18. června 2019 06:00
Tereza JavorováAromalampa: Vaše chvíle relaxace a klidu. Jak ji správně používat?
Hřebíčkovou vodu nechejte odpařit v aromalampě a provoňte si domov. Jen to hřebíčkem nepřežeňte, mohli byste si podráždit sliznici. Zdroj: iStock
Potřebujete na podzim trochu potěšit? Zklidnit mysl, nervy a udělat si pohodu? Skvělým pomocníkem při domácí relaxaci jsou aromalampy. Poradíme, jak si vybrat tu správnou!
Lidé už v dávných civilizacích věděli, že odpařováním vonných olejů, esencí a odvarů získají příjemnou vůni pro příbytky a zklidnění mysli. Aromatickým vůním přisuzovali také mystické a magické účinky, používali je při uzdravování nemocných nebo při náboženských nebo magických obřadech. Ostatně i nyní, když vejdeme o Vánocích do kostela, ovane nás vůně kadidla nebo myrhy…
Malou svatyni pohody a klidu si můžete udělat i sami doma. Stačí si k tomu pořídit správnou aromalampu a do ní vhodnou vůni, která vás utěší, povzbudí nebo zbaví bolesti hlavy.
Jak aromalampu správně používat? Máme pro vás pár dobrých tipů!
Jak aromalampa funguje?
Celý princip aromalampy je založen na odpařování pomocí otevřeného ohně. Přestože není jediným způsobem využití aromaterapie, je rozhodně způsobem nejznámějším. Při odpařování se do okolního vzduchu uvolňují žádoucí látky a vůně, které navozují příjemné pocity. Stejně relaxačně působí i pohled na plamen svíčky.
Jak aromalampa vypadá?
Jedná se nejčastěji o nádobku z keramiky, skla nebo i kovu, která má ve svém dně prostor na svíčku a nad ním nádobku na odpařování. Do té se přidává vonná směs a po zapálení svíčky se odpařováním uvolňuje.
Jak aromalampu používat?
Do lampy umístíte čajovou svíčku, která vydrží hořet kolem 4 hodin. Nádobku na odpařování naplníte vodou ohřátou na 40–50 °C a do vody přidáte pár kapek vybraného éterického oleje nebo směsi éterických olejů. Svíčku zapálíte a po několik hodin si můžete užívat vůně.
Jak vybrat správnou aromalampu?
Při výběru aromalampy hleďte na to, aby měla dost velkou nádržku, aby v ní tekutina vydržela, než dohoří svíčka, což je asi 4 hodiny. Nádobka by také měla mít od svíčky dostatečnou vzdálenost, aby se voda nezačala vařit. Vroucí voda by přirozené účinky éterických olejů úplně znehodnotila!
Na co si dát pozor?
Na předávkování například. Není nebezpečné, spíš zbytečné, protože vůně je pořád stejná, to jen my po 15 minutách přestáváme vnímat její intenzitu. Prostě platí, že méně bývá více. Zpravidla postačí 1–2 kapky na 5 m 2 prostoru. Také dávejte pozor na umístění aromalampy v blízkosti dětí nebo zvířat. Ani jedno totiž neocení výrazné vůně a navíc by z otevřeného ohně mohl být malér! U dětí raději zvolte způsob odpařování vůně bez otevřeného ohně.
Nezapomeňte o svou aromalampu dobře pečovat. Po každém použití aromalampu omyjte mýdlovou vodou a nakonec ještě roztokem octu a vody, což zabrání tomu, aby se v ní usazoval vodní kámen.
(KU)