Bydlení

27. února 2024 08:00

Lenka Valjentová

Chtěli byste žít v Itálii, Švýcarsku či v Irsku? Za bydlení na vylidněných místech vám zaplatí

Sníte o tom, že byste bydleli ve slunném přímořském městečku v Itálii, malebné horské vesničce ve Švýcarsku či na jednom ze zelených irských ostrovů? Představte si, že byste za to ještě dostali peníze. No, není to fantazie. Zde je pět míst v Evropě, která lákají nové obyvatele na peněžní granty.

Lidé se stěhují do měst a vesnice se stále více vylidňují a poté i chátrají. Některé menší obce po celé Evropě proti tomu začaly bojovat a nabídly štědré finanční granty lidem, kteří se do daných míst natrvalo přestěhují. Hledají nové stálé obyvatele. A jsou za to ochotny za daných podmínek přihodit i štědré finanční pobídky. Podle Forbes hledá nové obyvatele například těchto pět míst.

NENECHTE SI UJÍT: Martina Pártlová staví luxusní vilu na Bali. Nebudou chybět bazény ani výhled na moře

Vnitrozemí Sardinie

Sardinie je vyhledávaným místem s nádhernými plážemi a spoustou oblíbených pobřežních letovisek. Divoké hornaté vnitrozemí se však potýká s ubývajícím počtem obyvatel. Vzhledem k tomu, že rostoucí počet sardinských vesnic čelí krizi vylidňování, zavedla regionální vláda program, jak přilákat nové obyvatele. Žadatelé, kteří se natrvalo přestěhují do jakékoli obce s méně než 3 000 obyvateli, obdrží až 15 000 eur (přibližně 380 tisíc korun). Vláda vyčlenila více než 45 milionů eur na relokační fondy, což by stačilo na pokrytí tří tisíc grantů.

  • Peníze musí být použity výhradně na nákup nebo rekonstrukci nemovitosti.

Presicce-Acquarica na jihu Itálie

Presicce-Acquarica je město s přibližně 10 tisíci obyvateli v jižní oblasti regionu Apulie. Je tvořeno dvěma obcemi – Presicce a Acquarica del Capo – a leží v oblasti Salento hluboko v „patě“ italské boty. Aby město zvýšilo počet obyvatel, slibuje grant ve výši 30 000 eur (téměř 760 tisíc korun) pro ty, kteří si koupí dům a zaregistrují své bydliště ve městě a k tomu dalších 1 000 eur (asi 25 500 Kč) za každé novorozeně.

  • Podmínkou je, že peníze investujete do nákupu a renovace nemovitosti z doby před rokem 1991.

Kalábrie

Další šance zažít „la dolce vita“ je v Kalábrii, regionu v pomyslné špičce italské boty. Ti, kteří se rozhodnou přestěhovat do některé z vesnic s méně než 2 000 obyvateli, mohou dostat až 28 000 eur (více než 700 000 Kč).

  • Zájemcům musí být méně než 40 let, musí se do regionu přestěhovat do 90 dnů od přijetí žádosti a začít tu podnikat nebo si najít zaměstnání.

Albinen ve Švýcarsku

V malebné alpské vesničce Albinen ve švýcarském kantonu Valais žije kolem 250 lidí a populace nadále klesá. Protože švýcarská vláda nechce, aby se obec stala místem duchů, nabízí za trvalé přistěhování příspěvek ve výši 25 000 švýcarských franků (přibližně 700 000 Kč) pro dospělé do 45 let a dalších 10 000 švýcarských franků (přibližně 280 000 Kč) pro dítě.

  • Abyste mohli využít peněžní pobídky, musíte splnit několik podmínek. Být švýcarským občanem nebo žít ve Švýcarsku nepřetržitě pět let, abyste získali povolení k pobytu C. Žadatelé se musí také zavázat, že v zakoupené nemovitosti budou bydlet minimálně deset let.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Alice Bendová prodává apartmán na Tenerife. Byt v ráji vyjde levněji než v Praze

Irské ostrovy

Irsko nabízí zajímavé finanční pobídky lidem, kteří se chtějí přestěhovat na některý z jeho více než 30 odlehlých ostrovů, které nemají mostní spojení s pevninou. V rámci projektu „Our Living Islands“ nabízí grant ve výši více než 80 000 eur (více než dva miliony korun) lidem, kteří se zavážou ke koupi nemovitosti na jednom z ostrovů.

  • Podmínkou přidělení peněz je renovace domu, který byl postaven před rokem 1993 a je prázdný alespoň dva roky.

Zdroj: forbes.com


Přečtěte si také