Koupelna jako umělecké dílo. Retro se tu potkává s minimalismem
Dům z 19. století v Melbourne skrývá překvapení. Je jím koupelna v tónech bílé a růžové, která historické budově dodala energii a sama o sobě je uměleckým dílem s na míru dělaným vybavením.
Rekonstrukce australského domu, který patříval zámožným majitelům, přinesla zásadní změnu vpodobě studovny a koupelny. Ta je společně sdámským budoárem a vestavěným nábytek pojata jako ucelené umělecké dílo, které vyniká jak materiály, tak řemeslnou kvalitou.
Koupelnu ozvláštňuje ručně malovaná dlažba i oválná mozaika plynule kopírující oblé stěny. Do podoby interiéru majitelé autorům zateliéru Winwood Mckenzie Architecture mluvili doslova na každém kroku, a tak například toaleta prozrazuje jejich slabost pro ručně tištěné tapety.
Široce zastoupené dřevěné součásti svoskovanou dýhou spolu se skříňkami a kredencemi zmasivního dřeva zas odkazují kpůvodnímu zařízení domu. Víceúčelový kus nábytku ve studovně zahrnuje pracovní desku, oddíl na pořadače dokumentů i další místa vyhrazená tiskárně či audiosystému. To vše je vyrobeno z akácie černodřevé – místního stromu z východní části kontinentu.
Dvířka nábytku se podle účelu otvírají na různé strany. Efektní je jejich rozdělení jak na čtverce, tak i vproporcích odpovídajících zlatému řezu. Výsledek pak díky svérázným tvarům na straně jedné a solidnímu provedení i tmavé barvě na straně druhé osciluje někde mezi současným abstraktním kusem a starožitnou komodou.
Renovované místnosti vyzařují osobitost i nápaditost. Zasazuje se o to střídmě zdobná koupelna nebo rafinovaný kus nábytku ve studovně, jehož funkcí se člověk dobere až vprůběhu času. Tyto do detailu propracované nápady jsou cenné tím, že nenápadně pozdvihují architektonickou hodnotu domu.
Podívejte se detailně na koupelnu: