reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Jak pěstovat kalistemon neboli štětkovec citronový: Pomůže vám těchto 10 tipů

Lenka Valjentová , Vydáno: 13.08.2020
Kalistemon, česky štětkovec citronový
Autor: istock.com Kalistemon, česky štětkovec citronový
Kalistemon je atraktivní okrasná rostlina, která docela jistě zaujme hned na první pohled. Její české jméno štětkovec citronový je naprosto všeříkající: originální červené květy na první pohled připomínají štětku na lahve a mladé lístky po promnutí příjemně voní po citronu. Štětkovec citronový pochází z Austrálie, takže nesnese mráz a v našich podmínkách se pěstuje v nádobách jako přenosná rostlina. Přes léto zdobí sluncem zalité terasy, balkony i zahrady, zimu štětkovec tráví ve světlé chodbě nebo v zimní zahradě. Máme pro vás 10 pravidel, rad a tipů, jak tuhle nevšední exotickou krásku pěstovat a jak se o ni správně starat.

reklama

Štětkovec citronový (Callistemon citrinus) se díky své atraktivnosti a dekorativnosti stává stále oblíbenější přenosnou květinou. Svými květy je kalistemon s jinými rostlinami nezaměnitelný a nepřehlédnutelný, u nás rozkvétá obvykle v pozdním létě. Na každém výhonu je neobvyklé květenství složené z mnoha tyčinek a pestíků, na konci každého květenství vyhání nový výhon. Květy jsou nejčastěji sytě červené, ale mohou být také vínové, purpurové, bílé, krémové nebo s nazelenalým nádechem. Pro štětkovec jsou charakteristické stálezelené kopinaté až 7 cm dlouhé listy.

Kalistemon, česky štětkovec citronový je svými květy s jinými rostlinami nezaměnitelný a nepřehlédnutelný
Autor: istock.com Kalistemon, česky štětkovec citronový je svými květy s jinými rostlinami nezaměnitelný a nepřehlédnutelný

V nádobách rostou štětkovce poměrně rychle a mohou být někdy až 3 metry vysoké, ale většinou vyrostou zhruba do výšky 1 metru. K dostání jsou různé kultivary, mají různý vzrůst, kompaktnost i barvu. Některé se pěstují i jako bonsaj.

Kalistemon, česky štětkovec citronový Květy jsou nejčastěji sytě červené, ale mohou být také vínové, purpurové, bílé, krémové nebo s nazelenalým nádechem
Autor: istock.com Kalistemon, česky štětkovec citronový Květy jsou nejčastěji sytě červené, ale mohou být také vínové, purpurové, bílé, krémové nebo s nazelenalým nádechem

Štětkovec poprvé v Evropě

Štětkovec citronový se poprvé dostal do Evropy, konkrétně do londýnské botanické zahrady v roce 1789. Z Austrálie, přesněji Nového Jižního Walesu, ho přivezl anglický přírodovědec, botanik a prezident Královské společnosti Joseph Banks.

Kalistemon, česky štětkovec citronový: na každém výhonu je neobvyklé květenství složené z mnoha tyčinek a pestíků, na konci každého květenství vyhání nový výhon
Autor: istock.com Kalistemon, česky štětkovec citronový: na každém výhonu je neobvyklé květenství složené z mnoha tyčinek a pestíků, na konci každého květenství vyhání nový výhon

10 pravidel a tipů, jak štětkovec citronový pěstovat

  1. Kalistemon se u nás pěstuje jako přenosná rostlina. Na pěstování má podobné nároky jako známější oleandr (Nerium oleander).
  2. Štětkovec citronový vyžaduje velmi světlé místo, libuje si přímém slunci, přes léto dobře prospívá na chráněném místě v zahradě nebo na terase.
  3. Ve vegetační době od jara do podzimu štětkovec vydatně a pravidelně zaléváme, ale pozor na přemokření. Rozhodně se musíme vyhnout zálivce vápenitou vodou.
  4. Od jara do podzimu hnojíme přibližně každé dva týdny hnojivy bez vápna.
  5. Štětkovec je dobré zastřihávat a tvarovat, po odkvětu je nutný řez, jinak rostlina vytváří dlouhé výhony. Z květenství, které se na koncích větví, totiž vyrůstají další větve.
  6. Rostlinu před prvním mrazem uložíme domů. Sice snese pokles teplot až k nule, ale není mrazuvzdorná. Přezimuje na světlém místě při teplotě mezi 5 až 10 °C. Bez přezimování v chladu štětkovec nenasadí květy.
  7. Má-li štětkovec v příštím roce vykvést, nesmíme ho během období vegetačního klidu příliš zalévat. Stačí přibližně jednou za měsíc, protože bal nesmí vyschnout.
  8. Na jaře štětkovec přesadíme do většího květináče s kyselou a lehkou zeminou, ideální je rašelinový substrát pro rododendrony.
  9. Po ledových mužích, tedy když už nehrozí žádné mrazy, můžeme štětkovec dát ven. Letní pobyt venku je nutností.
  10. Kalistemon se dá vypiplat ze semínka, namnožit od srpna do října vrcholovými řízky od července do října, které zakořeňují při teplotě půdy 20 °C, ale nejjistější je koupit si už předpěstovaný keřík v zahradnictví.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Středomořská zahrada uprostřed Evropy

Středomořská zahrada uprostřed Evropy: Pěstujte bougainvilleu, oleandr i olověnec

Které rostliny jsou milovnice horka?

Balkonové květiny, které milují letní vedro a přežijí vysoké teploty! Znáte je?

Sapan

Sapan patří mezi nejkrásnější keře světa. Pěstovat ho můžete i na balkoně

Levná domácí hnojiva z droždí, brambor a mléka na květiny, zeleninu a ovoce

Jak vyrobit levná domácí hnojiva z brambor, droždí a mléka? Pomohou na zahradě i na balkoně

Článek je zařazen v: štěkovec , Kalistemon , Štětkovec citronový (Callistemon citrinus) , štětkovec pěstování , balkonové rostliny , štětkovec květy

reklama

Přečtěte si také