2. srpna 2024 08:00
redakce Prima LivingStředomořská zahrada uprostřed Evropy. Pěstujte bugenvileu, oleandr a olověnec
Některé rostliny, které znáte z dovolené v jižní Francii, Itálii nebo v Řecku, můžete úspěšně pěstovat i v našich podmínkách. Sice spíše jako přenosné rostliny, ale vykouzlit si středomořskou oázu klidu a pohody na vlastním balkonu určitě zvládnete. Pak už stačí jen zavřít oči a představit si šumění i vůni moře…
Snad každý, kdo se někdy vydal na svých prázdninových cestách do jižní Evropy, tedy do oblasti Středomoří, rád vzpomíná na záplavu růžových, bílých či blankytně modrých květů. Nemusíte jenom vzpomínat či prohlížet fotografie, podobné květy můžete pěstovat i v našich podmínkách.
NENECHTE SI UJÍT: Naučte se správně pěstovat atraktivní kalistemon neboli štětkovec citronový
Nádherná bugenvilea
Snad nejtypičtější kvetoucí rostlinou pro jižní část Evropy je bugenvilea (Bougainvillea). Její bohaté, zářivě růžové květenství potkáte doslova na každém kroku.
Bugenvilea je dřevnatá liána. Ve své domovině dorůstá až do výšky 25 m. V našich podmínkách ji však můžete pěstovat pouze v přenosných nádobách, a tak těchto rozměrů ani zdaleka nedosahuje. Pokud se dobře zadíváte, jistě si všimnete, že samotné květy této rostliny jsou maličké, bílé či krémové. Téměř se ztrácejí v sytě růžových listenech, které na rostlině vydrží po celou sezonu.
Bugenvilea (Bougainvillea) Zdroj: iStock
Jak pěstovat bugenvileu
- Pěstujeme ji jako stálezelený pokojový keřík, s výhonky připevněnými k opoře.
- Rostlina vyžaduje umístění u okna, nejlépe s celodenním dosahem slunečních paprsků. Během léta ji můžeme postavit do skleníku či na terasu – potřebuje ochranu před prudkým deštěm a větrem.
- Bugenvileu pěstujeme v zahradnickém substrátu s příměsí rašeliny a přes léto jednou týdně přihnojujeme.
- Vyžaduje dostatečnou zálivku, ale nesnáší přemokření.
- V zimním období rostlině vyhovuje umístění v místnosti s teplotou mezi 8–12 °C a omezení zálivky. Na jaře pak můžeme keřík seříznout a každé dva roky přesadit.
NENECHTE SI UJÍT: Která rostlina vás napadne, když se řekne léto, moře a slunce? Ano, je to bugenvilea!
Blankytně modrý olověnec
Nejkouzelnější odstíny blankytně modré barvy najdete na olověnci (Plumbago), i když tato rostlina vykvétá i bílou či fialkovou barvou. Je to stálezelený keřík se vzpřímenými a později převislými výhony. Dosahuje výšky 50 až 200 cm, v našich podmínkách, pěstovaný v nádobě, samozřejmě spíše méně.
Olověnec (Plumbago) Zdroj: iStock
Jak olověnec pěstovat
Olověnec vyžaduje přes léto teplé a slunné stanoviště na balkoně či na terase a vydatnou zálivku – kořenový bal nesmí nikdy vyschnout. Na druhou stranu nesnáší trvalé přemokření. Dobře prospívá v kypré, humózní půdě. Přes zimu rostlinu umístíme do studeného skleníku či na chodbu a výrazně omezíme zálivku. Teplota by neměla klesnout pod 7 °C. Na jaře rostlinu mírně seřízneme.
Lepivej Honza
- Květy olověnce jsou lepkavé, a proto rostlina nese i český lidový název „lepivej Honza“. Zajímavé také je, že olověnec má své jméno opravdu odvozené od olova, neboť se dříve užíval jako lék při otravě olovem.
PŘEČTĚTE SI: Jedovaté rostliny: Krásky z našich zahrad umějí být i pěkně nebezpečné
Krásný i nebezpečný oleandr
V jižních státech Evropy roste oleandr (Nerium Oleander) jako vytrvalý stromek nebo keř opravdu úplně všude. V našich podmínkách jej přes léto můžeme pěstovat venku, na terase či na balkoně, kde velmi spolehlivě vykvétá růžovým či bílým květenstvím.
Oleandr (Nerium oleander) Zdroj: iStock
Jak pěstovat oleandr
Vyžaduje slunné stanoviště, bohatou zálivku a substrát s přídavkem rašeliny. Oleandr každoročně na jaře přesazujeme a můžeme i seříznout. Přes zimu rostlinu umístíme v chladné, ale bezmrazé místnosti, na světle a výrazně omezíme zálivku. Substrát musí být téměř suchý.
- Při pěstování oleandru musíme dát pozor, pokud máme v domě malé děti nebo zvířata. Oleandr je považován za jednu z nejjedovatějších rostlin.
Zdroj: ceskestavby.cz; ireceptar.cz