Velikonoce

1. dubna 2018 06:00

Tereza Javorová

Řepa, kurkuma, borůvky i káva: Jak přírodně obarvit velikonoční vajíčka?

Vždy raději dáte přednost přírodě před chemií? Nedivíme se vám. Nejenže je v poslední době vše bio v módě, ale přírodními materiály a produkty chráníme jak naše zdraví, tak životní prostředí. Zkuste letos obarvit i velikonoční vajíčka pomocí přírody! Tato barviva najdete přímo ve své spíži.

Nejtypičtějším přírodním barvivem stále zůstávají cibulové slupky, ve kterých stačí vajíčka jen uvařit. Pokud ale zatoužíte po pestřejší paletě barev, zkuste následující suroviny! Při troše trpělivosti vajíčka obarví stejně dobře jako ta umělá. Vajíčka v přírodních barvách pak budou vypadat dokonce daleko lépe!

Borůvky

Určitě jste již zažili po sbírání borůvek vlese to úporné umývání modré barvy, která ne a ne pustit zvašich rukou. Proč tuto vlastnost tohoto výborného lesního ovoce nezkusit také při barvení vajec? Pro obarvení postavte hrnec svodou, který naplňte borůvkami. Mezitím dejte vařit také vejce natvrdo. Jakmile voda sborůvkami vaří, snižte teplotu a vařte ještě 10 minut. Následně přelijte tekutinu do sklenice a přidejte trochu octa. Teď už stačí pouze vejce uvařená natvrdo a vychladlá ponořit do takto vytvořené tekutiny. Pro vytvoření bílých skvrn, které vejcím dodávají ještě větší přírodní vzhled, smíchejte trochu kukuřičného škrobu svodou, vezměte do ruky suchý štětec a „postříkejte“ jím nabarvená vejce. Hotovo!

Obarvěte vajíčka borůvkami. Foto: pinterest.com/The Crafted Life

Červená řepa

Díky červené řepě můžete získat krásnou růžovou barvu vajec. Opět jsou vhodnější vejce bílá pro lepší zbarvení vajec. Pro získání růžové barvy nakrájejte červenou řepu na plátky či menší kousky, vložte ji do hrnce a přidejte ocet, lžičku soli a zalijte litrem vody. Vařte po dobu třiceti minut bez přikrytí pokličkou. Po uvaření tekutiny řepu vyndejte a vložte do této tekutiny syrová vejce. Následně znovu přiveďte kvaru a vařte vejce po dobu dvanácti minut. Po uvaření vypněte sporák a nechte vejce vobarvené tekutině ještě dalších dvacet minut. Čím déle je vtekutině necháte, tím více by barva měla na vejce „chytnout“.

Přírodní barviva fungují stejně dobře jako ta umělá. Foto: istock.com

Kurkuma

Toto koření je známé především vindické kuchyni, ale často ho používáme i kpřípravě jiných pokrmů. Díky ní získáte nádhernou žlutou barvu. Budete potřebovat čtyři větší lížce kurkumy, dvě lžíce octa, lžičku soli a litr vody. Tekutinu skořením vařte opět po dobu třiceti minut. Následně nechte tekutinu vychladnout a poté do ní vložte již uvařená vejce natvrdo. Pokud vyžadujete tmavší barvu, nechte vejce vtekutině namočená přes noc vlednici.

Špenát

Špenát je vhodný pro získání zelené barvy. Postup je stejný jako vpředchozích případech a opět platí čím více špenátu použijete, tím tmavší bude výsledná barva. Pro lepší výsledek můžete přidat také trochu kurkumy.

Řepa, borůvky, kurkuma, cibule... čím vším můžete nabarvit vajíčka? Foto: istock.com

Káva

Káva je dalším skvělým pomocníkem a pomůže vám získat hnědou barvu. Pro tuto barvu budete potřebovat litr velmi silné černé vychlazené kávy, 2 lžíce octa a lžičku soli. Vše smíchejte vhrnci, do kterého přidejte uvařená vejce. Po třiceti minutách by měla být vejce obarvená světlehnědou barvou. Pro získání tmavší hnědé můžete vejce nechat opět namočená vtekutině přes noc vlednici.

Červené zelí

Zelí obsahuje taktéž nádherné barevné pigmenty. Pomůže vám získat krásnou modrofialovou barvu. Smíchejte několik nahrubo nakrájených listů zelí spolu se dvěmi lžícemi octa a lžičkou soli vlitru vody. Vařte opět po dobu třiceti minut a po vychladnutí namočte vejce do tekutiny.

Jaké barvicí techniky znáte? Foto: istock.com

Tip Prima LIVING

Zkuste letos také vejce například vtéto mramorové zelené barvě. A jak takový mramorový vzhled vejcím dodat? Je to jednoduché! Použijte starý lak na nehty, který už nepoužíváte. Připravte si vyfouknutá vejce, nejlépe ta bílá, plastovou misku, gumové rukavice, dřevěnou tyčinku na míchání a vodu. Naplňte plastovou misku vodou ze tří čtvrtin. Následně přidejte do vody několik kapek vybraného laku na nehty. Pak vodu promíchejte. Poté už můžete jednotlivá vejce ponořit do této tekutuiny. A nezapomeňte na gumové rukavice, pokud nechcete mít kompletně barevné ruce.

Zužitkujte starý lak na nehty. Foto: instagram.com/fantastich

(aso)

Další články:


Přečtěte si také