reklama

Provoňte si váš domov podle typu pokoje! Tyto vůně se hodí do ložnice, obýváku nebo do koupelny

skrivaa
8. listopadu 2018
Dávno už neplatí, že pro opojnou vůni růží si nutně musíte pěstovat svůj záhon nebo kupovat kytici. Moderní doba pokročila a my se můžeme kdykoliv radovat z naší oblíbené vůně a navodit pocit klidu a relaxace aromatickým pomocníkem. Ale podle čeho vybírat? A jaká vůně se hodí do kterého pokoje?
reklama

Vůni si lze vybrat podle řady kritérií. Například podle znamení zvěrokruhu, věku i oblíbeného pokrmu. Ale kam vůně patří a jsou místa, kde bychom se jich naopak měli spíše vyvarovat?

Obývací pokoj

Vmístnosti, kde trávíme nejvíce času, jde především o libost samotné vůně. Nejčastěji se jedná o místnost obývacího pokoje. Aroma do této části bytu by mělo být jemnější a slabší intenzity, které navodí pocit příjemné atmosféry a harmonie. Vhodné je santalové dřevo a květinové vůně.

Vonné tyčinky hezky vypadají a úžasně voní. Foto: All

Kuchyň

Pro další místnost, která bývá srdcem domovů a bytů, kuchyň, je důležité zvolit nejen příjemnou, ale také účelovou vůni. A to zdůvodu mísení různých pachů zvaření. Nejlákavější vůní je jistě čerstvě napečené cukroví nebo štrúdl. Pokud ale není moučník to pravé ořechové, lze aroma ošidit skořicí prostřednictvím aromalampy. Dobrým pomocníkem jsou také sáčky se sušenými bylinkami nebo katalytické lampy.

Skořice voní nádherně. Foto: istock.com

TIP: Pokud potřebujete účelné aroma, které zároveň pohltí nežádoucí pachy třeba znepovedeného vaření, přiveďte vmíse kvaru 250 ml vody se směsí snítek tymiánu a několika koleček citronu.

Koupelna

Vkoupelně můžeme zvolit aroma i podle doby, kdy se vmístnosti nacházíme. Například ráno je vhodná svěží vůně citrusů, máty a eukalyptu. Příjemně vás naladí a osvěží pro příjemný začátek dne. Naopak večer jsou vhodnější tóny meduňky či levandule. Koupelna má pro využití aromat hned několik výhod. Můžete si dopřát koupel s pár kapkami vonného oleje, který spoužitím malé hrstičky kokosového másla/oleje vytvoří relaxační lázeň. (Díky kokosovému oleji, který se rozpustí vteplé vodě, se navíc nemusíte mazat hydratačními krémy). Další variantou mohou být vonné svíčky a mýdla. Ta zároveň mohou mít praktické i dekorativní využití.

Příjemná vůně uvolní vaše smysly. Foto: istock.com

Pracovna

Pro lepší soustředění, které využijeme vpracovně, se nabízí jasmín a travnaté tóny. Velice důležitý vtomto pokoji je ale čerstvý vzduch a pravidelné větrání. Praktickým složením vůně je také rozmarýn, zejména pro jeho povzbuzující účinky. Vhodný je v sušenépodobě nebo v difuzéru.

Pořiďte si originální difuzér. Foto: istock.com

Ložnice

Ložniceby měla sloužit především k odpočinku. Opět platí, že by vůně měla být spíše jemná vnižším dávkování. Pokud bychom množství aroma přehnali, mohly by nastat bolesti hlavy a snížená kvalita spánku. Abychom se tohoto nežádoucího účinku vyvarovali, je dobré zvážit také způsob, čím navodit přirozené aroma. Levandule je ověřená jistota, která má uklidňující účinek. Pár kapek esence na polštář vám zpříjemní usínání. Pro snížení stresu a pocitu úzkosti je vhodný také cypřiš. Vonné svíčky zapalujte jen několik desítek minut přes spaním. Pokud se ale nechystáte jít rovnou spát, vyzkoušejte růži a pačuli. Jejich vůně má afrodiziakální účinky.Svíčky a příjemná vůně navodí tu správnou atmosféru. Foto: istock.com

Místem, kde bychom se měli raději vonnému aromatu vyvarovat, je spíž. Intenzivní vůně by mohla znehodnotit uložené potraviny.

(bp)

Další články:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama