Zahrada

19. března 2020 11:52

Iva Kropáčková

Štědřenec odvislý / Laburnum anagyroides

Štědřenec odvislý neboli zlatý déšť (Laburnum anagyroides) je atraktivní keř nebo strom s převislými větvemi z čeledi bobovitých a žlutou, vespod skvrnitou korunou jsou sestaveny do deseti až třicetikvětných hroznů. Kvete od dubna do června.

Štědřenec odvislý (Laburnum anagyroides) pochází z jižní Evropy. Vysazuje se v parcích a zahradách jako ozdobná dřevina. A je to právě štědřenec odvislý, kterému správněnáleží lidový název zlatý déšť (z německého der Goldregen), nikoli zlaticineboli forzýttii (Forsythia), i když užje pro ni vžitý a mylně se zlatici běžně říká zlatý déšť.

Štědřenec odvislý je jedovatý

Štědřenec je jednou znejjedovatějších rostlin nanašich zahradách. Už jen malé množství sladké šťávy napokožce způsobí problémy alergikům apozření ijen několika květů čilusku může být dokonce smrtelné.

Popis a pěstování

  1. Štědřenec je střední keř s rozložitou korunou, dorůstající do výšky 3-5 m.
  2. Opadavé listy jsou trojčetné, tmavě zelené, lesklé, podobné jeteli.
  3. Od května do června se objevují převislé hrozny velkých žlutých květů dosahující až 30 cm délky.
  4. Plod je až 8centimetrů dlouhý hedvábnitě chloupkatý lusk.
  5. Roste lépe na sušším prosluněném stanovišti, na kamenitých, vápenatých půdách.
  6. Nevyžaduje sestříhávání, ale v případě potřeby je možné řez provádět v zimním období nebo brzo na jaře.

Využití v historii

Dříve se používala semena a nať v lékařství jako psychofarmakum při nadměrné dráždivosti, psychoneurotických nemocech, migréně, chronické otravě arsenikem a k léčbě jaterních chorob. Za první světové války byly pokusy o užívání jako náhražky tabáku (hlavní účinná látka cytisin má podobné účinky jako nikotin).


Přečtěte si také