20. února 2020 09:39
Iva KropáčkováPodběl léčivý / Tussilago farfara
Podběl lékařský patří mezi nejčasnější a nejznámější jarní rostliny, má charakteristickou šupinatou lodyhu s jedním žlutým květem. Od pradávna se užívá - květy i listy - pro léčbu kašle. Roste na vlhkých loukách, na pasekách a polích, od nížin až po hory. Kvete v březnu až dubnu.
Jak podběl poznáte
Podběl lékařský (Tussilago farfara) je planě rostoucí vytrvalá rostlinavysoká až15 cm. Žluté květy rozkvétají za slunného počasí v březnu a dubnu, za nepříznivého počasía na noc sezavírají. Po odkvětu vyrůstají z listových pupenů velké srdčité listy, které mají až 20 cm vprůměru.
Kde podběl roste
Podběl u nás roste všude, daří se mu na polích, stráních, železničních náspech, březích vodních toků i vpříkopech podél cest. Potřebuje dostatek vápna a vlhkosti.
Užívanou částí podbělu je květní úbor a později listy
Květy podbělu se sbírají odštípnutím zestonku na počátku rozkvětuod časného jara za suchého počasí a suší rychle ve stínu. Teplota nesmí překročit 40 °C. Příliš rozkvetlé květy se při sušení rozpadají.
Listyseobjevují až poodkvětu rostliny v květnu až červenci. Sušte je ejně jako květy, teplota při umělém sušení nesmí překročit 35 °C. Listy podbělu jsou podobné listům devětsilu, proto musíte dávat pozor, abyste je nezaměnili.
Použití podbělu
- Vnitřně vnálevu pomáhá uvolňovat hleny při nemocech znachlazení a chorob horních cest dýchacích.
- Zevně jako obklady při zánětu žil, revmatu a dně.
Lidové názvy podbělu
Lopušice, koňské kopyto, úbytník, mateří líčko, májík, lopuch, podkova, babuška, podbílek, devaterník, devětsilek, líčko Panny Marie, oko Kristovo, zaječí lupen, lepušice, celník, májík, podhoráz, svalník