Koupelny

27. ledna 2018 05:00

Matouš Hartman

Dětský sen: Bydlete v perníkové chaloupce. Tuhle vám nikdo nesní

Pokud se nebojíte čarodějnice, můžete se nastěhovat do domku, který vypadá jako opravdová perníková chaloupka. Jen z její střechy asi moc perníčku nenalámete. Je totiž dřevěná. Ve městečku Oak Bluffs takových chat postavili nespočet.

Stalo se tak ve druhé polovině devatenáctého století, kdy se rozhodlo, že se městečko na ostrově Martha’s Vineyard v Atlantiku u pobřeží státu Massachusetts stane místem dovolených a odpočinku. Projekt počítal s výstavbou několika stovek domů. Za pár let se jich prodalo na pět set. Místo se tak stalo jedním z nejstarších rezidenčních komplexů ve Spojených státech.

Původně městečko sloužilo zejména pro setkání příslušníků metodistické církve, později se stalo vyhledávaným místem dovolených. Není divu. Zdejší domy patří k nejlépe zachovalým ukázkám americké architektury předminulého století. Navíc lákají návštěvníky i svým netradičním vzhledem. Připomínají sice viktoriánské domy, ale jsou menší (mnohdy vypadají jako pro trpaslíky) a září všelijakými barvami.

Někteří to s barvami přeženou..., Foto: profimedia.cz

Jejich majitelé jsou na ně hrdí a dopřávají jim péči a neustále nové nátěry v kontrastních barvách, takže domy opravdu vypadají jako z pohádky. Protože je to místo, kam mířili lidé na dovolenou už od devatenáctého století, i dnes si zde můžete plně vybavené domky pronajmout. Cena za noc ale mnohé překvapí. Může se vyšplhat až na více než deset tisíc korun za noc, pokud chcete bydlet v originálním stavení a ne v nějaké napodobenině, které v městečku neustále vznikají.

(mh)

Další články:


Přečtěte si také