Ekologické bydlení

20. září 2018 06:00

Tereza Javorová

Rostoucí účty za elektřinu? Máme pro vás pár tipů, jak ušetřit a snížit výdaje

Nejde jen o otázku peněz. Plýtvání elektrickou energií je navíc nešetrné k životnímu prostředí. Pokud patříte mezi ty, kteří si při pohledu na vyúčtování stále říkají: „Jak je to jen možné?“, zkuste se zamyslet nad několika následujícími změnami.

Nabíječky

Patříte mezi ty, kteří permanentně nechávají nabíječky všeho druhu v zásuvce? Pak možná právě to je váš problém. Přestože v nich v danou chvíli nemusí být zapojen žádný přístroj, spotřebovávají často malé procento energie. Dobrým indikátorem je jejich teplota – pokud na nabíječku sáhnete a je teplá, evidentně přijímá elektřinu. Pro ty, kterým neustále zapojování a vypojování přijde otravné, může celou věc vyřešit několikanásobná prodlužovačka s vypínačem. Jedním pohybem tak při odchodu z bytu kompletně uzavřete tok energie do všech připojených přístrojů!

Počítač

I když vám na monitoru běhá spořič obrazovky, neznamená to, že přístroj nepřijímá žádnou energii. Pokud po obrazovce běhají barevné bubliny, logicky musí být něčím napájena. Pokuste se proto vypínat počítač nejen při odchodu z domova, ale i z kanceláře. Speciálně vyrážíte-li na delší pracovní schůzku nebo před sebou máte polední pauzu, není důvod přístroj nechávat v pohotovostním režimu. V dnešní době jsou navíc jak laptopy, tak stolní počítače konstruovány natolik kvalitně, že nějaké to vypnutí a zapnutí navíc jejich životnost nijak neohrozí.

Žárovky

Není žárovka jako žárovka. Některé jsou levnější, jiné dražší. Jak to tak ale chodí, i v tomto případě se vyplatí připlatit si za kvalitu. Obyčejné žárovky často po několika měsících používání začnou praskat a navíc sají vaši elektřinu rychleji než komár krev. Až příště budete v elektru chodit uličkami a porovnávat ceny, zvažte i to, že LED žárovky spotřebují až o 75 % méně energie, než ty klasické. A jako bonus vydrží až 25krát déle!

Výběr spotřebičů

Pokud jde o úsporu energie, téměř vše balancuje na hraně mezi okamžitou a dlouhodobou úsporou. V případě žárovky nejde o tak zásadní rozhodnutí, pokud ale kupujete například novou ledničku, jde o dlouhodobou investici. Přestože více než kategorie „Energetická třída“ vás v daný moment může zajímat počet šuplíků, rozměry a cena, věřte, že z dlouhodobého hlediska jsou náklady na provoz mrazničky třídy A až o polovinu vyšší, než super kvalitní A+++. Nejde ale jen o lednice, stejnou logiku bychom měli uplatňovat i při koupi pračky, myčky nádobí nebo sušičky!

Věšení prádla

A když už jsme u sušičky – je tu další věc ke zvážení. V dobách, kdy je venku celý den 33 stupňů, schne všechno bleskovou rychlostí. Zřejmě nikdo není dvakrát nadšený do věšení prádla na balkon nebo na sušák, zejména, pokud skutečně vlastníte sušičku. Když se ale přemůžete a v parných měsících budete věšet alespoň nemačkavé kousky ven, zcela jistě uvidíte rozdíl ve zúčtování!

Klimatizace a topení

V současné době je aktuální spíše otázka klimatizace, ale stejné pravidlo lze uplatnit i na topení. Mnohem ekonomičtější než čekat, až udeří zákeřná vedra, je plánovat dopředu. Určitě to znáte. Po parném dni přijdete odpoledne domů z práce do neobyvatelného bytu. A řešení? Rychle nastavit klimatizaci na 18 stupňů, jen aby se co nejrychleji ochladilo. Mnohem efektivnější by přitom bylo nechat ji běžet o něco déle, ale nastavenou na pokojových 25 stupňů. Vždy je totiž méně radikální udržovat konstantní teplotu, než zuřivě přeskakovat z jednoho konce teploměru na druhý.

(AZ)


Přečtěte si také