Ibišek americký okouzlí velikostí a krásou svých květů. Dá se snadno pěstovat na zahradě i v květináči

Zahradní ibišky patří k nejkrásnějším kvetoucím rostlinám. Pozornost upoutají zvláště mimořádně velké květy ibišku amerického, které kvetou celé léto až do prvních mrazíků. Impozantní otužilá exotická trvalka se u nás docela snadno pěstuje jak na zahradě, tak v nádobách na balkoně. Jak na to?

Ibišek bahenní (Hibiscus moscheutos) pochází z jihovýchodních a středozápadních oblastí Spojených států amerických, kde zdobí hlavně okraje vodních toků a mokřadů, a proto se o něm běžně hovoří jako o ibišku americkém.

Květy v barevné paletě od čistě bílé (s červeným středem), nažloutlé až po temně růžovou a purpurovou mají v průměru až neuvěřitelných 30 cm – díky velikosti květů se ibišku bahennímu taky někdy říká ibišek velkokvětý.

U nás dorůstá ibišek bahenní okolo 150 cm, zakrslé formy nepřesáhnou 50 cm a průměr květů mají zhruba 15 cm. Listy jsou úzce srdčité, vykrajované v různých tvarů.

Pěstování ibišku amerického na zahradě

 • Základem úspěšného pěstování ibišku je slunné stanoviště, které je dostatečně chráněné před větrem.
 • Původně se jedná o mokřadní rostlinu, a i když vyšlechtěné kultivary snesou běžnou zahradní zeminu, stejně se vyplatí, když jim dopřejeme dobře propustnou a vlhkou zeminu. Nejlépe porostou v neutrální, až mírně kyselé půdě. Skvěle se jim bude dařit například v blízkosti rašeliniště a vodních ploch.
 • Sazeničky ibišku amerického (můžeme je koupit v zahradnictví nebo je na jaře předpěstovat ze semen asi 12 týdnů před výsadbou či získat dělením trsů) vysazujeme na jaře na záhon nebo do nádob.
 • Na záhon sazenice ibišku bahenního vysazujeme na vzdálenost přibližně 60 cm. Po vysazení bohatě zaléváme.
 • Někdy se stává, že se ibišky samovolně vysemení a v mírných zimách semenáčky přežijí a na jaře vyraší.

Jak se starat o ibišek bahenní

 • Rostlina nemá ráda sucho, potřebuje pravidelně, hluboko a důkladně zalévat nejen po výsadbě, ale po celou dobu vegetace, dokonce i v zimě, podle aktuálního počasí zhruba jednou za šest týdnů. V zimě pozor na přelití, aby kořeny neuhnily. Kořeny bahenního ibišku jsou velmi dužnaté. Obsahují mnoho vody, ve které jsou uschované i živiny na další rok. Pokud takový kořen vyschne, nebo dokonce popraská, rostlina nemá z čeho brát sílu na jarní rašení.
 • Nejlepším pomocníkem v péči o ibišek americký je celoroční mulč. Kolem rostlin rozprostřeme vrstvu borky, posečené trávy nebo slámy, abychom lépe udrželi vláhu v zemi,  poskytli ochranu kořenům a zabránili růstu plevelů.
 • Abychom v létě podpořili opětovné kvetení, odstraňujeme odkvetlé květy dříve, než se začnou vytvářet semena.

Jak zazimovat ibišek americký

Na záhonu rostoucí ibišky po prvních přízemních mrazících seřízneme na výšku okolo 15 cm a navršíme na ně ochrannou vrstvu spadaného listí a chvojí. Chráníme tak kořeny proti vysychání a prudkým výkyvům teplot.

Ibišek bahenní na jaře

 • Na jaře odstraníme zimní přikrývku a začneme přihnojovat plným hnojivem. Pokud jsme rostlinu nesestříhali na podzim, musíme staré výhony odstranit dříve, než se objeví nové. Ibišek kvete na novém dřevě.
 • Ibiškové jaro začíná poměrně velmi pozdě. Mnoho dřevin má už krásně vyvinuté listy, když se ibišky teprve probouzejí k životu, často až na přelomu května a června. Je dobré to vědět, aby nás pozdní rašení zbytečně nevylekalo a my rostlinu neodstranili, protože bychom měli za to, že nepřežila zimu.
 • Jakmile ibišek začne rašit, pak už roste velmi rychle. Z dužnatých kořenových oček začnou vyrůstat stvoly, a ty v červenci začnou nakvétat. Kvetou až do konce sezony, dokud se neobjeví první mrazy.

Jak pěstovat ibišek americký v květináči

V dostatečně velkých přenosných nádobách na terase a balkoně se ibišku bahennímu dobře daří, pěstuje se podobně jako na záhoně, jen potřebuje více živin. Takže ho musíme pravidelně přihnojovat plnými organickými hnojivy. Před zimou ibišky bahenní v nádobách odneseme do světlé a chladné místnosti, kde se teplota pohybuje ideálně mezi 10 až 14 °C a zálivku silně omezíme.

Zdroje: cs.wikipedia.org zahradkarskaporadna.czalmanac.comthegardenhoe.com


Přečtěte si také