Japonská myrta se u nás pěstuje jako letnička. Zimu může přečkat u vás doma

Japonská myrta (Cuphea hyssopifolia) Zdroj: iStock
Japonskou myrtu můžete znát ještě pod několika dalšími jmény. Správně se jmenuje hlazenec yzopolistý, ale říká se jí i kufea, kupea, nepravý vřes, havajský vřes nebo elfí bylina. Pochází z Mexika, Hondurasu a Guatemaly, kde roste jako trvalka, v nadmořských výškách od 500 do 2240 metrů, v teplém i mírném podnebném pásu, jako lesní podrost. Jako zdomácnělý druh roste také na Havaji, kde ji považují za nepříjemný plevel.

Japonská myrta (Cuphea hyssopifolia) Zdroj: iStock
Japonská myrta (Cuphea hyssopifolia)
V našich podmínkách se japonská myrta pěstuje nejčastěji jako balkonová květina, letnička, která na konci letního období zbytečně končí na kompostu nebo v odpadu. Přitom je to rostlina, kterou můžete přenést do bytu, jakmile denní průměrné teploty klesnou k 10 °C a dále ji pěstovat jako pokojovku, kterou v druhé polovině května dalšího roku opět vynesete na balkon.
Japonská myrta, pěstovaná u nás v nádobách, dorůstá do výšky asi 30-40 cm, má malé, velmi úzké a tmavě zelené listy a přes léto, tedy od května do září, vykvétá bílými, růžovými nebo až růžovofialovými květy. Po opylení se vyvíjejí malá kulovitá semena, ukrytá v tobolce.

Japonská myrta (Cuphea hyssopifolia) Zdroj: iStock
Jak pěstovat japonskou myrtu
Rostlina se pěstuje velmi podobně jako pravá myrta, a dokonce ji můžete pěstovat i sestřihávanou a tvarovanou, jako bonsai.
Japonská myrta má ráda umístění ve světlém polostínu nebo i na slunci, ale pozor na příliš horké letní dny. I umístění ve stínu zvládá dobře, jen méně kvete. Nejlépe jí svědčí pravidelná a celkem vydatná zálivka dešťovou vodou. Zemina v květináči nebo v truhlíku nesmí nikdy vyschnout, na přeschnutí rostlina reaguje shazováním květů nebo i listů. Na druhou stranu japonská myrta nesnáší trvalé zamokření, nikdy nesmí květináč stát ve vodě. Rostlinu také pravidelně v létě přihnojujte, hnojivem se zvýšeným obsahem dusíku.

Japonská myrta (Cuphea hyssopifolia) Zdroj: iStock
Po odkvětu japonskou myrtu rázně sestřihnete, klidně i na poloviční délku větviček. Jakmile venku poklesnou teploty, přestěhujte japonskou myrtu do bytu a při běžné pokojové teplotě snižte zálivku na minimum. V přetopených bytech však stále dbejte na mírně vlhkou půdu.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Hlazenec; https://en.wikipedia.org/wiki/Cuphea_hyssopifolia;