Balkón a terasa

2. července 2017 08:00

Markéta Zídková

Originální dekorace zahradního stolu? Nakombinujte chytře jídlo s květinami

Nechcete utratit moc peněz za výzdobu? Stačí se rozhlédnout kolem sebe...

Stačí pár drobností a rázem se nedělní oběd pod korunou lípy promění ve slavností událost. K jednoduchému základu, který tvoří barevný ubrus, aby bylo aranžmá veselé, přidáme háčkovaný ubrus či záclonu. Pro každého hosta prostřeme jednoduché bílé porcelánové talíře s příborem. „Ze skleněných doplňků by neměl chybět podnos na dort či zákusky, miska s poklopem, původně určená třeba na půlku citronu, kterou lze využít pro květinovou dekoraci. Samozřejmostí pro zahradní párty jsou i sklenice na nožce a karafa na víno. Velice šikovný je také patrový podnos, který ušetří na stole místo,“ říká floristka Diana Sahatatová.

Jmenovky a květiny

Bílé talíře doplníme jmenovkami. Jsou to jednoduché papírové cedulky se jmény, které jsou ozdobeny svazečky květin, jež rostou na zahradě – může to být například šalvěj, rozmarýn či levandule. Každý host bude hned po příchodu na naši párty vědět, kde má sedět.

Aby to moc nestálo...

Jak originálně prostřít stůl na zahradní párty a přitom neutratit za výzdobu příliš peněz? Základem celého aranžmá budou běžné věci z domácnosti – bílý porcelán, sklo či záclona a květinová výzdoba.

Dále si na stůl připravíme svazky květin. K tomuto účelu se výborně hodí veselé letní květiny, jako jsou růže, stračky, hlaváče, levandule, šalvěj, černucha, ale i ostružiny nebo obilí. Ideální je vše barevně sladit, například do starorůžové, krémové, modré, fialové. Kytky stačí vložit do džbánu či do obyčejné sklenice na mléko. Květinami dozdobíme i několik malých muffinů, které máme jako zákusky na stole.

Praktická konstrukce pomůže

Zajímavým prvkem je kovová konstrukce pro pnoucí růže. Lze ji využít jako vhodný doplněk pro zavěšení zahradních světýlek, díky kterým si například v podvečer a večer můžete vytvořit příjemnou atmosféru. "Na konstrukci můžete pověsit i lampiony nebo třeba malé lahvičky, které slouží jako návnady pro otravné vosy. Jsou praktické, ale stylové a nekazí celkový dojem,“ radí Diana Shatatová.

Pro rozšíření aranžmá na stole lze využít i jednotlivé zavařovací skleničky, které naplníte svazečky květin. Výzdobu dokončete pomocí stuh a svíček, které sladíte do barev podle celkového aranžmá.

(web)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také