15. října 2018 14:27
Tereza JavorováSvětelné znečištění: Vypněte žárovky a pomozte navrátit do přírody tmu
Pokud jako většina lidí žijete ve městě nebo hustěji zabydlené lokalitě, pohled na Mléčnou dráhu a hvězdné nebe si asi moc často nevychutnáte. Může za to druh znečištění, o kterém se sice příliš často nemluví a zdaleka nemá tak drtivý dopad jako například odpady vypouštěné do vod nebo ovzduší, přesto dennodenně ovlivňuje životy naše i volně žijících zvířat. Jak pomoct omezit světelný smog?
Máme se znepokojovat?
Pokud slyšíte o světelném znečištění poprvé, děsit se nemusíte. Přestože i na lidi může mít přílišné noční nasvícení vurbanistických oblastech negativní vliv, problém představuje zejména pro zvířata. Narušuje totiž jejich migrační pudy a stejně tak může negativně ovlivnit i rozmnožování. Ani lidé ale nezůstávají úplně stranou. Kromě používání silných světel na silnici, které může být nepříjemné zejména pro starší řidiče, má přísun světla vnočních hodinách i neblahý vliv na náš metabolismus a spánkové návyky.
Každá pomoc dobrá
Přestože logicky největšími znečišťovateli jsou například veliké sportovní stadiony, nasvícené billboardy nebo i pouliční osvětlení, i obyčejní lidé sobyčejným domkem často přispívají kzahlcení noční oblohy umělým světelným smogem. Existuje ale hned několik způsobů, jak každý může pomoct a ulehčit svému okolí. A kdo ví, možná, když celá ulice spojí síly, budete za jasných nocí opět moct pozorovat hvězdnou oblohu tak, jak už dnes můžete snad jen na horách nebo vlesích daleko od civilizace.
Falešný pocit bezpečí
Pokud také patříte mezi ty, kteří zejména při pobytu na odlehlé chatě uprostřed lesů zrovna neoplývají pocity bezpečí, dost možná řešíte situaci tak, že celou noc necháváte rozsvícené světlo nad vchodem. To ale nejen ruší okolní zvěř, ale pokud proniká i za vaše záclony, nikdy nebudete spát tak tvrdě jako vabsolutní tmě. A stejně tak mít celou noc rozsvíceno na chodbách není ekologické a upřímně ani ekonomické. Jestli ovšem na tomto protizlodějském opatření trváte, zkuste alespoň vybírat žárovky směkčím žlutým světlem, které není tak řezavé a jeho znečišťující dopad není takový.
Dekorujte smírou
Především během svátků, kdy mají lidé tendenci věsit si do oken a na verandu světýlka všech možných barev a různými stupni blikání, je potřeba si uvědomit, že speciálně vpanelových domech nebydlíte sami. Rušivé světlo tak může ovlivnit nejen například ptáky, ale především také vaše sousedy. Pokud si přesto vsychravých podzimních dnech potřebujete prozářit pošmourné dny, přírodní světlo vpodobě svíček je tou nejekologičtější variantou.
Miřte přesně
Světelné znečištění můžete znatelně snížit, také pokud namísto několika lamp svítících neurčitě vzhůru knebi pořídíte jeden silnější reflektor, který nasměrujete na požadované místo. Pokud například na zahradě grilujete, jedna dobře mířená bodovka může zajistit dostatečnou viditelnost vokruhu několika metrů. Další alternativou je pořídit světla spohybovým senzorem. Může se to sice zdát jako přílišná změna, odměnou vám ale bude dobrý pocit i nižší účty za elektřinu!
Ohleduplní řidiči
Jak už bylo zmíněno, jedním zvelkých světelných znečišťovatelů jsou i automobily, respektive neohleduplní řidiči. Zapínat hned po soumraku dálková světla může být sice pohodlnější pro vás, pro protijedoucí vozy ale ostré světlo rozhodně není nic příjemného. Co si navíc často neuvědomujeme, je skutečnost, že na silnici nejsme zdaleka sami! Kromě nás podél vozovky pobíhají zajíci, ale třeba i jeleni. Ti pak mohou zmateni zůstat nehybně stát vzáři reflektorů a následná kolize je extrémně nebezpečná pro celou posádku. Proto ať už jste za volantem, nebo na zahradě, pamatujte na staré dobré rčení – méně je někdy více.
(AZ)