Zahrada

12. srpna 2014 05:06

Markéta Zídková

Svatba na zahradě? Tady je nákupní seznam

Chcete civilní svatbu, která nezruinuje vaši pěněženku? Těmto položkám se ovšem nevyhnete.

Pokud chcete na zahradě uspořádat svatbu se vším všudy včetně profesionálního fotografa, budete muset sáhnout hluboko do kapsy a příliš oproti oslavě v restauraci či hotelu neušetříte. Pokud však chcete neformální akci pro nejbližší rodinu a dobré přátele, kdy nepůjde o to se předvést, ale užít si, pak můžete ušetřit. Nicméně některým položkám se nevyhnete.

Plánujete co nejlevnější variantu svatby, takže se budete muset obejít bez pomoci koordinátora nebo agentury. Proto si sami začněte sepisovat vše, co bude nutné zakoupit nebo půjčit.

Pokud nemáte dostatek praxe v pořádání zahradních slavnostní, poraďte se se zkušenějšími kamarády. Zároveň neodmítejte jakoukoli nabízenou pomoc, ruku na srdce, bez ní se neobejdete. Budete potřebovat dostatek party stanů, které zastíní sluníčko nebo ochrání před deštěm. Přístřešek například o rozměru 3 x 6 metrů můžete buď koupit (cena podle typu je kolem tří, ale i osmi tisíc korun), nebo pronajmout (cena s dopravou a montáží se u stejného rozměru pohybuje kolem tří tisíc korun). Zapůjčit u profesionálů si můžete samozřejmě i zahradní nábytek, ale v tomhle případě to není tak horké – jestliže se rozhodnete pro občerstvení ve formě rautu, což vřele doporučujeme i kvůli tomu, že odpadne nutnost intenzivního obsluhování, nemusíte mít nutně pro každého pozvaného židli.

S velkou pravděpodobností dáte potřebný počet židlí, lavic nebo stolů dohromady z vlastních a sousedských zdrojů. Řada z hostů se navíc s radostí uvelebí na některém z míst, které vaše zahrada nabízí – na trávě pod stromem, na zahradní houpačce nebo na schůdcích na verandu. A děti na židlích neudržíte, i kdybyste chtěli. Navíc můžete pro hosty vyhradit alespoň jednu z místností s možností odpočinku v domě. Požádejte pár nejlepších přátel, aby na svatbu přijeli alespoň s jednodenním předstihem a pomohli vám posekat trávník, postavit stany a rozmístit nábytek a předem připravené svatební dekorace, abyste v samotný svatební den byli ušetření co nejvíce starostí.

Jídlo z vlastních zdrojů a dostatek pití

Právě za jídlo a obsluhu můžete ušetřit nejpodstatnější položku ze svatebního účtu. Zvlášť pokud se rozhodnete pro občerstvení formou bufetu, které spojíte s grilováním nebo opékáním selátka. Část občerstvení můžete připravit s pomocí kamarádek den předem, s ostatními hosty, u kterých si budete jisti vstřícností, se domluvte, že něco dovezou.

Myslete jen na to, aby nabídka byla pestrá, vhodné jsou například guláš, utopenci, řízečky, zeleninové saláty, slané a sladké domácí pečivo, olivy, oříšky, ovoce a podobně. Obstarejte určitě dostatek piva, vína, nealko nápojů, případně ingredience na jeden druh z oblíbených koktejlů. Sestavte tým kamarádů, kterým nebude vadit, když doplní chybějící pečivo nebo salát, natočí pivo, doplní lahve s vínem, uvaří kávu nebo namíchají koktejl. Každému z nich předem přidělte konkrétní úkol, jenom tak předejdete případným organizačním zádrhelům. Doporučujeme předem pořídit jednorázové nádobí a dostatek papírových ubrousků, na několik míst v zahradě rozmístěte odpadkové koše.

O hudbu se může postarat někdo z kamarádů, ale myslete na to, abyste měli dopředu zajištěnou aparaturu (přehrávač na CD či MP3), prodlužovačku a zásuvku. Myslete také na to, kdo bude fotit případně točit.

A nejtěžší úkol na závěr. Jak rozvezete hosty? Zajistíte jim taxíka, nebo se někdo obětuje, nebude pít a místo toho rozvážet svatebčany?

(bras)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také