návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak na novostavbu? Designéři Jak se staví sen radí, co s podlahami i technologiemi

matoušhartman , Vydáno: 05.03.2020
Ložnici Lukáš a Radka nečekali
Autor: archiv FTV Prima Ložnici Lukáš a Radka nečekali
Pokud nechceme rekonstruovat, můžeme si pořídit novostavbu. I s ní ale bude práce, kterou byste mohli pokazit. Podívejte se na praktické tipy od zkušených designérů. Nebudete pak litovat, že jste včas nezměnili dispozici nebo že jste vybrali špatnou podlahu.

reklama

Ideální je pořídit si novostavbu ve fázi hrubé stavby. Dobře si rozmyslete, než kývnete na nákup nemovitosti, kde budou hotové podlahy a dveře. Následná změna dispozice bude složitější a vyjde vás na více peněz.

„Dispozice je alfa a omega,“ říká architekt František Kobližka. Pokud se v domě nemůžete pohodlně pohybovat, někde vám něco překáží, nebude se vám bydlet dobře. Když si přizvete odborníka, můžete dispozici bytu upravit před nastěhováním a zbavíte se potíží do budoucna.

Jak vybrat podlahu

Když vybíráme podlahu, máme na výběr z různých materiálů. Nejluxusnější je dřevo, ale můžeme použít i keramiku. Oblíbené jsou vinylové podlahy, které se hodí prakticky do všech prostor bytu.

  1. Lepená vinylová podlahahodí se do koupelen, protože jí nevadí vlhké prostory
  2. Vinylová podlaha s HDF nosičem – je teplejší a má i zvukovou izolaci díky korku, ale není vhodná do vlhkých prostor
  3. Celovinylová podlaha se zámkem – je kompromisem mezi předchozími dvěma typy podlah, hodí se totiž jak do obýváku, tak do kuchyně. Využijí ji tak zejména ti, kteří mají kuchyň s obývákem propojenou.

Velkým problémem bývá sladit dveře s podlahou. Výrobci dveří a podlah totiž používají rozdílné vzorníky dekorů. Sázkou na jistotu je tak použít podlahu v dřevodekoru a k ní umístit jednobarevné dveře, třeba bílé nebo černé. Rozhodně byste neměli experimentovat s různými dřevodekory na podlaze a dveřích, nebude to vypadat dobře.

Na fotce níže můžete vidět, jak s podlahovou krytinou pracovali Andrea Hylmarová a Marek Povolný v nedávné proměně. Vinyl použili i na obklad stěn. K šedému dekoru si mohli dovolit jemný dřevodekor a kování použili v neutrální černé: 

A takhle chodba s jádrem vypadá dnes
Autor: archiv FTV Prima A takhle chodba s jádrem vypadá dnes

Příležitost pro moderní technologie

Ty se do novostavby umisťují mnohem snáze než do rekonstruovaného domu. Technologie zvládnou odemykat a zamykat dveře, kdy se blížíte k domu, umí také zhasínat, rozsvěcet a pustit film.

Barvy

Podle Františka Kobližky je lepší volit výraznější barvy na doplňcích. Barevnost můžete dodat také tím, že na jednu stěnu umístíte velké množství fotek nebo obrázků. Pokud chcete barevné stěny, měli byste volit jemnější pastelové odstíny, které se snáze kombinují a neubírají tolik světla.

Stěnu z obrázků vytvořili i designéři Martina Pištěláková a Jan Bek v jedné z proměn. Vybrali vhodné dekorativní obrázky, rozmysleli jejich umístění a pak z nich vytvořili stěnu, která dodá pokoji barvy a zútulní ho:

V ložnici je i kout na čtení
Autor: archiv FTV Prima V ložnici je i kout na čtení

Další praktické tipy od designérů:

Přestavba panelákové bytu úvod

Rekonstrukce panelákového bytu podle Jak se staví sen: Vyberte správný sádrokarton i dveře

Pohovka by měla být rozkládací a s úložným prostorem

Jak prakticky zařídit garsonku? Designéři Jak se staví sen se podělili o své zkušenosti

reklama

Článek je zařazen v: Jak se staví sen , Jak se staví sen 2020 , novostavba

reklama

Přečtěte si také