Zahrada

12. března 2020 14:00

Simona Sedláčková

Kdoulovec: Vysaďte si do zahrady keř s nádhernými květy a voňavými plody

Kdoulovce patří k velmi oblíbeným keřům do městských parků, protože mají vysokou odolnost proti znečištěnému prostředí a brzy na jaře vykvétají nádhernými květy, z nichž se později vyvinou nepřehlédnutelné voňavé plody, podobné malým jablkům.

Kdoulovec (Chaenomeles)

Kdoulovec vykvétá brzy na jaře, spolu se zlaticí (Forsythia), kterou znají téměř všichni pod lidovým názvem zlatý déšť. Pokud je tedy vysadíte vedle sebe, dočkáte se, většinou vbřeznu, nádherné barevné souhry žlutých květů zlatice a většinou lososových květů kdoulovce. Kdoulovec však může kvést i červeně, růžově, bíle nebo vínově. Větvičky kdoulovce rozkvétají a zároveň na nich raší mladé listy. Je to tedy keř opadavý.

Na podzim se na keři objeví okolo 5 cm veliké plody, nepravidelně kulaté malvice, podobné jablkům. Plody krásně voní, proto se mohou vkládat do skříně sprádlem, které krásně provoní. Jsou po přemrznutí dokonce i jedlé, ale většinou se pouze přidávají do marmelád kjinému ovoci, protože jsou velmi kyselé. Plody se často využívají i do podzimních dekorací.

Odkud se vzal kdoulovec

Rod kdoulovců (Chaenomeles) pochází zAsie a zahrnuje 4 druhy, ale vnašich zahradách a parcích se nejčastěji pěstujekdoulovec japonský (Ch. japonica),kdoulovec lahvicovitý (Ch. speciosa) a jejich kříženec, kdoulovec nádherný (Chaenomeles x superba). Jsou to keře strny, květem i plody podobné jabloním, proto se původně řadily do rodu jabloní (Malus).

Kde a jak pěstovat kdoulovec

Kdoulovce se mohou pěstovat samostatně jako solitérní keře, ale mohou být i součástí volného, tedy nestříhaného živého plotu. Jsou vysoké až 2 metry a velmi přizpůsobivé. Kdoulovce můžete pěstovat na slunci, vpolostínu, a dokonce i ve stínu, tam ale musíte počítat smenším množstvím květů. Dobře snášejí letní sucha i mrazivé teploty vzimě. Daří se jim vnížinách až ve středních polohách, a měly by být chráněny před silnými větry. Jsou mrazuvzdorné, ale je lepší mladé rostliny na zimu zakrýt přikrývkou zchvojí. Kdoulovce mají nejraději dobře propustnou vápnitou půdu.

Kdoulovce nevyžadují řez, pouze u přestárlých keřů můžete provést prosvětlovací a zmlazovací řez. Průběžně samozřejmě odstraňujte i poškozené větve.

Kdoulovce můžete množit velmi jednoduše, postranními podzemními výběžky nebo dřevitými řízky.

Kdoulovec může být součástíživého plotu s jedlými plody i živého plotu, vysazeného jako krmítko pro ptáky. V obou mu to bude velmi slušet!

Seznamte se i s dalšími keři, které vykvétají brzy na jaře.


Přečtěte si také