Bydlení

24. března 2020 06:00

Markéta Zídková

INSPIRACE: 10 jednoduchých návodů na zábavné zdobení vajíček s dětmi

Připravili jsme pro vás deset jednoduchých návodů na barvení vajíček, které zvládnou i předškoláci. Navíc vše, co k tomu budete potřebovat, najdete bez problémů doma.

Barvit můžete vyfouknutá nebo uvařená vejce, případně různě veliká polystyrenová, která se dají běžně koupit, sami rozhodněte, jaký materiál bude pro vašeho potomka nejvhodnější. Aby se dětem lépe pracovalo, povrch vajíčka vždy řádně očistěte a zbavte mastnoty. Zároveň nezapomeňte, že po aplikaci některých barev a lepidel na skořápku nebudou vařená vejce vhodná ke konzumaci. S vyfouknutými nebo polystyrenovými vejci se bude dětem lépe pracovat, když je navléknete na špejli a nad a pod vajíčkem je připevníte kouskem modelíny. A ještě malý tip na eliminaci škod, který můžete uplatnit při barvení v tekutých barvách: vejce protáhněte dovnitř šlehací metly a barvu připravte do vyšší nádoby. Pak můžete nechat děti míchat bez větších obav, že vejce skončí na zemi a barevné skvrny budete nacházet na nejroztodivnějších místech ještě po Velikonocích.

(bras)

Vodovky a pastelka

Podobně nádherné kraslice mohou opravdu vyrobit i vaše děti – vše, co budou potřebovat, tedy vodové barvy, štětec a pastelky, najdou u sebe v pokojíčku. Nejdříve celé vajíčko pokryjte první vrstvou vodovek, barvu více nařeďte vodou, aby byl odstín světlejší. Ještě než barva zaschne, zbavte štětec přebytečné vody a namalujte tmavší skvrny jako podklad pro lístky nebo květinky. Ty po doschnutí domalujete pastelkami.

Kouzlo motání

Tímto způsobem můžete sdětmi obarvit i vejce zpolystyrenu, které před Velikonocemi seženete vpapírnictví nebo květinářství. Vejce postupně natírejte Herkulesem, který jste předem trochu naředili vodou, a hned hustě omotávejte vyšívací bavlnkou, tenčí pletací přízí nebo provázkem. Popusťte uzdu fantazii, nebojte se asymetrie a využití celé škály barev. Dětem, které vtéhle technice našly zalíbení, můžete nakonec připravit komotávání třeba šňůru navlečenou drobounkými korálky.

Nekonečné kraslice

Tabulová barva na vajíčkách? Proč ne, natřete několik vyfouknutých vajec tabulovou barvou a počkejte, až pořádně uschnou. Teprve potom dejte dětem křídy a nechte je zdobit, mazat, zdobit a zase mazat… Černobílá vajíčka navíc vypadají docela interesantně. Pokud si ale myslíte, že černá ksvátkům jara nepatří, pořiďte raději jiný odstín tabulové barvy, třeba růžový nebo modrý, i ty bývají občas k dostání.

Knoflíky v akci

Než se sdětmi pustíte do výroby velikonočních dekorací, zapřemýšlejte, co vlastně máte doma kdispozici. Co takhle vysypat knoflíky, které už řadu let střádáte a vlastně ani pořádně nevíte, co snimi? Použijte bílá nebo nabarvená vyfouknutá vajíčka, knoflíky nejrůznějších barev a velikostí a tavnou pistoli. Hrajte si srůznými materiály, udělat můžete třeba přírodní kraslici zdřevěných knoflíků nebo tajemně měňavou zperleťových.

Čarování s konfetami

Pokud nemáte dostatečnou zásobu knoflíků, nevěšte hlavu, stejně dobrou službu udělají i barevné papíry a děrovačka. Připravte dětem vajíčka, dostatek různobarevných koleček, Herkules a štěteček a zbytek už můžete nechat na nich. Až kolečka omrzí, zkuste ze zbylých papírů malými nůžtičkami nastříhat malé kytičky, stonky a lístečky, děti znich určitě na vajíčkách vykouzlí nádherné jarní motivy.

S gumičkou to dokáže každý

Velice jednoduché a efektní je barvení vajíček svyužitím gumiček, i tohle by vaše děti mohlo bavit. Vajíčka uvařte, nechte vychladnout a povzbuďte děti, aby popustily uzdu fantazii. Natáhnout gumové kroužky na vajíčka zvládnou i ty méně zručné a dokonce i dítka hyperaktivní, která většinou u ničeho dlouho nevydrží. Okroužkovaná vajíčka společně obarvěte a nechte uschnout. Teprve potom gumičky sundejte a vychutnejte si kouzlo takzvaného gumičkového efektu.

Abstrakce ze zbytků voskovek

Vkaždém dětském pokojíku najdete ulámané zbytky voskových pastelů, tentokrát ale zabrzděte a určitě je nevyhazujte! I takový materiál totiž můžete využít při svém velikonočním tvoření s dětmi. Kousky různobarevných voskovek nastrouhejte do hlubšího talířku a zároveň uvařte pár vajec. Ještě teplá vejce vyválejte sdětmi vhoblinkách, voskovky změknou a na skořápkách vykouzlí nádherné kresby.

Kraslice jak od profíka

Nabízíme další možnost využití voskovek, tenhle způsob tvorby už vaše děti důvěrně znají a milují, ostatně vzpomeňte si na vlastní dětství a obrázky namalované voskovkami, které jste nakonec přetírali vodovými barvami. Uvařte dětem vejce, tentokrát je ale nechte vychladnout. Další už bude na dětech. Nejdříve vejce ozdobí voskovými malůvkami nebo ornamenty, poté je obarví vpřipravené potravinářské barvě.

Dětská dekupáž

Vyzkoušejte sdětmi i populární ubrouskovou techniku. Potřebovat budete vyfouknutá nebo polystyrenová vejce, lepidlo Herkules trochu naředěné vodou, štětec a ubrousky spotiskem nebo vzorovaný hedvábný papír. Nechte děti, aby si vystříhaly nebo vytrhaly dostatek drobnějších motivů zpapíru (u ubrousků se používá jen vrchní potištěná část). Na vajíčko natřené tenkou vrstvou lepidla pak budou postupně pokládat připravené papírky, každý kousek pěkně rozprostřou a opatrně uhladí štětcem s troškou lepidla. Hotový výtvor můžete po zaschnutí přetřít ještě bezbarvým lakem.

Co dům dal

Suroviny pro tento postup najdete vkaždé kuchyni. Použít můžete různé druhy čočky, fazole, rýži, dýňová semínka, kukuřici, zavářkové těstoviny, jáhly, sezam, ovesné vločky, sypaný čaj nebo různé druhy koření. Tenhle způsob zdobení neprovádějte sdětmi, u kterých ještě hrozí, že by si suroviny strkaly do úst nebo do nosu. Vejce natřete lepidlem a obalte ve vybraném materiálu. Pokud chcete kombinovat, jednotlivé druhy i lepidlo nanášejte postupně, pomoci si můžete lepicí páskou, kterou dočasně zakryjete části, na které budete později přidávat jiný materiál.

Sdílejte článek

Přečtěte si také