návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Jak pěstovat zlatici, krásný jarní keř, kterému mylně říkáme zlatý déšť

Lenka Valjentová , Aktualizováno: 14.07.2021
Zlatice na jaře: Keř obsypaný zlatými květy
Autor: istock.com Zlatice na jaře: Keř obsypaný zlatými květy
Zlatice neboli forzýtie je jeden z nejkrásnějších na jaře kvetoucích keřů. Koncem března, ještě před vyrašením listů, na pružných větvičkách zlatice vyrazí stovky jasně zlatožlutých květů. Rozkvetlé keře zlatice jsou nepřehlédnutelnými posly jara v zahradách a městských parcích. Zlatice je na pěstování docela nenáročná, takže si její zlaté krásy můžeme každé jaro užít plnými doušky.

reklama

Zlatice neboli forzýtie (Forsythiaje opadavý, vzpřímený, bohatě větvený až 4 metry vysoký keř. U nás se nejčastěji pěstuje zlatice prostřední (Forsythia x intermedia) a její kultivary. Je to kříženec původních druhů zlatice převislé (Forsythia suspensa) a zlatice zelené (Forsythia viridissima).

Zlatice nebo forzýtie (Forsythia) kvete od března do konce dubna množstvím drobných květů, které se objevují dřív než listy
Autor: istock.com Zlatice nebo forzýtie (Forsythia) kvete od března do konce dubna množstvím drobných květů, které se objevují dřív než listy

Kde zlatice nejvíce vynikne

Zlatice kvete od března do konce dubna množstvím drobných květů, které se objevují dřív než listy. Na jaře v době květu vynikne zlatice především před tmavším pozadím jehličnanů, kouzelná kombinace je se skupinou bříz. Hodí se do zahrádek, velkých zahrad, městských parků i sadů. Často se keře zlatice využívají jako živý plot. Při správném a pravidelném tvarování časem vytvoří hustý neprostupný plot.

Zlatice nebo forzýtie: při správném a pravidelném tvarování časem vytvoří hustý neprostupný plot
Autor: istock.com Zlatice nebo forzýtie: při správném a pravidelném tvarování časem vytvoří hustý neprostupný plot

9 pravidel pěstování zlatice

  1. Zlatice dává přednost světlým a slunným stanovištím, snáší i polostín, ale pak málo a řídce kvete, ani růst není nijak bujný.
  2. Snáší velice dobře znečištěné ovzduší, proto bývá ozdobou městských parků a sídlišť.
  3. Na půdu není zlatice nijak náročná, ale nejvíc se jí daří v propustné, výživné a přiměřeně suché. V přemokřené a podmáčené zemině bude živořit..
  4. Důležitou podmínkou každoročního bohatého kvetení je včasné, důkladné a pravidelné prořezání, protože na starším dřevě zlatice nekvete. Nejbohatěji zlatice kvete na loňských výhonech, a proto ji co nejdřív po odkvětu prosvětlíme. Větve, které kvetly, hluboce seřízneme a zabraňujeme zahuštění keře, odstřihneme vyčnívající či jinak rušící větve.
  5. Jednou za tři až čtyři roky keř prosvětlíme – odstraníme nejstarší větve zhruba 15 cm nad zemí. Rostlina dobře zmladí. První rok po tomto zákroku narůstají bujné výhony, které většinou nekvetou. Jednorázový radikální řez se příliš nedoporučuje, neboť keře potom obrostou výhony, které se nepěkně „rozklesávají“. 
  6. Zlatice se množí velice snadno hřížením – dlouhý výhon na jaře ohneme a přichytíme k zemi. Místo ohybu zasypeme zeminou a počkáme, až zakoření. Pak výhon odstřihneme od keře a zasadíme.
  7. Na jaře také stačí ustřihnout mladý zelený výhon, zasadit do země a za 3 až 4 týdny zakoření. Pak novou sazeničku vysadíme.
  8. Kontejnerové  sazenice můžeme sázet brzy zjara, snadno se uchytí. Sazenicím prospěje přihnojení kompostem.
  9. Zlatice se hodí se k řezu. Holé větve můžeme nařezat a umístit do vázy, kde rozkvetou. Je to jedna z dřevin, která se používá jako barborky.
Zlatice nebo forzýtie: zlatici se běžně, i když mylně, říká zlatý déšť
Autor: archiv autorky Zlatice nebo forzýtie: zlatici se běžně, i když mylně, říká zlatý déšť

Pravý zlatý déšť: štědřenec

Zlatici se běžně, i když mylně, říká zlatý déšť, tento název je pro ni ale už tak vžitý, že jen málokdo forzýtii nazve zlaticí. Název zlatý déšť (z německého der Goldregen) správně náleží jiné krásné dřevině, kterou je štědřenec odvislý (Laburnum anagyroides) s dlouhými hrozny zlatožlutých květů, které vytvářejí oslňující zlatý déšť. Statné, opadavé, vícekmenné keře nebo menší stromy mají efektní motýlovité květy vyrůstající v převislých hroznovitých květenstvích dlouhých až 30 cm. Hlavní doba kvetení je druhá polovina května.

Štědřenec odvislý (Laburnum anagyroides) s dlouhými hrozny zlatožlutých květů, které vytvářejí oslňující zlatý déšť
Autor: istock.com Štědřenec odvislý (Laburnum anagyroides) s dlouhými hrozny zlatožlutých květů, které vytvářejí oslňující zlatý déšť

Jedovatý zlatý déšť

Štědřenec odvislý je jednou z nejjedovatějších rostlin na našich zahradách. Už jen malé množství sladké šťávy na pokožce způsobí problémy alergikům. Všechny části rostliny jsou jedovaté, zvláště lusky se semeny, a to i nezralé. Pozření i jen několika květů či lusku může být dokonce smrtelné.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Co udělat, když kvete šeřík? Třeba domácí šeříkový sirup proti stresu!

Co udělat, když kvete šeřík? Domácí šeříkový sirup proti stresu!

Zmarlika

Zmarlika má srdčité listy a květy, které rostou přímo z kmene. Jak keř pěstovat?

Kdoulovec japonský (Ch. japonica)

Kdoulovec: Vysaďte si do zahrady keř s nádhernými květy a voňavými plody

Jedovaté rostliny

Jedovaté rostliny: Krásky z našich zahrad umějí být i pěkně nebezpečné

Tavola kalinolistá: Nenáročný keř do živých plotů i zdroj báječného materiálu pro květinová aranžmá

Tavola kalinolistá: Nenáročný keř do živých plotů i zdroj báječného materiálu pro květinová aranžmá

6 keřů pro jedlý živý plot

Jedlý živý plot: Zapomeňte na túje a vysaďte keře plné květů a chutných plodů


 

reklama

Článek je zařazen v: zlatice , Zlatice neboli forzýtie (Forsythia) , zlatice není zlatý déšť , zlatice pěstování , řez zlatice , zlatice živý plot , štědřenec odvislý (Laburnum anagyroides)

reklama

Přečtěte si také