Bydlení

11. května 2019 08:00

redakce Prima Zoom

Co se starými košilemi: Vyrobte z nich hračky, kabelky i bytové doplňky

Obnošená, s prodřeným límečkem nebo se skvrnkou od jídla… Ať tak či onak, nosit se už taková košile nedá, ale může nám poskytnout skvělý materiál k přešívání. Pořizovací cena košilí nebývá zrovna nízká, tak je pojďme ještě využít a upcyklovat.

Zvelké košile malé šaty

Tátova velká košile se může stát základem nových letních šatiček pro dcerku. Významné plus je, že už máme hotové zapínání na knoflíčky a ušití šatů tak zvládnou i začínající švadlenky.

Polštáře obyčejné i nevšední

Velká plocha košile láká kušití hladkých polštářů, kdy zapínání rovnou využijeme na zadní stranu nebo jako ozdobu strany přední. Ovšem můžeme ušít i polštáře, na kterých ponecháme límeček zkošile. Je ale nutné, oblast ve výstřihu podložit další látkou. Může to být kousek plátna nebo i odstřižek ze spodní části košile nebo zrukávu.

Hračky a dekorace

Na šití hraček pro děti se nejlépe hodí dědečkovy flanelové košile. Jsou měkké a příjemné na omak. Ale využít můžeme i košile společenské. Skvělým nápadem je využití například košile svatební, na medvídka památečního. A zmalých odstřižků našijeme drobné dekorace, které se dají využít jako dárky pro kamarádky.

Obaly na mobil i tablet

Zkošile se dá využít opravdu každý kousek, dokonce i manžeta. Pečlivě ji odstřihneme, po stranách sešijeme na stroji, ale klidně i vruce a pouzdro na mobil bude hotové během chvilky. Zširší části rukávu nebo předního dílu s kapsičkou zase vykouzlíme obal na tablet.

Prostorné tašky a kabelky

Pokud patříme ke zkušenějším švadlenkám, můžeme se pustit i do mnohem složitější práce. Ušijeme si kabelku, na které bude na první pohled patrné, odkud materiál na její ušití pochází. Jednoduché tašky na nákup můžete vyrobit i ze starých triček.

Kuchyňská zástěra

Stačí jen odstřihnout rukávy, zvětšit průramky a na zadní, rozstřižený díl, přišít stuhy na zavazování. Je to opravdu jednoduché, kuchyňskou zástěru zpánské košile zvládne ušít i naprostý začátečník.

Vyšší dívčí

Parádní modely, sešívané ze starších pánských košil, už vyžadují opravdu zkušenou ruku švadleny. Ale výsledek je skvělý, i když jen pro odvážné dámy.


Přečtěte si také