Zahrada

13. července 2023 15:00

Lenka Valjentová

Zahradní ibišek syrský miluje slunce! Dekorativní keř s krásnými květy není moc náročný

Nekorunovaným králem sluncem zalité letní zahrady je ibišek syrský. Díky velkým barevným květům patří mezi nejdekorativnější okrasné dřeviny. Opadavý dřevnatý keř původem z Asie kvete obvykle od července až do pozdního podzimu. Můžeme ho pěstovat na zahradě i v nádobách na balkoně. Jak na to?

V interiéru se pěstuje ibišek (Hibiscus rosa – sinensis) zvaný čínská růže. Pro pěstování na zahradě jsou nejlepší křovitý ibišek syrský (Hibiscus syriacus) a taky otužilý ibišek bahenní (Hibiscus moscheutos).

Ibišek syrský

V našich podmínkách skvěle prospívá opadavý ibišek syrský (Hibiscus syriacus), velmi zajímavý dekorativní keř původem z Asie. Bývá vysoký jeden až dva metry.

Obvykle kvete od července až do pozdního podzimu. Doba kvetení jednoho květu je sice krátká, většinou jeden až několik málo dnů, ale v teplém a suchém létě je rostlina obsypána spoustou poupat, takže keř je stále krásný. Pokud prší, květ se preventivně zavírá. Při delším chladném a deštivém počasí se poupata ibišků ani neotevřou a plesnivějí .

Velké květy o průměru 6 až 12 cm s nápadnými pestíky a bliznami jsou v odstínech bílé, růžové, rudé, fialové až modře fialové. Kultivary bývají jednobarevné i žíhané, jednoduché i plnokvěté.

Ibišek syrský kultivary

  • Jedním z nejoblíbenějších je růžově fialový až tmavočervený ‘Woodbridge‘, krásné jsou modře kvetoucí kultivary ‘Oiseau Blue‘ a ‘Coelestis‘ s tmavým středem.
  • Kdo dává přednost květů bílé barvy, pravděpodobně si vybere  půvabný kultivar s bílými okraji a  jasně červeným středem ‘Red Heart‘ nebo sněhobílou formu ‘William R. Smith‘.
  • Ke krásným kultivarům patří tmavě růžová až slabě fialová ‘Purple Rufless‘, ‘Lady Stanley‘ s květy bílými se středem zbarveným do růžova až červena či ‘Specious‘ s plnými čistě bílými květy s rudými středy.

Jak pěstovat ibišek syrský

  • Ibišky pěstujeme zásadně na slunečném místě! Dostatek slunce přímo ovlivňuje kompaktnost vzhledu rostliny – a zejména bohatost a kvalitu kvetení. S ubývající intenzitou slunečního svitu výrazně ubývá i květů. Rostliny pěstované ve stínu jsou navíc nevzhledné, více náchylné k nemocem a stávají se snadnou kořistí škůdců.
  • Při hledání místa na výsadbu se vyhneme mrazovým kotlinám a místům se silným nebo častým průvanem. Tyto lokality ibiškům vůbec nesvědčí.
  • Ibišek nebývá příliš rozměrný, a tak se hodí i do předzahrádek a dvorků. Na větším prostoru lépe vynikne ve skupinkách, velmi hezky působí živý plot z ibišků, zvlášť pokud kombinujeme různé barvy květů.
  • Venkovním ibiškům se nejlépe daří v bohaté a hluboké, středně vlhké půdě, která musí být dobře propustná.
  • Zvláště mladým rostlinám po odkvětu nenecháváme dozrát plody, protože tvorba semen je velmi vysilu

Jak zazimovat ibišek syrský

  • Pro zdárné přezimování je důležité ukončit hnojení keřů nejpozději koncem srpna.
  • Před zimou je důkladně nasteleme mulčem podobně jako růže. Zejména u mladých rostlin chráníme ještě nadzemní část netkanou textilií nebo krytem z chvojí či slámy. Mladé rostliny snadno namrzají. S věkem odolnost vůči mrazu narůstá. Po namrznutí má uspokojivou regenerační schopnost.
  • V předjaří ibišky důsledně stíníme, aby nezačaly předčasně rašit.

Ibišek syrský v květináči

Dekorativní ibišek syrský můžeme pěstovat také v dostatečně velkých nádobách na balkonech a terasách, zejména v chladnějších oblastech. Důležité je jeho úspěšné přezimování. Dobře se mu přes zimu bude dařit v chladných a světlých prostorách.

Jak stříhat zahradní ibišek

  • Potřebujeme-li ibišek tvarovat, upravit nebo zmladit, nikdy tyto zásahy neprovádíme na podzim ani v zimě. Ideální dobou pro radikálnější řez je jaro, popř. léto. Ibišek syrský kvete na nových přírůstcích, nemusíme mít proto obavy, že se připravíme o květy.
  • Starší keře mívají zahuštěné větve a ty je třeba prostříhat, aby se světlo dostalo i dovnitř. Také zkrátíme loňské větve přibližně o dvě třetiny.
  • U volně rostoucích ibišků stačí řezem rostliny omladit a prosvětlit jednou za tři roky. Radikální řez je vhodný pro staré ibišky s dlouhými větvemi, které již nerostou ani příliš nekvetou.
  • Ibišek v přenosné nádobě potřebuje každé jaro poměrně razantní a hluboký řez, kterým tvarujeme a zahušťujeme korunu. Trvá pak déle, než obrazí, někdy až do konce května, ale pak bohatě kvete.

Ibišek bahenní

Obří květy, které zaručené upoutají pozornost, patří ibišku bahennímu (Hibiscus moscheutos). Tato statná trvalka pochází z USA, a proto se můžeme setkat také s označením americký ibišek. Květy v barevné paletě od čistě bílé až po temně růžovou a purpurovou mají neuvěřitelných 18 až 25 cm a rozvíjejí se od léta do podzimu. Základem pěstitelského úspěchu je vhodné stanoviště, potřebují slunečné místo s humózní vlhkou půdou. Nemá rád sucho, takže potřebuje přes léto pravidelně zalévat.

Zdroje: ceskestavby.cz, cs.wikipedia.org, Encyklopedie záhonových rostlin (Hanneke Van Dijková)


Přečtěte si také