Jak na to

17. července 2019 14:00

Markéta Kašková

8 ověřených triků, které vám pomohou usnout: S nespavostí bojují banány i dýchání do krabice

Počítáte stovky oveček každou noc a i přes to vám nejde usnout? Poruchou spánku trpí stále více lidí napříč generacemi. Jde o problém spojený s dnešní dobou a my potřebujeme najít ztracenou harmonii a klid, které jsou zásadní ke správnému fungování organismu a mozku. Máme pro vás 8 triků, které se vám mohou při dalších dlouhých nocích hodit.

Nespavost je častým problémem nejen u starších lidí. Trpí jí podstatná část české populace a procento se stále zvyšuje. Vinu na tomtoproblémunesouzejména dnešní životní styl a mobilní telefony, které se staly naší pravou rukou. Než se rozhodnete polykatprášky na spaní, zkuste pár ověřenýchtriků, které vám mohou pomoci snespavostí.

Spěte na levém boku

Předpokládá se, že spaní na levém boku přispívá k zlepšení zdraví. Lidské tělo vypadá zvenku symetricky, ale naše orgány jsou umístěny různě, proto se jim vněkterýchpozicích těla daří lépe a někdy hůř. Pokud ležíte na levé straně, žaludek a jeho žaludeční šťávy zůstávají níže než jícen. Snižuje se tak pálení žáhy a odbourávají se toxiny ztěla.

Banánová voda

Zejména banánové slupky jsou plné hořčíku a mohou nás skvěle zklidnit. Zkuste si vyrobit banánovou vodu, která vám pomůže se spánkem. Potřebujete k tomu jeden banán a filtrovanou vodu.

  1. Banán oloupejte a nařezejte na kusy
  2. Vložte je do vroucí vody a 10 minut vařte
  3. Přes cedník pak vodu přeceďte
  4. Do banánové vody můžete přidat skořici
  5. Před spaním pomalu popíjejte

Foukejte bubliny zbublifuku

Zní to směšně, ale foukání bublin opravdu pomáhá. Proces funguje jako hluboké dýchání, které pomáhá uklidnittělo a především mysl. Tento fakt potvrzuje Rachel Marie E. Salas – profesorka neurologie na Johns Hopkins University v americkém Baltimoru.

Zbavte se všech hodin vpokoji

Přestaňte sledovat čas, když jste v posteli. Hodiny jsou nepřítel, který stresuje a zabraňuje vám klidně spát. Neustálé kontrolování času vás může podvědomě strašit a mozek tak zůstává ve střehu. Pokud se bojíte, že zaspíte, nastavte si budík například na mobilu a dejte ho dál od postele, třeba na psací stůl nebo poličku. Ráno vás zvonění donutí otevřít oči a vstát.

Malujte si

Pokud jste vnoci vzhůru déle než 20 minut, vstaňte zpostele a jděte dělat nějakou jednoduchou kreativní činnost. Dobrou volbou je například skládat puzzle, malovat nebo si hrát sRubikovou kostkou. Potřebujete, aby si váš mozek přestal spojovat nespavost s postelí.

Zapalte si aromatickou svíčku

Přírodní vůněmají neuvěřitelnou sílu. Podporují zklidnění mysli a tím nás hezky uspí.Vůně levandule, meduňky nebo heřmánku jsou ty správné. Měkké světlo z vonných svíček navíc vytvoří mnohem útulnější atmosféru než noční lampička. Ale nezapomeňte svíčkuumístit do nádoby tak, abyste svůj domov neohrozili požárem, nebo svíčku před usnutím zahsněte.

Nespěte na tuhém polštáři, pokud ležíte na břiše

Tuhý polštář může zablokovat váš krk a nedovolí vám dosáhnout správnéhokonfortu. Pokud nemůžete usnout, zkuste měkčí variantu. Nejlepší je polštář spaměťovou pěnou, který se vytvaruje podle vaší hlavy.

Zkuste krabicové dýchání

Krabicové dýchání je známé především pod anglickým názvem Box Breathing. Jedná se o tisíce let starou jogínskou techniku, kterou využívá speciální americká jednotka SEAL.Pro tu je klidný dech v stresujících momentech klíčový.

Trik této techniky je takový, že nse na okamžikplně soustředíte jen na svůj dech a počítání. Tělo se pak postará o zklidnění a potřebnou pohodu ke spánku.

Jak na to?

  1. Seďte vzpřímeně, pomalu vydechuje ústy. Myslete jen na svůj dech
  2. Pomalu se nadechněte a při nádechu počítejte do 4
  3. Pak zadržte dech a pomalu počítejte znovu do 4
  4. Vydechujte ústy a opět počítejte do 4
  5. Znovu zadržte dech a celý proces opakujte.

Další články:


Přečtěte si také