reklama

Zahradní ibišek miluje slunce! Pravidla pěstování ibišku syrského a ibišku bahenního

klára beščecová
6. srpna 2020
Nekorunovaným králem sluncem zalité letní zahrady je ibišek. Díky krásným barevným květům patří mezi nejatraktivnější okrasné dřeviny. Ibišek syrský, opadavý dřevnatý keř původem z Asie, kvete od června až do pozdního podzimu. Květ se většinou plně rozvíjí jen na jeden den, ale v teplém a suchém létě je rostlina obsypána tolika poupaty, že to ani nepostřehneme. Pokud prší, květ se preventivně zavírá. Velké talířovité květy, které zaručené upoutají na
reklama

Vinteriéru se pěstuje ibišek (Hibiscus rosa – sinensis)zvaný čínská růže. Pro pěstování na zahradě jsounejlepšíkřovitý ibišek syrský (Hibiscus syriacus) aotužilý ibišek bahenní (Hibiscus moscheutos). Zahradní ibiškymůžeme směle zařadit mezi nejkrásnější v létě kvetoucí rostliny. Při pěstování ibišků nás možná čeká ještě jedno překvapení. Ibiškové jaro začíná poměrně velmi pozdě. Mnoho dřevin má už krásně vyvinuté listy, když se ibišky teprve probouzejí kživotu. Není to sice nijak na závadu, je ale dobré to vědět, aby nás pozdní rašení zbytečně nevylekalo.

Ibišek syrský(Hibiscus syriacus)

Vnašich podmínkách nejlépe prospívá opadavý ibišek syrský, velmi zajímavý dekorativní keř původem zAsie. Většina odrůd kvete od června až do pozdního podzimu. Doba kvetení je krátká, většinou jeden až několik málo dnů, ale vplném létě je rostlina obsypána pupeny, takže to ani nepostřehneme. Pokud prší, květ se preventivně zavírá. Velké květy snápadnými pestíky a bliznami jsou vodstínech bílé, růžové, rudé, fialové až modře fialové. Kultivary bývají jednobarevné i žíhané, jednoduché i plnokvěté.

Jedním znejoblíbenějších je růžově fialový ‘Woodbridge‘, krásné jsou ale i modře kvetoucí ‘Oiseau Blue‘ a ‘Marina. Komu se líbí více barva bílá, vybere si pravděpodobně půvabný kultivar sbílými okraji a červeným středem ‘Red Heart‘ nebo sněhobílou formu ‘William R. Smith‘. Ke krásným plnokvětým kultivarům patří tmavě růžová až slabě fialová ‘Purple Rufless‘ nebo světlejší ‘Lady Stanley‘ či čistě bílá ‘Jeanne d´Arc‘.

11 pravidel pěstování ibišku syrského

 1. Ibiškům se nejlépe daří vbohaté a hluboké, středně vlhké půdě, která musí být dobře propustná.
 2. Ibišky pěstujeme zásadně na slunečném místě. Dostatek slunce přímo ovlivňuje kompaktnost vzhledu rostliny – a zejména bohatost a kvalitu kvetení. Subývající intenzitou slunečního svitu výrazně ubývá i květů. Rostliny pěstované ve stínu jsou navíc nevzhledné, více náchylné knemocem a stávají se snadnou kořistí škůdců.
 3. Při hledání výsadbového místa se vyhneme mrazovým kotlinám a místům se silným nebo častým průvanem. Tyto lokality ibiškům nesvědčí.
 4. Ibišek nebývá příliš rozměrný, proto se hodído předzahrádek, atrií a dvorků. Na větším prostoru lépe vynikne ve skupinkách.
 5. Pro zdárné přezimování je důležité ukončit hnojení keřů nejpozději koncem srpna.
 6. Zvláště mladým rostlinám můžeme pomoci jedním zdánlivě drobným, ale velmi účinným zásahem: po odkvětu nenecháváme na rostlinách dozrát plody, protože tvorba semen zejména mladé ibišky velmi vysiluje.
 7. Potřebujeme-li ibišek tvarovat, upravit nebo zmladit, nikdy tyto zásahy neprovádíme na podzim ani vzimě. Ideální dobou pro radikálnější řez je léto.
 8. Před zimou jedůkladně nasteleme mulčem podobně jako růže. Zejména u mladých rostlin chráníme ještě nadzemní část netkanou textilií nebo krytem zchvojí či slámy. Mladé rostliny snadno namrzají. Svěkem odolnost vůči mrazu narůstá. Po namrznutí má uspokojivou regenerační schopnost.
 9. V předjaří ibišky důsledně stíníme, aby nezačaly předčasně rašit.
 10. Vchladnějších oblastech je raději pěstujeme jako nádobové rostliny (někdy i na kmínku) a přezimujeme vchladných, nejlépe světlých prostorách. Nádobové rostliny snesnou zjara poměrně silný řez.
 11. Stromková forma ibišků svádí i k vysazování do velkých nádob určených zejména pro dekoraci teras a balkonů. Je velice dekorativní, ale jeho úspěšné přezimování je složitější. Ideálním způsobem zimování mobilních nádob sibišky je jejich přenesení do bezmrazé, ale ne příliš teplé místnosti.

Ibišek bahenní(Hibiscus moscheutos)

Obří květy, které zaručené upoutají pozornost, patří ibišku bahennímu. Tato statná trvalka pochází zUSA, a proto se můžeme setkat také s označením americký ibišek. Květy vbarevné paletě od čistě bílé až po temně růžovou a purpurovou mají neuvěřitelných 18 až 25 cm a rozvíjejí se od léta do podzimu.Základem pěstitelského úspěchuje vhodné stanoviště, potřebují slunečné místo s humózní vlhkou půdou. Nemá rád sucho, takže potřebuje přes léto pravidelně zalévat.

7 pravidel pěstování ibišku bahenního

 1. Americký ibišek bahenní je na pěstování vcelku nenáročný.Výborně snáší zimu a mráz ho nezaskočí. Zničí sice nadzemní část, ale kořeny vpůdě přezimují.
 2. Původně se jedná o mokřadní rostlinu, která si ale za léta šlechtění zvykla na běžnou zahradní zeminu.Na pH půdy nezáleží.
 3. Půda nesmí vysychat, takže za suchých období ibišek dobře zaléváme, a to i v zimě. Je to nutné. V zimě postačí zálivka konví jednou do měsíce během oblevy.
 4. Kořeny bahenního ibišku jsou velmi dužnaté. Obsahují mnoho vody, ve které jsou uschované i živiny na další rok. Pokud takový kořen vyschne, nebo dokonce popraská, rostlina nemá z čeho brát sílu na jarní rašení.
 5. Zjara po všech mrazech je zakrátíme přibližně 7 cm nad zemí a čekáme a čekáme, čekáme dlouho, protože bahenní ibišek raší velmi pozdě, často až na přelomu května a června. Ale jakmile naraší, roste přímo před očima.
 6. Ibišek bahenní je náročný na živiny, proto důkladně v sezoně hnojíme organickými hnojivy na podporu kvetení s omezeným dusíkem.
 7. Vždy volíme stanoviště s co největším osluněním.

Mohlo by vás zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama