reklama

Máte kašel? Bolí vás klouby? Nasbírejte si podběl na čaj, sirup, med nebo obklad

Lenka Valjentová
22. února 2020
Kdo by neznal jasně žluté květy podbělu, které jsou neklamným znamením, že jaro už je tady. Podběl je mezi planými léčivými bylinami už od pradávna jedničkou proti kašli. Když se první květy objeví, dlouho neváhejte a nasbírejte je, protože brzy zmizí. Pokud to z jakéhokoli důvodu nestihnete, nevěšte hlavu, protože po odkvětu vyrostou navrchu zelené, na spodní straně stříbřitě bílé listy – a ty jsou taky léčivé. Z podbělu si můžete udělat buď čaj, med a s
reklama

Podběl lékařský (Tussilago farfara) je vytrvalá rostlina s dlouhými plazivými oddenky, vysoká 2 až 15 cm. Má charakteristickou šupinatou lodyhu s jedním žlutým květem, rozkvétají za slunného počasí časně zjara, za nepříznivého počasía na noc se květy zavírají. Po odkvětu vyrůstají z listových pupenů velké srdčité listy, které mají až 20 cm vprůměru. Podběl roste planě často ve velkých skupinách jak v nížinách, tak v podhůří i na horách, daří se mu na polích, krajích lesů, stráních, březích vodních toků, skládkách a vpříkopech podél cest.

Proč podběl pomáhá léčit

Listy i květy podbělu lékařského obsahují slizy, hořčiny, třísloviny, minerální soli, karotenoidy, silice a fytosteroly. Květy navíc obsahují flavonoidy a žluté barvivo xantophyl; listy kyselinu gallovou, mléčnou, jablečnou, vinnou, kávovou, polysacharid inulin, cholin, cukry, zinek a draslík.

Kdy podběl použít

Podběl pomáhá při chřipce, nachlazení, kašli a rýmě, protožepřispívá knormální funkci horních dýchacích cest, uvolňuje hleny a usnadňuje odkašlávání. Je dobrý i pro astmatiky. Z podrcených listů na kaši se dělají obklady naprsa pro podporu léčby plicních aprůduškových onemocnění. Podběl se používá i jako prostředek močopudný a protizánětlivý, účinkuje proti průjmům.

Zevně se používá ve formě obkladů na vředy, špatně se hojící rány, ekzémy či při zánětu žil. Působí protizánětlivě, podporuje epitelizaci tkání a urychluje hojení ran. Zajímavé využití mají listy čerstvé vlidovém léčitelství při revmatismu, bolestech kloubů i svalů, dně a artróze. Čerstvé drcené nebo umleté listy podbělu se dobře hodí jako maska na nečistou a mastnou pleť. Uklidňuje ji, napne a prokrví. Odvarem se omývá podrážděná pleť při vyrážkách.

Obklad z listů na bolavé klouby

Zčerstvých podbělových listů odstraňte řapíky, důkladně je opláchněte studenou vodou. Ve dvou vrstvách jimi obložte bolavý kloub. Přikládejte vždy vrchní, zelenou stranou. Listy zajistěte obinadlem a obalte na několik hodin šátkem.

Při užívání podbělu pozor!

Přípravky zlistů akvětů podbělu by se neměly užívat dlouhodobě, některé látky vněm obsažené mohou mít škodlivý účinek najátra. Včajových směsích, kde podběl tvoří zhruba 15% podíl, není nebezpečný. Maximální doba užívání podbělu vjednom roce by neměla překročit 4týdny!!! V těhotenství a při kojení sevzhledem kobsahu pyrrolizidinových alkaloidů k vnitřnímu užití podběl lékařský nedoporučuje vůbec.

Jak podběl sbírat, sušit a skladovat

 1. Květy podbělu lékařského sesbírají na počátku rozkvětu za suchého počasí (ideálně mezi druhou a čtvrtou hodinou odpolední)odštípnutím zestonku; nesmí se pomačkat.
 2. Květy sušte vdobře větrané místnosti rozložené nasítech nebo papíře. Pokud je sušíte umělým teplem, nesmí teplota překročit 40 °C.
 3. Dobře usušené květy si zachovávají původní barvu, květy, které při sušení dozrály vchmýří, jsou bezcenné.
 4. Méně známý je sběr listů podbělu, které seobjevují až poodkvětu. Zdravé listy bez řapíků sbírejte v květnu až červenci nejlépe do deváté hodiny ranní.
 5. Listy sušte stejně jako květy, teplota při umělém sušení nesmí překročit 35 °C.
 6. Květy i listy skladujte ve vzduchotěsných sklenicích, aby nezplesnivěly.

Domácí léčivé recepty proti kašli

Pro léčbu kašle adalších respiračních potíží, především zánětlivých onemocnění horních cest dýchacích, se užívá nálev, odvar nebo podbělový sirup a med. Pomáhají rozpouštět auvolňovat usazený sekret apotlačují zánět, tím usnadňují odkašlávání aurychlují léčení. Protizánětlivých účinků podbělu lze využít při bolesti vkrku nebo při zánětech dásní. Vtakovém případě užívejte neslazený nálev jako kloktadlo.

Podbělový čaj (nálev)

Ingredience

 • 1 lžička sušených květů podbělu
 • 500 ml vroucí vody
 • med podle chuti

Postup

Květy podbělu zalijte vroucí vodou, nechte 10minut vyluhovat a potom sceďte. Nálev se připravujevždy čerstvý, bezprostředně před použitím. Je dobré ho podle chuti osladitmedem. Podběl se užívá buď samotný, nebo vesměsi skvětem černého bezu, divizny velkokvěté nebo listem jitrocele.

Podbělový čaj (odvar)

Ingredience

 • 1 lžička směsi sušených květů a listů (1 : 1) podbělu
 • 250 ml vody

Postup

Do vody vložte podběl, přiveďte k varu, sejměte a nechte 15–20 vyluhovat. Sceďte. Vlažný odvar můžete pít maximálně dvakrát denně.

Podbělový sirup

Ingredience

 • čerstvě nasbírané květy podbělu nebo listy
 • přírodní cukr

Postup

Do uzavíratelné sklenice postupně dávejte vrstvu omytých a osušených květů (asi 1 cm) a vrstvu cukru (asi 3 cm) až po okraj; končíte vrstvou cukru. Každou vrstvu upěchujte. Uzavřete a dejte na zhruba 6 týdnů do chladu. Když podběl pustí šťávu, obsah sklenice vsypejte do trochy vody, promíchejte, krátce povařte a sceďte. Znovu zahřejte až do zhoustnutí šťávy. Sirup skladujete vlednici a užívejte po lžičkách při kašli, max. 3 lžičky denně.

Podbělový med

Ingredience

 • 400 g listů podbělových listů
 • 3 l vroucí vody
 • 3 kg krystalového cukru
 • 4 citrony

Postup

Čerstvě utržené listy zalijte vroucí vodou, přikryjte a nechte nejméně 12 hodin vyluhovat. Sceďte a z listů důkladně vymačkejte všechnu šťávu. Přidejte cukr, čerstvě vymačkanou šťávu z citronů, přiveďte k varu a za stálého míchání nechte probublávat, dokud sirup nezhoustne do konzistence řídkého medu. Horký podbělový med rozlijte do vyvařených sklenic, dobře uzavřete. Užívejte po lžičkách nebo včaji, max. 3 lžičky denně.

Střípky z historie užívání podbělu

Podběl byl známý již v době Hippokratově jako lék na tišení kašle. Užíval se ve formě kouře – sušené květy se balily jako cigarety, což v dýchacích cestách zaručovalo okamžitý efekt. Později se sušené listy podbělu používaly jako fajfkový tabák. Jejich kouření údajně pomáhá při těžkostech s dechem a bolestech zubů.

Mohlo by vás taky zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama