Bydlení

5. března 2020 14:00

Matouš Hartman

Jak na novostavbu? Designéři Jak se staví sen radí, co s podlahami i technologiemi

Pokud nechceme rekonstruovat, můžeme si pořídit novostavbu. I s ní ale bude práce, kterou byste mohli pokazit. Podívejte se na praktické tipy od zkušených designérů. Nebudete pak litovat, že jste včas nezměnili dispozici nebo že jste vybrali špatnou podlahu.

Ideální je pořídit si novostavbu ve fázi hrubé stavby. Dobře si rozmyslete, než kývnete na nákup nemovitosti, kde budou hotové podlahy a dveře. Následná změna dispozice bude složitější a vyjde vás na více peněz.

„Dispozice je alfa a omega,“ říká architekt František Kobližka. Pokud se vdomě nemůžete pohodlně pohybovat, někde vám něco překáží, nebude se vám bydlet dobře. Když si přizvete odborníka, můžete dispozici bytu upravit před nastěhováním a zbavíte se potíží do budoucna.

Jak vybrat podlahu

Když vybíráme podlahu, máme na výběr zrůzných materiálů. Nejluxusnější je dřevo, ale můžeme použít i keramiku. Oblíbené jsou vinylové podlahy, které se hodí prakticky do všech prostor bytu.

  1. Lepená vinylová podlahahodí se do koupelen, protože jí nevadí vlhké prostory
  2. Vinylová podlaha sHDF nosičem – je teplejší a má i zvukovou izolaci díky korku, ale není vhodná do vlhkých prostor
  3. Celovinylová podlaha se zámkem – je kompromisem mezi předchozími dvěma typy podlah, hodí se totiž jak do obýváku, tak do kuchyně. Využijí ji tak zejména ti, kteří mají kuchyň s obývákem propojenou.

Velkým problémem bývá sladit dveře spodlahou. Výrobci dveří a podlah totiž používají rozdílné vzorníky dekorů. Sázkou na jistotu je tak použít podlahu vdřevodekoru a kní umístit jednobarevné dveře, třeba bílé nebo černé. Rozhodně byste neměli experimentovat srůznými dřevodekory na podlaze a dveřích, nebude to vypadat dobře.

Na fotce níže můžete vidět, jak s podlahovou krytinou pracovali Andrea Hylmarová a Marek Povolný v nedávné proměně. Vinyl použili i na obklad stěn. K šedému dekoru si mohli dovolit jemný dřevodekor a kování použili v neutrální černé:

Příležitost pro moderní technologie

Ty se do novostavby umisťují mnohem snáze než do rekonstruovaného domu. Technologie zvládnou odemykat a zamykat dveře, kdy se blížíte kdomu, umí také zhasínat, rozsvěcet a pustit film.

Barvy

Podle Františka Kobližky je lepší volit výraznější barvy na doplňcích. Barevnost můžete dodat také tím, že na jednu stěnu umístíte velké množství fotek nebo obrázků. Pokud chcete barevné stěny, měli byste volit jemnější pastelové odstíny, které se snáze kombinují a neubírají tolik světla.

Stěnu z obrázků vytvořili i designéři Martina Pištěláková aJanBek v jedné z proměn. Vybrali vhodné dekorativní obrázky, rozmysleli jejich umístění a pak z nich vytvořili stěnu, která dodá pokoji barvy a zútulní ho:

Další praktické tipy od designérů:


Přečtěte si také