Bydlení

14. května 2023 11:00

redakce Prima Living

Provoňte si svůj domov podle typu pokoje! Tyto vůně se hodí do ložnice, obýváku i do koupelny

Dávno už neplatí, že pro opojnou vůni růží si nutně musíte pěstovat svůj záhon nebo kupovat kytici. Moderní doba pokročila a my se můžeme kdykoliv radovat z naší oblíbené vůně a navodit pocit klidu a relaxace aromatickým pomocníkem. Ale podle čeho vybírat? A jaká vůně se hodí do kterého pokoje?

Vůni si lze vybrat podle řady kritérií. Například podle znamení zvěrokruhu, věku i oblíbeného pokrmu. Ale kam vůně patří a jsou místa, kde bychom se jich naopak měli spíše vyvarovat?

Obývací pokoj

V místnosti, kde trávíme nejvíce času, jde především o libost samotné vůně. Nejčastěji se jedná o obývací pokoj. Aroma do této části bytu by mělo být jemnější a slabší intenzity, které navodí pocit příjemné atmosféry a harmonie. Vhodné je santalové dřevo a květinové vůně.

Kuchyň

Pro další místnost, která bývá srdcem domovů a bytů, kuchyň, je důležité zvolit nejen příjemnou, ale také účelovou vůni. A to z důvodu mísení různých pachů z vaření. Nejlákavější vůní je jistě čerstvě napečené cukroví nebo štrúdl. Pokud ale není čerstvě upečený moučník pro vás to pravé ořechové, lze aroma ošidit skořicí prostřednictvím aromalampy. Dobrým pomocníkem jsou také sáčky se sušenými bylinkami nebo katalytické lampy.

Pokud potřebujete účelné aroma, které zároveň pohltí nežádoucí pachy třeba z nepovedeného vaření, přiveďte v míse k varu 250 ml vody se směsí snítek tymiánu a několika koleček citronu.

Koupelna

V koupelně můžeme zvolit aroma i podle doby, kdy se v místnosti nejčastěji nacházíme. Například pro ráno je vhodná svěží vůně citrusů, máty a eukalyptu. Příjemně vás naladí a osvěží pro příjemný začátek dne. Naopak večer jsou vhodnější tóny meduňky či levandule.

Můžete si dopřát koupel s pár kapkami vonného oleje, který s použitím malé hrstičky kokosového másla/oleje vytvoří relaxační lázeň. Díky kokosovému oleji, který se rozpustí v teplé vodě, se navíc nemusíte mazat hydratačními krémy.

Další variantou mohou být vonné svíčky a mýdla. Ta zároveň mohou mít praktické i dekorativní využití.

Pracovna

Pro lepší soustředění, které potřebujeme především v pracovně, se nabízí jasmín a travnaté tóny. Velice důležitý v tomto pokoji je ale čerstvý vzduch a pravidelné větrání. Praktickým složením vůně je také rozmarýn, zejména pro jeho povzbuzující účinky. Vhodný je v sušené podobě nebo v difuzéru.

Ložnice

Ložnice by měla sloužit především k odpočinku. Opět platí, že by vůně měla být spíše jemná v nižším dávkování. Pokud bychom množství aroma přehnali, mohly by nastat bolesti hlavy a snížená kvalita spánku. Abychom se tohoto nežádoucího účinku vyvarovali, je dobré zvážit také způsob, jak navodit přirozené aroma.

Levandule je ověřená jistota a má uklidňující účinek. Pár kapek esence na polštář vám zpříjemní usínání. Pro snížení stresu a pocitu úzkosti je vhodný také cypřiš. Vonné svíčky zapalujte jen několik desítek minut přes spaním. Pokud se ale nechystáte jít rovnou spát, vyzkoušejte růži a pačuli. Jejich vůně má afrodiziakální účinky. Svíčky a příjemná vůně navodí tu správnou atmosféru.

Spíž

Místem, kde bychom se měli raději vonného aromatu vyvarovat, je spíž. Intenzivní vůně by mohla znehodnotit uložené potraviny.

Zdroj: Adéla Skřivánková, autorský článek


Přečtěte si také