Zahrada

6. srpna 2020 15:15

redakce Prima Living

Zahradní ibišek miluje slunce! Pravidla pěstování ibišku syrského

Nekorunovaným králem sluncem zalité letní zahrady je ibišek. Díky krásným barevným květům patří mezi nejatraktivnější okrasné dřeviny. Ibišek syrský, opadavý dřevnatý keř původem z Asie, kvete od června až do pozdního podzimu. Květ se většinou plně rozvíjí jen na jeden den, ale v teplém a suchém létě je rostlina obsypána tolika poupaty, že to ani nepostřehneme. Pokud prší, květ se preventivně zavírá.

V interiéru se pěstuje ibišek (Hibiscus rosa – sinensis) zvaný čínská růže. Pro pěstování na zahradě jsou nejlepší křovitý ibišek syrský (Hibiscus syriacus) a taky otužilý ibišek bahenní (Hibiscus moscheutos).

Ibišek syrský (Hibiscus syriacus)

V našich podmínkách nejlépe prospívá opadavý ibišek syrský, velmi zajímavý dekorativní keř původem z Asie. Většina odrůd kvete od června až do pozdního podzimu. Doba kvetení je krátká, většinou jeden až několik málo dnů, ale v plném létě je rostlina obsypána pupeny, takže to ani nepostřehneme. Pokud prší, květ se preventivně zavírá. Velké květy s nápadnými pestíky a bliznami jsou  v odstínech bílé, růžové, rudé, fialové až modře fialové. Kultivary bývají jednobarevné i žíhané, jednoduché i plnokvěté.

Ibišek syrský kultivary

Jedním z nejoblíbenějších je růžově fialový ‘Woodbridge‘, krásné jsou ale i modře kvetoucí ‘Oiseau Blue‘ a ‘Marina. Komu se líbí více barva bílá, vybere si pravděpodobně půvabný kultivar sbílými okraji a červeným středem ‘Red Heart‘ nebo sněhobílou formu ‘William R. Smith‘. Ke krásným plnokvětým kultivarům patří tmavě růžová až slabě fialová ‘Purple Rufless‘ nebo světlejší ‘Lady Stanley‘ či čistě bílá ‘Jeanne d´Arc‘.

11 pravidel pěstování ibišku syrského

  1. Ibiškům se nejlépe daří v bohaté a hluboké, středně vlhké půdě, která musí být dobře propustná.
  2. Ibišky pěstujeme zásadně na slunečném místě. Dostatek slunce přímo ovlivňuje kompaktnost vzhledu rostliny – a zejména bohatost a kvalitu kvetení. S ubývající intenzitou slunečního svitu výrazně ubývá i květů. Rostliny pěstované ve stínu jsou navíc nevzhledné, více náchylné k nemocem a stávají se snadnou kořistí škůdců.
  3. Při hledání výsadbového místa se vyhneme mrazovým kotlinám a místům se silným nebo častým průvanem. Tyto lokality ibiškům nesvědčí.
  4. Ibišek nebývá příliš rozměrný, proto se hodído předzahrádek, atrií a dvorků. Na větším prostoru lépe vynikne ve skupinkách.
  5. Pro zdárné přezimování je důležité ukončit hnojení keřů nejpozději koncem srpna.
  6. Zvláště mladým rostlinám můžeme pomoci jedním zdánlivě drobným, ale velmi účinným zásahem: po odkvětu nenecháváme na rostlinách dozrát plody, protože tvorba semen zejména mladé ibišky velmi vysiluje.
  7. Potřebujeme-li ibišek tvarovat, upravit nebo zmladit, nikdy tyto zásahy neprovádíme na podzim ani vzimě. Ideální dobou pro radikálnější řez je léto.
  8. Před zimou jedůkladně nasteleme mulčem podobně jako růže. Zejména u mladých rostlin chráníme ještě nadzemní část netkanou textilií nebo krytem zchvojí či slámy. Mladé rostliny snadno namrzají. Svěkem odolnost vůči mrazu narůstá. Po namrznutí má uspokojivou regenerační schopnost.
  9. V předjaří ibišky důsledně stíníme, aby nezačaly předčasně rašit.
  10. Vchladnějších oblastech je raději pěstujeme jako nádobové rostliny (někdy i na kmínku) a přezimujeme vchladných, nejlépe světlých prostorách. Nádobové rostliny snesnou zjara poměrně silný řez.
  11. Stromková forma ibišků svádí i k vysazování do velkých nádob určených zejména pro dekoraci teras a balkonů. Je velice dekorativní, ale jeho úspěšné přezimování je složitější. Ideálním způsobem zimování mobilních nádob sibišky je jejich přenesení do bezmrazé, ale ne příliš teplé místnosti.

Zahradní ibišek miluje slunce! Pravidla pěstování ibišku syrského

Ibišek bahenní (Hibiscus moscheutos)

Obří květy, které zaručené upoutají pozornost, patří ibišku bahennímu. Tato statná trvalka pochází z USA, a proto se můžeme setkat také s označením americký ibišek. Květy v barevné paletě od čistě bílé až po temně růžovou a purpurovou mají neuvěřitelných 18 až 25 cm a rozvíjejí se od léta do podzimu. Základem pěstitelského úspěchu je vhodné stanoviště, potřebují slunečné místo s humózní vlhkou půdou. Nemá rád sucho, takže potřebuje přes léto pravidelně zalévat.

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také