Nasbírejte si květy podbělu na čaj a sirup proti kašli. Nebo zkuste obklad z listů na bolavé klouby
Kdo by neznal jasně žluté květy podbělu, které jsou neklamným znamením, že jaro už je tady. Podběl je mezi planými léčivými bylinami už od pradávna jedničkou proti kašli. Když se první květy objeví, dlouho neváhejte a nasbírejte je, protože brzy zmizí. Pokud to z jakéhokoli důvodu nestihnete, nevěšte hlavu, protože po odkvětu vyrostou navrchu zelené, na spodní straně stříbřitě bílé listy – a ty jsou taky léčivé.
Podběl lékařský (Tussilago farfara) je vytrvalá rostlina s dlouhými plazivými oddenky vysoká 2 až 15 cm. Má charakteristickou šupinatou lodyhu s jedním žlutým květem, rozkvétá za slunného počasí časně zjara, za nepříznivého počasí a na noc se květy zavírají. Po odkvětu vyrůstají z listových pupenů velké srdčité listy, které mají až 20 cm v průměru.
Podběl roste planě často ve velkých skupinách jak v nížinách, tak v podhůří i na horách, daří se mu na polích, krajích lesů, stráních, březích vodních toků, skládkách a v příkopech podél cest.
Listy i květy podbělu lékařského obsahují slizy, hořčiny, třísloviny, minerální soli, karotenoidy, silice a fytosteroly. Zdroj: iStock
Na co je podběl dobrý
„Podběl pomáhá především při chřipce, nachlazení, kašli a rýmě, protože přispívá k normální funkci horních dýchacích cest, uvolňuje hleny a usnadňuje odkašlávání. Je dobrý i pro astmatiky. Používá se i jako prostředek močopudný a protizánětlivý, účinkuje proti průjmům,“ uvádí bylinkář Martin Kolár.
NENECHTE SI UJÍT: Plicník posiluje plíce, podporuje trávení a hojí kůži. Jak využít jednu z prvních jarních bylin?
„Zajímavé využití má podběl v lidovém léčitelství při revmatismu, bolestech kloubů i svalů, dně a artróze. Zevně se používá ve formě obkladů na vředy, špatně se hojící rány, ekzémy či při zánětu žil. Působí protizánětlivě, podporuje epitelizaci tkání a urychluje hojení ran. Méně známé jsou obklady na prsa z na kaši podrcených listů pro podporu léčby plicních a průduškových onemocnění,“ dodává. Čerstvé drcené nebo umleté listy podbělu se dobře hodí jako maska na nečistou a mastnou pleť. Uklidňuje ji, napne a prokrví. Odvarem se omývá podrážděná pleť při vyrážkách.
Může mít podběl nežádoucí účinky?
- Přípravky z listů a květů podbělu se nesmí užívat dlouhodobě, některé látky v něm obsažené mohou mít škodlivý účinek na játra. V čajových směsích, kde podběl tvoří zhruba 15% podíl, není nebezpečný.
- Maximální doba užívání podbělu v jednom roce by neměla překročit 4 týdny!!!
- V těhotenství a při kojení se vzhledem k obsahu pyrrolizidinových alkaloidů k vnitřnímu užití podběl lékařský nedoporučuje vůbec.
Podběl pomáhá při chřipce, nachlazení, kašli a rýmě, protože přispívá k normální funkci horních dýchacích cest, uvolňuje hleny a usnadňuje odkašlávání. Je dobrý i pro astmatiky. Zdroj: iStock
Jak podběl sbírat, sušit a skladovat
- Květy podbělu lékařského se sbírají na počátku rozkvětu za suchého počasí (ideálně mezi druhou a čtvrtou hodinou odpolední) odštípnutím ze stonku; nesmí se pomačkat.
- Květy sušte v dobře větrané místnosti rozložené na sítech nebo papíře. Pokud je sušíte umělým teplem, nesmí teplota překročit 40 °C.
- Dobře usušené květy si zachovávají původní barvu, květy, které při sušení dozrály v chmýří, jsou bezcenné.
- Méně známý je sběr listů podbělu, které se objevují až po odkvětu. Zdravé listy bez řapíků sbírejte v květnu až červenci nejlépe do deváté hodiny ranní.
- Listy sušte stejně jako květy, teplota při umělém sušení nesmí překročit 35 °C.
- Květy i listy skladujte ve vzduchotěsných sklenicích, aby nezplesnivěly.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Popenec milovaly už naše babičky. Poradí si s jarní únavou a dává se do velikonoční nádivky
Domácí léky proti kašli z podbělu
„Pro léčbu kašle a dalších respiračních potíží, především zánětlivých onemocnění horních cest dýchacích, se užívá nálev, odvar nebo podbělový sirup a med. Pomáhají rozpouštět a uvolňovat usazený sekret a potlačují zánět, tím usnadňují odkašlávání a urychlují léčení. Protizánětlivých účinků podbělu lze využít při bolesti v krku nebo při zánětech dásní. V takovém případě užívejte neslazený nálev jako kloktadlo,“ doporučuje bylinkář.
Podbělový čaj (nálev)
Ingredience
- 1 lžička sušených květů podbělu
- 500 ml vroucí vody
- med podle chuti
Příprava a užívání
Květy podbělu zalijte vroucí vodou, nechte 10 minut vyluhovat a potom sceďte. Nálev se připravuje vždy čerstvý, bezprostředně před použitím. Je dobré ho podle chuti osladit medem. Podběl se užívá buď samotný, nebo ve směsi s květem černého bezu, divizny velkokvěté nebo listem jitrocele. Vlažný čaj pijte dvakrát až třikrát denně.
INSPIRUJTE SE: V březnu sbíráme první jarní bylinky. Už najdeme mladé kopřivy, sedmikrásky, popenec či plicník
Podbělový čaj (odvar)
Ingredience
- 1 lžička směsi sušených květů a listů (1 : 1) podbělu
- 250 ml vody
Příprava a užívání
Do vody vložte podběl, přiveďte k varu, sejměte a nechte 15–20 vyluhovat. Sceďte. Vlažný odvar můžete pít maximálně dvakrát denně.
Podbělový sirup
Ingredience
- čerstvě nasbírané květy podbělu nebo listy
- přírodní cukr
Příprava a užívání
Do uzavíratelné sklenice postupně dávejte vrstvu omytých a osušených květů (asi 1 cm) a vrstvu cukru (asi 3 cm) až po okraj; končíte vrstvou cukru. Každou vrstvu upěchujte. Uzavřete a dejte na zhruba 6 týdnů do chladu. Když podběl pustí šťávu, obsah sklenice vsypejte do trochy vody, promíchejte, krátce povařte a sceďte. Znovu zahřejte až do zhoustnutí šťávy. Sirup skladujete v lednici a užívejte po lžičkách při kašli, max. 3 lžičky denně.
Podbělový med
Ingredience
- 400 g listů podbělových listů
- 3 l vroucí vody
- 3 kg krystalového cukru
- 4 citrony
Příprava a užívání
Čerstvě utržené listy zalijte vroucí vodou, přikryjte a nechte nejméně 12 hodin vyluhovat. Sceďte a z listů důkladně vymačkejte všechnu šťávu. Přidejte cukr, čerstvě vymačkanou šťávu z citronů, přiveďte k varu a za stálého míchání nechte probublávat, dokud sirup nezhoustne do konzistence řídkého medu. Horký podbělový med rozlijte do vyvařených sklenic, dobře uzavřete. Užívejte po lžičkách nebo v čaji, max. 3 lžičky denně.
Obklad z listů na bolavé klouby
Z čerstvých podbělových listů odstraňte řapíky, důkladně je opláchněte studenou vodou. Ve dvou vrstvách jimi obložte bolavý kloub. Přikládejte vždy vrchní, zelenou stranou. Listy zajistěte obinadlem a obalte na několik hodin šátkem.
Z historie užívání podbělu
Podběl byl známý již v době Hippokratově jako lék na tišení kašle. „Užíval se ve formě kouře – sušené květy se balily jako cigarety, což v dýchacích cestách zaručovalo okamžitý efekt. Později se sušené listy podbělu používaly jako fajfkový tabák. Jejich kouření údajně pomáhá při těžkostech s dechem a bolestech zubů,“ uvádí M. Kolár.
Zdroje: bylinkář Martin Kolár, bylinkyprovsechny.cz, cs.wikipedia.org