Koupelny

27. března 2017 06:00

Markéta Zídková

Co je lepší, vana, nebo sprcha? Ve vaně se lépe uvolníte, sprcha zase prospívá pokožce

Průměrné sprchování vyjde jen na 2,50 Kč, napuštěná vana na 7,50 Kč, efekty delší sprchy nebo pobytu ve vaně jsou ale podobné jako třeba u masáže, která je stonásobně dražší. Tak je to rozmařilost?

Máte radši proud vody ve sprše, nebo si pravidelně užíváte klidnou hladinu napuštěné vany? Ani jedno není špatně, oboje má totiž své benefity. Většina lidí se ale častěji sprchuje, je to totiž přece jen rychlejší. V Praze každý den proběhne 1 135 000 osprchování a jen 223 000 koupelí ve vaně.

Ve vaně se rády ráchají hlavně malé děti, přínosy však může mít i pro dospělé. Koupání ve vaně není vhodné pro každodenní umývání, protože dlouhý pobyt ve vodě paradoxně vysušuje pokožku, jednou týdně ale může přispět k uvolnění a lepší náladě. Pokud je tělo celé obklopené horkou vodou, uvolňují se svaly i psychické napětí. K navození správné atmosféry jsou vhodné i svíčky, případně různé vonné oleje do koupele.

Sprchu si na rozdíl od vany můžete dovolit každý den, je totiž šetrnější k vaší pokožce a proud vody navíc důkladněji umyje nečistoty i z hůře dostupných míst těla. Krátkou sprchu by si tedy měl dát každý i po koupání ve vaně. Největší přínos pro zdraví pokožky i celého těla má přitom studená sprcha, která vám dodá energii, rozproudí krevní oběh a posílí imunitu. Několik osvěžujících minut ve sprše denně také přispívá ke spalování tuků a funguje jako prevence deprese.

Sprcha nikdy nezklame. Foto: iStock

Průměrný Pražan…

… se sprchuje 6,5 x týdně … se koupe ve vaně 1,3 x týdně zdroj: průzkum společnosti Veolia

Další výhodou pravidelného sprchování místo koupání ve vaně je i nižší spotřeba vody. I když záleží na tom, jak dlouho sprcha trvá. Určitě i vy se někdy ve sprše zasníte či zamyslíte, třeba i na dvacet minut. Průměrné sprchování však vyjde jen na 2,50 Kč, napuštěná vana na 7,50 Kč, efekty delší sprchy nebo pobytu ve vaně jsou přitom podobné jako třeba u masáže, která je stonásobně dražší.

Víte, že… ?

… jedno spláchnutí záchodu vyjde na 50 haléřů … 4 umytí rukou vyjdou na 1 Kč … 1 sprchování stojí 2,50 koruny … 1 napuštěná vana stojí 7,50 Kč zdroj: průzkum společnosti Veolia

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také