Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Připravte si doma léčivou koupelovou sůl

Léčivé účinky koupelové soli byly známy už ve starověku.
Vydáno: 21.06.2015
Levandule lékařská posiluje vlastnosti soli - má relaxační účinky, zmírňuje strach a napětí, navozuje lepší spánek, působí proti křečím či revmatickým bolestem, zevně zlepšuje oběhové problémy
Levandule lékařská posiluje vlastnosti soli - má relaxační účinky, zmírňuje strach a napětí, navozuje lepší spánek, působí proti křečím či revmatickým bolestem, zevně zlepšuje oběhové problémy Autor: FTV Prima
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Koupelové soli jsou prastarý kosmetický přípravek, který využívaly již první civilizace. Staří Egypťané jej dokonce nazývali zázračným, neboť obsah soli v koupeli má blahodárné účinky na organismus. Sůl dezinfikuje pokožku, napomáhá hojení, působí proti zánětům, podporuje regeneraci tkání, blahodárně působí při četných kožních problémech, jako jsou například akné, lupénka či ztvrdlá kůže, a urychluje olupování odumřelých částí. Známé jsou podpůrné účinky u gynekologických zánětů a zánětů močových cest.

Solné koupele zajistí celkovou relaxaci, uvolnění kloubů a svalů. Účinky se výrazně projevují při únavě a nachlazení, blahodárně působí na psychiku člověka. Nejenže odstraňují únavu, ale podle složení konkrétní soli také dodávají tělu různé minerály a stopové prvky.

„Existuje mnoho typů solí, například termální sůl z minerálních pramenů, mořská sůl, speciální postavení má sůl z Mrtvého moře, pak jsou to krystalické soli ze solných ložisek, jako jodobromová či himálajská sůl,“ vyjmenovává zkušená mydlářka Libuše Sittová. Ona sama si oblíbila směs mořské soli a epsomské soli, známé také jako Glauberova nebo hořká sůl.“

Tato sůl je bohatá na hořčík a je součástí mořské vody i minerálních pramenů. Koupele v hořkých solích rychle zmenšují otoky, tradičně se používají k léčbě bolavých svalů i pro relaxaci, pro zmírnění stresu, odstranění toxinů z těla a k obnovení rovnováhy jeho pH. Nepohrdají jí ani hvězdy z Hollywoodu.

Nebojte se přidat bylinky a esence

Do soli lze přimíchat rozmanité bylinky a podle toho se také mění účinek lázně. Do některých koupelových směsí je možné přisypat i ovesné vločky nebo jedlou sodu, jejichž účinky pro pokožku rovněž nejsou zanedbatelné. Oblíbená voňavá směs obsahuje levanduli a citronovou silici. Tato lázeň pak působí neuvěřitelně relaxačně. Účinné látky se vstřebávají pokožkou, ale současně také nádherně voní, což opět přispívá k uvolnění.

Levandule lékařská posiluje vlastnosti soli – má relaxační účinky, zmírňuje strach a napětí, navozuje lepší spánek, působí proti křečím či revmatickým bolestem, zevně zlepšuje oběhové problémy. Účinek násobí citronová silice, která je osvěžující a velmi vhodná při duševní námaze, bolesti hlavy, má antiseptické účinky, snižuje krevní tlak a příznivě působí na pleť.

Meduňka lékařská působí protizánětlivě a dezinfekčně, rovněž navozuje uklidnění a pomáhá při neurózách. Měsíček lékařský skvěle působí na kůži, měsíčkový olej ji pěstí a celý obsahový komplex navíc posiluje hojení, pomáhá při různých kožních defektech i akné. Heřmánek pravý působí protizánětlivě, proti akné, abscesům a jemně relaxačně. Šalvěj lékařská má výrazné dezinfekční a protizánětlivé účinky, omezuje vyměšování potu. Používá se také na koupel nohou při mykózách či zrohovatělé kůži.

Tady na videu najdete názornou ukázku, jak sůl připravit:

Návod: Jak vyrobit domácí bylinnou sůl do koupele
Návod: Jak vyrobit domácí bylinnou sůl do koupele

Dávkování si určujeme podle velikosti vany

„Mám ráda, když je koupel silnější. Nešetřím na sobě, protože koupel je čas a příležitost, kdy dělám něco výhradně pro sebe,“ říká paní Sittová. Většinou je ale optimální použít na jednu koupel zhruba 100 g soli. Do čisté vany nasypte sůl ve stejný moment, kdy do ní napouštíte vodu ve zvolené teplotě. Prouděním vody ve vaně a občasným promícháním se sůl rozpustí a esence v ní obsažené se uvolní nejen do vody, ale i do celého prostoru koupelny. Takto připravená koupel je účinná nejen pro pokožku, ale aromaterapeuticky prospívá psychickému i fyzickému stavu organismu také díky vdechování takto uvolněných esencí.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Dobré jsou i sirupy z bylinek

Připravte si chutný domácí sirup z bylinek, fialek či levandule

Hřešte bez obav z tlousnutí

Je báječný! Nepečený jahodový dort, na který všechny dostanete

Ztuhlou hmotu vykrájíte

Domácí medvídci jsou nejzdravější na světě: bez přidaného cukru, aditiv a kalorií

Článek je zařazen v: domácí koupelová sůl
Reklama