Encyklopedie

20. února 2020 09:39

Iva Kropáčková

Podběl léčivý / Tussilago farfara

Podběl lékařský patří mezi nejčasnější a nejznámější jarní rostliny, má charakteristickou šupinatou lodyhu s jedním žlutým květem. Od pradávna se užívá - květy i listy - pro léčbu kašle. Roste na vlhkých loukách, na pasekách a polích, od nížin až po hory. Kvete v březnu až dubnu.

Jak podběl poznáte

Podběl lékařský (Tussilago farfara) je planě rostoucí vytrvalá rostlinavysoká až15 cm. Žluté květy rozkvétají za slunného počasí v březnu a dubnu, za nepříznivého počasía na noc sezavírají. Po odkvětu vyrůstají z listových pupenů velké srdčité listy, které mají až 20 cm vprůměru.

Kde podběl roste

Podběl u nás roste všude, daří se mu na polích, stráních, železničních náspech, březích vodních toků i vpříkopech podél cest. Potřebuje dostatek vápna a vlhkosti.

Užívanou částí podbělu je květní úbor a později listy

Květy podbělu se sbírají odštípnutím zestonku na počátku rozkvětuod časného jara za suchého počasí a suší rychle ve stínu. Teplota nesmí překročit 40 °C. Příliš rozkvetlé květy se při sušení rozpadají.

Listyseobjevují až poodkvětu rostliny v květnu až červenci. Sušte je ejně jako květy, teplota při umělém sušení nesmí překročit 35 °C. Listy podbělu jsou podobné listům devětsilu, proto musíte dávat pozor, abyste je nezaměnili.

Použití podbělu

  1. Vnitřně vnálevu pomáhá uvolňovat hleny při nemocech znachlazení a chorob horních cest dýchacích.
  2. Zevně jako obklady při zánětu žil, revmatu a dně.

Lidové názvy podbělu

Lopušice, koňské kopyto, úbytník, mateří líčko, májík, lopuch, podkova, babuška, podbílek, devaterník, devětsilek, líčko Panny Marie, oko Kristovo, zaječí lupen, lepušice, celník, májík, podhoráz, svalník


Přečtěte si také