návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Kdoulovec: Vysaďte si do zahrady keř s nádhernými květy a voňavými plody

Simona Sedláčková , Vydáno: 12.03.2020
Kdoulovec japonský (Ch. japonica)
Autor: istockphoto.com Kdoulovec japonský (Ch. japonica)
Kdoulovce patří k velmi oblíbeným keřům do městských parků, protože mají vysokou odolnost proti znečištěnému prostředí a brzy na jaře vykvétají nádhernými květy, z nichž se později vyvinou nepřehlédnutelné voňavé plody, podobné malým jablkům.

reklama

Kdoulovec (Chaenomeles)

Kdoulovec vykvétá brzy na jaře, spolu se zlaticí (Forsythia), kterou znají téměř všichni pod lidovým názvem zlatý déšť. Pokud je tedy vysadíte vedle sebe, dočkáte se, většinou v březnu, nádherné barevné souhry žlutých květů zlatice a většinou lososových květů kdoulovce. Kdoulovec však může kvést i červeně, růžově, bíle nebo vínově. Větvičky kdoulovce rozkvétají a zároveň na nich raší mladé listy. Je to tedy keř opadavý.

Kdoulovec japonský (Ch. japonica)
Autor: istockphoto.com Kdoulovec japonský (Ch. japonica)

Na podzim se na keři objeví okolo 5 cm veliké plody, nepravidelně kulaté malvice, podobné jablkům. Plody krásně voní, proto se mohou vkládat do skříně s prádlem, které krásně provoní. Jsou po přemrznutí dokonce i jedlé, ale většinou se pouze přidávají do marmelád k jinému ovoci, protože jsou velmi kyselé. Plody se často využívají i do podzimních dekorací.

Voňavé plody kdoulovce
Autor: istockphoto.com Voňavé plody kdoulovce

Odkud se vzal kdoulovec

Rod kdoulovců (Chaenomeles) pochází z Asie a zahrnuje 4 druhy, ale v našich zahradách a parcích se nejčastěji pěstuje kdoulovec japonský (Ch. japonica), kdoulovec lahvicovitý (Ch. speciosa) a jejich kříženec, kdoulovec nádherný (Chaenomeles x superba). Jsou to keře s trny, květem i plody podobné jabloním, proto se původně řadily do rodu jabloní (Malus).

Kdoulovec lahvicovitý (Ch. speciosa)
Autor: istockphoto.com Kdoulovec lahvicovitý (Ch. speciosa)

Kde a jak pěstovat kdoulovec

Kdoulovce se mohou pěstovat samostatně jako solitérní keře, ale mohou být i součástí volného, tedy nestříhaného živého plotu. Jsou vysoké až 2 metry a velmi přizpůsobivé. Kdoulovce můžete pěstovat na slunci, v polostínu, a dokonce i ve stínu, tam ale musíte počítat s menším množstvím květů. Dobře snášejí letní sucha i mrazivé teploty v zimě. Daří se jim v nížinách až ve středních polohách, a měly by být chráněny před silnými větry. Jsou mrazuvzdorné, ale je lepší mladé rostliny na zimu zakrýt přikrývkou z chvojí. Kdoulovce mají nejraději dobře propustnou vápnitou půdu.

Kdoulovec nádherný (Chaenomeles x superba)
Autor: istockphoto.com Kdoulovec nádherný (Chaenomeles x superba)

Kdoulovce nevyžadují řez, pouze u přestárlých keřů můžete provést prosvětlovací a zmlazovací řez. Průběžně samozřejmě odstraňujte i poškozené větve.

Kdoulovce můžete množit velmi jednoduše, postranními podzemními výběžky nebo dřevitými řízky.

Kdoulovec může být součástí živého plotu s jedlými plody i živého plotu, vysazeného jako krmítko pro ptáky. V obou mu to bude velmi slušet!

6 keřů pro jedlý živý plot

Jedlý živý plot: Zapomeňte na túje a vysaďte keře plné květů a chutných plodů

Okrasné keře s plody, které ptactvo miluje

Okrasné keře s plody, které ptactvo miluje: Na podzim vysazujte ptačí zob, dřín, hloh, kalinu a další

Seznamte se i s dalšími keři, které vykvétají brzy na jaře.

Zimní keře s květy v barvě slunce

Zimní keře s květy v barvě slunce: Lískovníček a zimnokvět

Kalina vonná, zimolez a lýkovec

Kalina vonná, zimolez a lýkovec: První předzvěst blížícího se jara

reklama

Článek je zařazen v: Kdoulovec japonský (Ch. japonica) , Kdoulovec (Chaenomeles) , kdoulovec lahvicovitý (Ch. speciosa) , kdoulovec nádherný (Chaenomeles x superba) , voňavý plod , kvetoucí keř , živý plot

reklama

Přečtěte si také