Encyklopedie

27. května 2014 22:06

Iva Kropáčková

Trnka obecná / Prunus spinosa

Trnka obecná se vyskytuje v Evropě, od Skandinávie, přes Malou Asii a Kavkaz po sever Íránu a v severozápadní Africe. U nás roste na téměř celém území kromě vysokých horských poloh, častěji v teplejších oblastech. Trnkové keře tvoří neprostupné houštiny na stráních, mezích a pasekách.

Trnka obecná nebo slivoň trnka(Prunus spinosa)je hustý rozložitý keř dosahující obvykle výšky 2 metry. Ve výjimečných případech může ovšem dosáhnout až 5 metrů. Kmínky rostou pomalu a odumírají již po 20 – 40 letech.

Trnka obecná popis

  • Na větvích se nacházejí trnovité výběžky tmavošedé barvy – kolce, vznikající přeměnou postranních větviček.
  • Mladé větve jsou zelené a ochlupené. Později mají větve červenohnědou až tmavě šedohnědou barvu, jsou velice tvrdé a houževnaté.
  • Listy jsou 2 – 4centimetry dlouhé a 1 – 2centimetry široké. Vyrůstají na 2 – 10 milimetrů dlouhých řapících, které mohou být mírně ochlupeny. Jejich čepel je oválná až podlouhle vejčitá.
  • Listy jsou tupé, někdy také přišpičatělé, zakončeny jsou klínovitou bází. Mohou být lysé, nebo na spodní straně, zejména na žilnatině, chlupaté.
  • Okraj čepele bývá vroubkovaně zubatý. Na větvích vyrůstají listy střídavě, často jsou uspořádány spirálovitě. Zpravidla raší až po odkvětu.

Trnky sběr

Plody – trnky sbíráme až zcela zralé těsně po nástupu prvních mrazů. Sušíme při umělé teplotě do 40°C.Plody, které jsou většinou trpké a až po přemrznutí nebo seschnutí bývají méně trpké, se zpracovávají nejčastěji na výrobu vín nebo marmelád a sirupů.

Trnkové květy

Trnkové květy se dříve používalyv lidovém léčitelství na snížení krevního tlaku nebo proti zánětům v cévách. Obsahují třísloviny, organické kyseliny, cukr, pektin a amygdalin. Jsou dobrým prostředkem pro zastavení průjmu, zevně se užívají jako kloktadlo.


Přečtěte si také