Velikonoce

31. března 2018 06:00

Tereza Javorová

INSPIRACE: Jak slavnostně prostřít stůl na Velikonoce? Tohle na jarní tabuli nesmí chybět!

Ať už na Velikonoční pondělí očekáváte dopoledne zástupy koledníků, nebo jej strávíte "jen" s rodinou, určitě chcete, aby váš byt vypadl reprezentativně. Kromě skvělého jídla, dekorací a barevných kraslic nezapomeňte nachystat také slavnostní tabuli! Nevíte, kde začít? Máme pro vás pár tipů.

Tabula rasa

Nevíte, jak elegantně zakomponovat velikonoční dekoraci na váš stůl? Vezměte to pěkně zgruntu a vprvní řadě se zbavte starého ubrusu, svíček, váziček a dalších doplňků. Pokud máte masivní dřevěný stůl, nemusíte se bát nechat ho obnažený. Doprostřed pak můžete natáhnout běhoun v jarní barvě. Krásně vypadá svěží zelená nebo žlutá. Rozhodnete-li se ale zakrýt celý stůl, volte méně křiklavé barvy, jednoduché kombinace, nebo dokonce bílou. Vzhledem kdalším dekorativním předmětům, kterými následně tabuli doladíte, by křiklavě zelený ubrus mohl působit jako pěst na oko.

Co do středu?

Ve středu stolu nesmí chybět dominantní kousek. Něco, co na první pohled zaujme a vyvolá debatu. Ve většině květinářství jsou například kdostání proutěné věnce, které můžete dozdobit dle vlastní fantazie. Díru uprostřed je možné vyplnit například mechem nebo do ní posadit květináč s osením. Chybět by neměly ani kraslice nebo barevné pentle. A výhoda? Po Velikonocích můžete věnec jednoduše očistit a pověsit ho na domovní dveře jako symbol jara!

Na stole by neměla chybět ozdobená vajíčka. Foto: istock.com

Hola hola, jaro volá!

A když už jsme u symbolů jara, nic nedokreslí atmosféru lépe než čerstvé květiny. Máte pak dvě možnosti – nakoupit řezané, nebo ty vkvětináčku. Ve váze vypadají nejlépe tulipány vkombinaci snarcisy, pokud jde o „kořínkové“ kytičky, nejsnáze zřejmě seženete hyacinty. Kjaru se ale skvěle hodí i petrklíče, primule, modřence, sněženky nebo bledule. Po skončení oslav navíc můžete například právě sněženky nebo hyacinty přesadit před dům a těšit se jimi i napřesrok, jelikož tyto cibuloviny se řadí mezi trvalky.

Čerstvé květiny navodí jarní atmosféru. Foto: istock.com

Váza trochu jinak

Jestli se vám zkvětinové vůně ale už točí hlava, můžete trochu zvolnit. Co takhle natrhat větvičky břízy a vrby jívy? Sledovat každý den nové rašící březové lístky je samo o sobě malý zázrak, a co teprve, když větvičky nazdobíte? Možná děláte to samé na Vánoce, kdy lidé často do vázy posadí smrkové větévky a zavěsí na ně ozdobičky. Teď ale máte šanci vyzkoušet tuhle velikonoční alternativu. Namísto blyštivých koulí však budeme na břízu a jívu věšet vyfouknuté kraslice.

Kočičky jsou symbolem Velikonoc. Foto: istock.com

Seznam hostů

Znáte už předem seznam hostů? Pak můžete jejich místo u stolu vyladit každému na míru. Ze čtvrtky vystříhejte úhledné jmenovky, talíře vyskládejte jeden na druhý a nezapomeňte na látkové ubrousky. Nejenže jsou šetrnější kživotnímu prostředí, můžete je ale k tomu používat znovu a znovu rok co rok. A co víc, dodají vašemu stolu jistý punc elegance. I vtomto případě je kombinace zelené a žluté sázka na jistotu. Talíře pak můžete vzávěru zkrášlit kytičkou forzýtie nebo okvětními lístky tulipánů.

Vsaďte na zelenou. Foto: istock.com

Hand Made

Pokud stále uvažujete o zajímavé dekoraci na váš stůl, ale nechce se vám už investovat více peněz, zkuste si vyrobit tenhle úchvatně originální svíčkový set. Až si budete příště chystat míchaná vajíčka, zkuste je namísto vpůlce rozbít ve dvou třetinách. Větší skořápku pak pořádně vymyjte, nechte vyschnout, zalijte parafínem, zasaďte do něj knot a počkejte, až vosk zatuhne. Pak už jen stačí svíčky na přeskáčku rozestavit do krabičky a volná místa nazdobit například květinami. Jen pozor – vajíčkové krabičky jsou přece jen vyráběny zpapíru, je tedy potřeba oheň neustále kontrolovat.

Vytvořte si krásný svícen ze skořápek. Foto: istock.com

Více inspirace načerpejte v galerii:

(az)

Další články:


Přečtěte si také