Zahrada

29. března 2014 19:56

Markéta Zídková

Zahradníkův rok: Ať žije duben

Zkontrolujte zahradnické nůžky, očistěte sázecí lopatku a kolík a směle na zahradu! Duben je pro zahradníka hlavním měsícem v roce – vše, co teď uděláte, se vám desetkrát vyplatí. A opačně to platí také.

Čas na zeleninu

Začneme zeleninou. V obchodech a na tržištích není zrovna nejlevnější, o kvalitě nemluvě. V dubnu můžete přímo do záhonu vysévat klasické druhy, jako jsou ředkvičky, hrách, pažitka, kopr, okurky, špenát, mák, česnek, cibule nebo tuřín. Vysít můžete i nejrůznější bylinky, a to jak do truhlíků, tak na záhony. Kolem jahod, ještě než rozkvetou, rozhoďte kompost (na čtvereční metr dva až tři litry).

Ve druhé polovině měsíce se můžete pustit do brambor. Půdu vylepšete kompostem a předklíčené i nepředklíčené brambory sázejte do řádků asi 40 centimetrů od sebe. Mezi řádky mohou být rozestupy až 70 centimetrů.

Čas na květiny

V okrasné části zahrady se nejspíš kocháte tulipány a dalšími cibulovinami, kterým statečně sekundují dvouleté macešky a nejrůznější trvalky. Vedle nich můžete začít vysazovat letničky, které si poradí s nižšími teplotami. Semenáčky těch choulostivějších přepichujte do pařeniště. Projděte zahradu a odstraňte suché květy vřesovců (pokud jste tak už neučinili), sestříhejte v létě kvetoucí keře. Vysít můžete okrasné dýně, sklízet se budou na podzim.

Pusťte se do trávníku a do růží

Trávník posekejte a provzdušněte speciálními hráběmi. Pokud už se těšíte na nový trávník, je duben ideálním měsícem pro jeho založení. Růže sestříhejte a odstraňte uschlé výhonky, řádně pohnojte, případně ošetřete proti škůdcům.

Čas na nábytek

Že vám ještě něco chybí? Bez obav, možností je spousta, například sázejte okrasné stromy a keře (ty, co jsou zapěstované v kontejnerech, můžete sázet celý rok), nařízkujte si túje, ovocné stromy přihnojte ledkem a osaďte si novou skalku. Prořežte rybízy tak, že odstřihnete u země tři nejstarší větve. Při tom všem je dobré zkontrolovat si nářadí, tu a tam něco utáhnout, zbrousit, přiklepnout nebo natřít proti korozi. Duben se ale také hodí ke znovudobytí zahrady a rozšíření životního prostoru. Takže zkontrolujte zahradní nábytek, očistěte nebo smontujte stůl, židle a lavice. Připravte se i na první grilování, po zimě přijde vhod. A podívejte se i na zahradní jezírko – určitě potřebuje vyčistit.

(mir)


Přečtěte si také