reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Kde se vzaly černé tulipány?

zidkovm , Vydáno: 08.04.2014
Tulip Dance. Tato fotka vyhrála 2. místo v soutěži International Garden Photographer of the Year v roce 2013 v sekci European Garden Photography Award, pro více info o soutěži jdi na www.igpoty.com
Autor: www.igpoty.com Tulip Dance. Tato fotka vyhrála 2. místo v soutěži International Garden Photographer of the Year v roce 2013 v sekci European Garden Photography Award, pro více info o soutěži jdi na www.igpoty.com
Za vlast tulipánů je dnes považované Holandsko. Tato rostlina však pochází z Asie a do Evropy přišla přes pražský královský dvůr.

reklama

Když první Habsburk Ferdinand usedl v roce 1526 na český trůn, začal zvelebovat Pražský hrad. Poté, co se stal i císařem, dostal jako dar mimo jiné několik cibulek vzácné rostliny z daleké Asie. Ty směřovaly do nově založené zahrady podél Jeleního příkopu na Pražském hradě. V druhé polovině 16. století tak v Evropě poprvé vykvetly tulipány, které se až v 17. století dostaly do Holandska. 

Tulipány, to byl v 17. století luxus, který zahýbal evropskými dějinami. Ceny cibulek se šplhaly do astronomické výše, až tato komodita stála za prvním krachem burzy, který lidstvo zažilo.
Pro fanoušky tulipánů se nabízejí dvě zásadní výstavy. Jednak je to v Holandsku slavný park Keukenhof, kde je každoročně vysazeno 6–7 milionů cibulovin. Navštívit ho letos můžete do 17. 5. 2015. Tímto pohádkovým místem procházíte po stezkách, kolem nichž se objevují tváře známých osobností z tulipánů nebo třeba auta z hyacintů…A z tulipánů a dalších květin jsou i umělecká díla. Letos je v parku k vidění  mozaika slavného portrétu Vincenta Van Gogha. Na celkem 250 m² bude vytvořená z tulipánů nejrůznějších barev.Za černou barvou tulipánů nestojí nic jiného, než touha lidí po něčem zcela výjimečném. Poprvé byl téměř černý květ vyšlechtěn v roce 1637, ale dooprady černý tulipán se odborníkům podařilo vyšlechtit až koncem 20. století.

Černé tulipány také každoročně kvetou u Prahy v Průhonickém parku. Kousek vedle je Dendrologická zahrada, kde se pravidelně koná Výstava tulipánů. Sledujte: www.dendrologickazahrada.cz

(mar)

 

 

Tneto krasavec byl pokřtěn jako Flora Marita. Jeho cibule určitě ještě nemáte. Začnou se prodávat až letos.

Flora Marita. Seznamte se s novým tulipánem

Všechny ještě neodkvetly. Jednoduché rané kvetou od konce března a dorůstají výšky 20 až 35 cm. Pozdní ale kvetou od května až do června.

Novinky mezi tulipány

reklama

Článek je zařazen v: Gondíci s. r. o. , tulipán , černý , cibuloviny

reklama

Přečtěte si také