reklama

Jak pěstovat kalistemon neboli štětkovec citronový: Pomůže vám těchto 10 tipů

Lenka Valjentová
13. srpna 2020
Kalistemon je atraktivní okrasná rostlina, která docela jistě zaujme hned na první pohled. Její české jméno štětkovec citronový je naprosto všeříkající: originální červené květy na první pohled připomínají štětku na lahve a mladé lístky po promnutí příjemně voní po citronu. Štětkovec citronový pochází z Austrálie, takže nesnese mráz a v našich podmínkách se pěstuje v nádobách jako přenosná rostlina.
reklama

Štětkovec citronový (Callistemon citrinus) se díky své atraktivnosti a dekorativnosti stává stále oblíbenější přenosnou květinou. Svými květy je kalistemon sjinými rostlinami nezaměnitelný a nepřehlédnutelný, u nás rozkvétá obvykle vpozdním létě. Na každém výhonu je neobvyklé květenství složené zmnoha tyčinek apestíků, na konci každého květenství vyhání nový výhon. Květy jsou nejčastěji sytě červené, ale mohou být také vínové, purpurové, bílé, krémové nebo snazelenalým nádechem. Pro štětkovec jsou charakteristické stálezelené kopinaté až 7 cm dlouhé listy.

V nádobáchrostou štětkovce poměrně rychle a mohou být někdy až 3 metry vysoké, ale většinou vyrostou zhruba do výšky 1 metru.K dostání jsou různé kultivary, mají různý vzrůst, kompaktnost i barvu. Některé se pěstují i jako bonsaj.

Štětkovec poprvé v Evropě

Štětkovec citronový se poprvé dostal do Evropy, konkrétně do londýnské botanické zahrady v roce 1789. Z Austrálie, přesněji Nového Jižního Walesu, ho přivezl anglický přírodovědec, botanik a prezident Královské společnosti Joseph Banks.

10 pravidel a tipů, jak štětkovec citronový pěstovat

  1. Kalistemon se u nás pěstuje jako přenosná rostlina. Na pěstování má podobné nároky jakoznámějšíoleandr(Nerium oleander).
  2. Štětkovec citronový vyžaduje velmi světlé místo, libuje si přímém slunci, přes léto dobře prospívá na chráněném místě vzahradě nebo na terase.
  3. Ve vegetační době od jara do podzimu štětkovec vydatně a pravidelně zaléváme, ale pozor na přemokření. Rozhodně se musíme vyhnout zálivce vápenitou vodou.
  4. Od jara do podzimu hnojíme přibližně každé dva týdny hnojivy bez vápna.
  5. Štětkovec je dobré zastřihávat a tvarovat, po odkvětu je nutný řez, jinak rostlina vytváří dlouhé výhony. Z květenství, které se na koncích větví, totiž vyrůstají další větve.
  6. Rostlinu před prvním mrazem uložíme domů. Sice snese pokles teplot až knule, ale není mrazuvzdorná. Přezimuje na světlém místě při teplotě mezi 5 až 10 °C. Bez přezimování v chladu štětkovec nenasadí květy.
  7. Má-li štětkovec vpříštím rocevykvést, nesmíme ho během období vegetačního klidu příliš zalévat. Stačí přibližně jednou za měsíc, protože bal nesmí vyschnout.
  8. Na jaře štětkovec přesadíme do většího květináče s kyselou a lehkou zeminou, ideální je rašelinový substrát prorododendrony.
  9. Po ledových mužích, tedy když už nehrozí žádné mrazy, můžeme štětkovec dát ven. Letní pobyt venku je nutností.
  10. Kalistemon se dá vypiplat ze semínka, namnožit od srpna do října vrcholovými řízky od července do října, které zakořeňují při teplotě půdy 20 °C, ale nejjistější je koupit si už předpěstovaný keřík v zahradnictví.

Mohlo by vás ještě zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama