Velikonoce

1. dubna 2018 06:00

Tereza Javorová

Je jaro, pojďte tvořit! Naučte se dekupáž a dejte vašim oblíbeným věcem nový a skvělý vzhled

Dekupáž neboli ubrousková metoda není jen pro děti! Přesvědčíme vás, že s její pomocí můžete vytvořit fantastické dárky pro známé nebo naprosto originální kusy nábytku a dekorací. Je jaro, tak pojďte tvořit!

Sklo, porcelán, květináče, nábytek, fotorámečky, skříňky, ale i velikonoční kraslice… Dekupáž můžete použít, na co si jen vzpomenete, a vytvoříte s trochou vlastní kreativity úžasné předměty, které vám budou všichni závidět!

Staré je dobré!

Ubrousková technika v podstatě představuje nalepení vzorů vystřižených z papíru na jakýkoliv předmět, který si přejete. Získá tak nový, zcela originální vzhled, a proto se nemusíte bát používat věci, které už trochu dosloužily. Naopak! Starý rámeček na fotky, box na šití, květináče, ale klidně i odkládací stolek získají díky dekupáži absolutně nový šmrnc.

Jaký papír?

Co se vzorů a papíru týče, můžete si vybrat zcela libovolný papír. Hodí se už zmiňované ubrousky, ale i balicí papír, novinový papír nebo tapeta.

Nejpopulárnějším základním materiálem je ale pořád jen ubrousek, který se dá koupit v prodejnách s kreativními potřebami. Jejich výhodou je široká škála barev a vzorů a můžete je zde kupovat přímo po kusech, ne jen celá balení.

Na co se hodí?

Povrchy na zdobení dekupáží můžou být opravdu různorodé. Klidně pracujte na dřevu, porcelánu, vyzkoušet můžete i zdobení textilu, skla, kovu nebo kartonu.

Skvěle se bude dekupáž vyjímat i na malířském plátně, vytvoříte si vlastní obraz na zeď a to nemusíte být ani akademičtí malíři!

Co budete potřebovat?

1) V první řadě si rozmyslete předmět, který chcete dekupáží přetvořit.

2) Další v pořadí je barva. Určitě budete chtít předmět před samotnou dekupáží ještě přetřít, což je další level k dokonalosti. Většinou se používají barvy akrylové, které jsou ředitelné vodou, dobře kryjí, rychle zasychají a jsou voděodolné!

3) Budete potřebovat dekupážní lepidlo, které je disperzní a na vodní bázi. Můžete ho zakoupit ve výtvarných potřebách, kde vám doporučí to nejvhodnější, vyzkoušet můžete i variantu dekupážního lepidla ve spreji. Ideální je, když seženete už hotovou kombinaci lepidla a závěrečného laku v jednom. Odpadne vám jedna starost, máte “all in one".

Pozor dejte na lepidlo Herkules, které se někdy používá. Je sice disperzní, ale není vhodné na lepení ubrousků, protože rychle schnea většinou ubrousek rozmáčí a potrhá.

4) Další nezbytnou potřebou k dekupáži je štětec na lepidlo. Rozhodně hledejte širší štětec z jemné syntetiky nebo z přírodních vlasů, které ubrousky nepotrhají. Na podkladovou barvu můžemepoužít i přírodní štětinový nebosyntetiku.

5) Zásadní jsou i správné nůžky, volte takové, kterými lze vystřihovat detaily. V prodeji jsou speciální nůžky na ubrouskovou techniku. Poznáte je podle toho, že mají hodně špičaté nožnice a tvar jakéhosi čapího zobáku.

6) Neměl by vám chybět ani závěrečný lak. Pokud jste nepoužili lak a lepidlo v jednom, je dobré zhotovený výrobek zalakovat. Používá se nejčastěji akrylový lak na vodní bázi, můžete koupit lesk i mat.

Postup:

A jak se dekupáž vlastně provádí?Je to opravdu snadné a zvládne to s trochou praxe každý. Možná pro začátek zvolte “cvičný” předmět, třeba starý kameninový květináč, na kterém si dekupáž nacvičíte.

1) Nejprve předmět natřete podkladovou barvou. Ta by měla být světlá, aby vynikly všechny barvy a vzory na ubrousku!

2) Zvolte si motivy ubrousků, které se vám líbí, a rozvrhněte si v hlavě, kam by měly přijít.

3) Vystřihněte motiv z ubrousku a sejměte z něj jen tu vrchní potištěnou vrstvu! Právě tu budeme potřebovat.

4) Motiv přiložte na podklad a jemným štětcem nanášejte dekupážní lepidlo přes vrchní stranu ubrousku, a to od středu do stran. Ubrousek je jemný a lepidlo jím prostoupí a přilepí ubrousek k podkladu.

5) U jiných druhů papíru, než je ubrousek, jako jsou tapety nebo balicí papír, natíráme lepidlo na povrch předmětu, který dekorujeme.

6) Nechte chvíli zaschnout a finální výrobek nakonec zalakujete.

7) Vše nechte na suchém místě dobře zaschnout a je hotovo!

Další články:


Přečtěte si také