Naučte se pěstovat atraktivní štětkovec. Pomůže vám těchto 10 tipů

Kalistemon je atraktivní okrasná rostlina, která docela jistě zaujme hned na první pohled. Její české jméno štětkovec citronový je naprosto všeříkající: originální červené květy na první pohled připomínají štětku na lahve, zatímco mladé lístky po promnutí příjemně voní po citronu. Štětkovec citronový pochází z Austrálie, takže nesnese mráz a v našich podmínkách se pěstuje v nádobách jako přenosná rostlina.

Štětkovec citronový (Callistemon citrinus) se díky své atraktivnosti a dekorativnosti u nás stává stále oblíbenější přenosnou květinou, případně pokojovou rostlinou, kterou přes léto pěstujeme venku a na zimu přesuneme domů anebo do zimní zahrady.

 • Díky svým jedinečným květům je kalistemon s jinými rostlinami nezaměnitelný a nepřehlédnutelný, u nás rozkvétá obvykle v pozdním létě. Na každém výhonu je neobvyklé květenství složené z mnoha tyčinek a pestíků, na konci každého květenství vyhání nový výhon.
 • Květy jsou nejčastěji sytě červené, ale mohou být také vínové, purpurové, bílé, krémové nebo s nazelenalým nádechem.
 • Plod květu je tobolka, která na rostlině zůstává i potom, co odkvete. Tobolka se otevře pouze při vysokých teplotách nebo uhynutí rostliny.
 • Pro štětkovec jsou charakteristické stálezelené, poměrně tvrdé kopinaté až 7 cm dlouhé listy.
 • V dostatečně velkých květináčích rostou štětkovce poměrně rychle a mohou být někdy až 3 metry vysoké, ale většinou vyrostou zhruba do výšky 1 metru.
 • K dostání jsou různé kultivary, mají různý vzrůst, kompaktnost i barvu. Některé se pěstují i jako bonsaj.

Štětkovec v Evropě

Svůj domov má tato jedinečná exotická rostlina v Austrálii. Ve své domovině je nektar z květů zdrojem potravy pro některé ptáky. Štětkovec citronový se poprvé dostal do Evropy, konkrétně do londýnské botanické zahrady v roce 1789. Z Austrálie, přesněji Nového Jižního Walesu ho přivezl anglický přírodovědec, botanik a prezident Královské společnosti Joseph Banks.

10 rad a tipů, jak štětkovec úspěšně pěstovat

 1. Kalistemon se u nás pěstuje jako přenosná nebo pokojová rostlina. Na pěstování má podobné nároky jako známější oleandr (Nerium oleander).
 2. Štětkovec citronový vyžaduje velmi světlé místo, libuje si na přímém slunci, přes léto dobře prospívá na chráněném místě v zahradě nebo na terase.
 3. Ve vegetační době od jara do podzimu štětkovec vydatně a pravidelně zaléváme, ale pozor na přemokření. Rozhodně se musíme vyhnout zálivce vápenitou vodou.
 4. Od jara do podzimu hnojíme přibližně každé dva týdny hnojivy bez vápna.
 5. Štětkovec je dobré zastřihávat a tvarovat, po odkvětu je nutný řez, jinak rostlina vytváří dlouhé výhony. Z květenství, která se na koncích větví, totiž vyrůstají další větve.
 6. Rostlinu před prvním mrazem uložíme domů. Sice snese pokles teplot až k nule, ale není mrazuvzdorná. Přezimuje na světlém místě při teplotě mezi 5 až 10 °C. Bez přezimování v chladu štětkovec nenasadí květy.
 7. Má-li štětkovec v příštím roce vykvést, nesmíme ho během období vegetačního klidu příliš zalévat. Stačí přibližně jednou za měsíc, protože bal nesmí vyschnout.
 8. Na jaře štětkovec přesadíme do většího květináče s kyselou a lehkou zeminou, ideální je rašelinový substrát pro rododendrony.
 9. Po ledových mužích, tedy když už nehrozí žádné mrazy, můžeme štětkovec dát ven. Letní pobyt venku je nutností.
 10. Kalistemon se dá taky vypiplat ze semínka, namnožit od srpna do října vrcholovými řízky, které zakořeňují při teplotě půdy 20 °C, ale nejjistější je koupit si už předpěstovaný keřík v zahradnictví.

Zdroje: jaycjayc.comcs.wikipedia.org


Přečtěte si také