Bydlení

24. května 2019 14:00

redakce Prima Zoom

8+1 nápad, jak kreativně využít tavnou pistoli

Tavnou pistoli má doma snad každý. Je určena k rychlému slepení papíru, korku, dřeva, kůže, textilu, keramiky i umělé hmoty. Tavnou pistoli však můžete využít i na mnohem kreativnější nápady, než je obyčejné lepení. Nevěříte?

Tavná pistole: veselé a barevné šperky

Nejrůznější doma vyrobené šperky vám přinesou spoustu radosti už při tvoření, a navíc budete pěkně originální. Ztavného lepidla, silikonu, vytvořte menší nebo větší pecičky a spojte je do požadovaných tvarů. Horké tvary vytvářejte na plastové podložce, ze které vychladlé dílo snadno sloupnete. Na konečnou barevnou úpravu můžete použít například laky na nehty, které na silikonu dobře drží.

Tavná pistole: šperky jako ze zlata

Jednoduché tvary vytvořte opět obyčejnou tavnou pistolí na plastové podložce. Vychladlé dílo nakonec přestříkejte zlatou barvou ve spreji.

Tavná pistole: misky na drobnosti

Připravte si menší skleněnou misku a tavnou pistolí na ni naneste mřížku ze silikonu, který okopíruje tvar misky. Ze skla půjde vychladlý silikon jednoduše sloupnout. Na závěr misku nastříkejte barvou ve spreji na požadovaný odstín.

Tavná pistole: moderní plastika

Základ plastiky, která vypadá jako mořský korál, vytvořte zpevnějšího drátu, celý ho polepte tavnou pistolí a ze silikonu vytvořte i podstavec. Vychladlou plastiku natřete barvou a opět tavnou pistolí nalepte na podstavec.

Tavná pistole: netradiční batika

Bavlněnou nebo lněnou látku si pečlivě vyžehlete a položte na stůl na podložku, která ochrání desku stolu před horkou pistolí. Tavnou pistolí na látku vytvořte tvary a po vychladnutí můžete látku pomalovat barvami na textil. Nakonec, po zaschnutí barev, silikon ztavné pistole sloupněte. Silikonové tvary ještě můžete využít jako šablony pro další tvoření.

Tavná pistole: pouzdro na mobil

Mobilní telefon pečlivě zabalte do papíru na pečení a pak tavnou pistolí vytvořte přímo na mobil obal. Po vychladnutí půjde pružný obal ze silikonu snadno zmobilu sundat a zase zpět navléknout.

Tavná pistole: jednoduché otisky

Tavnou pistolí si můžete vytvořit zdřevěného hranolku i jednoduché tiskátko. Stejně tak můžete využít i dřevěný váleček na těsto. Vzor můžete tisknout na látku, na papír i na stěny.

Tavná pistole: praktické protiskluzy

Tavnou pistoli můžete využít i velmi prakticky. Klouže vám doma koberec po hladkém podkladu? Nebo jste zvyklí chodit doma jenom vponožkách a občas je to trochu nebezpečné? Tavnou pistolí vytvořte na rubu koberce, na ponožkách či dětských bačkorkách jednoduché protiskluzné body.

Pozor na vosk!

Možná už jste někde objevily návody na tvoření zroztaveného vosku dětských voskových pastelek. Nenechte se ale mýlit! Bod tání vosku je daleko nižší než bod tání silikonové tavné tyčinky. Vosk by se rychle dostal do příliš tekutého stavu a klasickou tavnou pistoli by zničil. Pro práci svosky je potřeba si pořídit tavnou nízkoteplotní pistoli, která je pro pružné vosky přímo určena.


Přečtěte si také