Kuchyně

18. července 2019 05:00

Andrea Vránová

Zero waste: Máme 5 tipů, jak zredukovat odpad v domácnosti a ještě na tom zbohatnout

Ročně po sobě necháme 2,12 miliardy tun odpadu. Zero waste (nulový odpad) je řešením, jak žít v souladu s přírodou a ještě ušetřit. Je to bezmála životní filozofie, která navíc prospěje nejen vám, ale i okolí. Podívejte se, co dělat a co nedělat.

Kolik plastových pytlíků spotřebujeme při každém nákupu? Jeden na rohlíky, jeden na rajčata, jeden na jablka... Co pak s nimi uděláme? Vyhodíme je. I když sáčky šoupneme do kontejneru na plasty, pořád produkujeme odpad, který někde musí skončit. Něco se zrecykluje, ale prognózy varují, že brzy bude v oceánech víc plastu než ryb. Pokud se nám podaří snížit množství odpadu, planeta nám poděkuje a naše peněženka taky. Řešením je zero waste.

Tento životní styl si v zahraničí získává čím dál tím větší pozornost. Mezinárodní aliance pro nulový odpad (ZWIA) dokonce dává uznání firmám, které se rozhodly fungovat bez tvorby odpadu, který by měl negativní vliv na naši planetu. Je jasné, že se nám nepodaří zredukovat odpad na absolutní nulu, ale můžeme se ideálu alespoň přiblížit. Bloggerka a novinářka Andrea Vránová se o zero waste zajímá a o ekologičtějším životním stylu píše i na svůj blogspAce. Podívejte se na její tipy, jak zatočit s odpadem a neprodělat na tom.

Nepouštějte si domů zbytečnosti

To je základní předpoklad pro zredukování odpadu. Nedostane-li se do vaší domácnosti, nebudete ho muset vůbec řešit. Nákup potravin – to je oblast, která bude vyžadovat největší zatvrzelost. Právě ze supermarketů a samoobsluh si totiž nosíme domů nejvíce odpadků. Jak to zarazit? Sepište si nákupní lístek. Jakmile to neuděláte, podlehnete akcím a slevám, a nakoupíte tak věci, které nepotřebujete, nespotřebujete a jejichž kvalita bývá pochybná. Koneckonců to bude i zbytečný výprask pro vaši peněženku. Druhou oblastí jsou věci zdarma. Tedy reklamní předměty nebo letáky. Pamatujte, že přístup „to se může hodit“ je pro redukci odpadu snad úplně nejhorší.

Jděte do naha

Tedy ne vy, jděte to „nahých“ produktů. To jsou takové, které si můžete nasypat, natočit nebo nabrat do vlastní nádoby. Takové, které nemají obal. Pokud přemýšlíte zero waste, sáhnete raději po rajčatech z místní zeleniny než po těch v supermarketu, které budete muset dát do igelitového pytlíku, zvážit si je a na sáček pak umístit samolepku s cenou.

Vhodným řešením nákupu potravin jsou bezobalové obchody. Krámky, kde pořídíte zboží do látkového pytlíku nebo zavařovačky, u nás v posledních měsících rostou jako houby po dešti. Příkladem jsou prodejnyBezobalu v Praze, Bezobaláč ve Zlíně, Potraviny bez obalu ve Frýdku-Místku nebo Bezobalový obchod v Brně. Kde je najít všechny pohromadě? Nakoukněte do bezopadové mapy na blogu Reduca.

Koupí „nahých“ produktů vítězíte hned na několika frontách. Zaprvé ušetříte, protože neplatíte za obal, a tedy reklamu. Zadruhé si naberete přesně takové množství, které chcete. A díky redukci nakupovaných obalů nebudete muset tak často vynášet odpadky.

Nemáte v okolí svého domova bezobalový obchod? Zaměřte svou pozornost na farmářské trhy. A nezanevřete ani na supermarkety. Ovoce, zeleninu, oříšky a pečivo tu v pohodě naberte do vlastních látkových sáčků. A pochodíte i u lahůdkových, masových, sýrových či rybích pultů. Jen si na váš oblíbený vlašák nezapomeňte krabičku.

Uklízejte ekologicky

Veškeré úklidové prostředky v domácnosti zastane jedlá soda, mýdlo, ocet a citronová šťáva. S octem zředěným vodou vytřete podlahu. S pastou z jedlé sody odstraníte mastnotu a vyleštíte kovové povrchy. Nádobí vydrhnete nastrouhaným marseillským mýdlem rozmočeným a rozmixovaným v horké vodě.

O ekologickém uklízení jsme už psali, podívejte se ZDE.

Zjednodušováním ale získáte mnohem víc. Třeba úložný prostor, kterého je věčně nedostatek. Jak? Tím, že předměty v domácnosti upotřebíte hned několika způsoby.

Namísto poklic a pokliček nejrůznějších velikostí postačí talíře. S rychlovarnou konvicí zalijete květiny. Do zavařovaček nebo sklenic od medu natočíte bezobalové potraviny, uskladníte v nich zbytky z večeře nebo je využijete namísto vázy. Takže si schovávejte uzavíratelné obaly, budou se vám hodit při nákupech.

Nevyhazujte

Plastové obaly pustoší životní prostředí. Kvůli nim se ženeme do náruče ekologické katastrofy – podle vědeckých závěrů bude do roku 2050 v oceánech víc plastu než ryb. Není to tak dávno, co médii otřásla zpráva, že se miniaturní částečky plastu dostaly do kohoutkové vody napříč světem. A to je jen vzorek toho, co jsme si během plastové éry nadrobili.

Máte chuť všechny nahromaděné plasty vzít a jednou provždy se s nimi rozloučit u žlutého kontejneru? Počkejte. Můžete je totiž proměnit v něco krásného. Nebo užitečného. Mrkněte se na to, co můžete udělat s PET lahvemi v našem článku. Zkuste najít DIY projekty, na které potřebujete jen to, co už máte doma, případně to, co byste museli vyhodit. Mrkněte na naše tipy, co se starými věcmi z domácnosti:

Igelitky můžete proměnit ve výplň polštáře. Vycpěte jimi povlak a udělejte sobě nebo mazlíčkovi pohodlí. Plastová brčka zase poslouží jako organizér pro tenké řetízky, už se vám nezamotají. Nenašli jste způsob, jak věcem vdechnout druhý život? Zkuste je „udat“ v second handech, starožitnictvích, online bazarech nebo u známých. Pověste na svůj facebookový profil fotky oblečení, které byste vyhodili, určitě se najde někdo, kdo mu dá druhou šanci. Případně ho dejte do kontejnerů na oblečení, odkud se dostane k těm, kteří ho potřebují.

Používejte zbytky

Z odkrojků můžete vyčarovat delikatesu. Nevěříte? Rozmixujte zelené části mrkve, přidejte rozmačkaný česnek, olivový olej, sůl, pepř a citronovou šťávu. Voilà, chutné pesto je na světě.

Tytéž ingredience (kromě natě) spojte s ořechovou drtí, která vám zbyla po přípravě veganského mléka. Získáte pomazánku nabitou živinami.

Okoral vám chleba? Co z něj připravit krutony, strouhanku, lahodný francouzský toast či žemlovku? Pročesejte internet a najdete celou řádku podobných receptů, které vám ušetří pěkných pár kaček navíc.

Co se spotřebovat nestihlo, zkompostujte. Ať už na vlastním zahradním kompostu, vyhozením do hnědé popelnice, nebo pořízením/výrobou bytového kompostéru – tzv. vermikompostéru. Nebojte, při správné údržbě nezapáchá. A žížalky požírající bioodpad jen tak nevylezou. Zato pro vás vytvoří nádhernou zeminu plnou živin, stejně jako kvalitní tekuté hnojivo.

Návod, jak si doma zařídit kompost, najdete zde včetně videa.

Foto: Andrea Vránová

Andrea Vránová

Další články o ekologickém bydlení:


Přečtěte si také