lidí si to uvědomuje. Jak ukazuje aktuální debata o valorizaci důchodů, reálně totiž hrozí, že za několik let už současný, těžko udržitelný penzijní systém nemusí fungovat, a tak je potřeba mít vlastní zázemí.

Nový byt jako pojistka proti inflaci i zajištění na stáří

Stárnutí populace a zhoršování dostupnosti bydlení vede i k tomu, jakým způsobem dnes lidé financují nový byt. V minulosti si na koupi bytu brala hypotéku zhruba polovina zájemců o nový byt. Nyní jsou ale úrokové sazby třikrát dražší než v roce 2021 a lidí, kteří financují byt úvěrem, výrazně ubylo. To se týká zejména mladých, kteří ještě nemají úspory na zaplacení části kupní ceny nemovitosti v hotovosti.

Zatímco v roce 2015 bylo průměrnému kupujícímu například v Central Group 39 let, o pět let později to bylo skoro 44 let a dnes je mu v průměru 45,8. Stejně tak roste podíl klientů nad 50 let, kteří už dnes tvoří bezmála třetinu. Naopak se zmenšuje skupina čerstvých majitelů bytů, kteří ještě neoslavili třicetiny. Dříve jich byla až pětina, nyní jen zhruba 12 procent.

ČNB znevýhodňuje investiční hypotéky

Řada nyní pořizovaných bytů slouží jako bezpečná investice a ochrana před inflací. Současná pravidla České národní banky ovšem pro financování investičních bytů stanovují ještě přísnější pravidla než pro úvěry na nemovitosti k vlastnímu bydlení.

Zatímco u hypoték za účelem vlastního bydlení stanoví centrální banka měkčí kritéria pro žadatele mladší 36 let, pro investory už toto zvýhodnění neplatí. Na investiční byt tak banky mohou žadatelům bez rozdílu věku půjčit maximálně do 80 % hodnoty nemovitosti (ukazatel LTV). Podobně neplatí zvýhodnění mladých u limitů vyjadřujících poměr měsíčních splátek všech úvěrů a čistého měsíčního příjmu žadatele (DSTI) i celkového zadlužení žadatele a jeho čistého ročního příjmu (DTI). To v praxi vede k omezení výše úvěru na investiční byt a některé banky zkracují i délku jeho splatnosti.

Novostavba šetří nejen náklady na energie

Nové byty jsou jako investice i jako zabezpečení na důchod vhodnější než ty starší, jejichž pořizovací cena může být o něco nižší, dlouhodobě se však do nákladů na provoz a údržbu propíše jejich horší kvalita. Zejména byty v panelových domech jsou až dvojnásobně dražší na provoz než novostavby, které se nyní většinou staví jako energeticky velmi úsporné (PENB ve třídě B).

Náklady na energie přitom dnes patří vedle výše nájemného k nejdůležitějším kritériím, podle nichž si nájemníci vybírají byt k pronájmu. Kromě nákladů na provoz jsou nové byty také zásadně lepší ve standardu provedení a použitých materiálech a technologiích. Mají záruku na kvalitu a také jejich životnost bez potřeby oprav je mnohem delší, což ocení nejen lidé, kteří si byt pořizují s vidinou poklidného stáří.

Zdroj: hypoindex.cz; https://www.financ.cz/hypoteky/v-jakem-veku-zadat-o-hypoteku/

Sdílejte článek
Štítky hypotéka úvěr bydlení

Přečtěte si také