Kuchyně

9. listopadu 2016 06:00

Jana Brass

20 tipů, jak prostřít, aby chutnalo

Vylaďte jídelní stůl v barvách, které podporují chuť k jídlu.

Už jste někdy přemýšleli o tom, co všechno má vliv na to, jestli bude váš kulinářský výtvor úspěšný? Určitě řešíte správný postup, čerstvost surovin a je vám jasné, že důležitou roli hraje i vzhled jídla a jeho vůně. Možná vás ale zatím nenapadlo podívat se na stolování z hlediska barev a jejich působení na lidskou psychiku. Přitom marketéři se barvami a jejich schopností vzbuzovat chuť ke konzumaci zabývají seriózně a na základě výzkumů už dlouhá léta.

Podívejme se na například na loga fastfoodových řetězců – většinou v nich převažují červená, oranžová a žlutá. To jsou totiž barvy, které přitáhnou pozornost, zvyšují pocit hladu a podporují chuť k jídlu. To modrou naopak s jídlem příliš nespojujeme, odborníci o ní dokonce tvrdí, že potlačuje pocit hladu i apetit, takže v restauracích málokdy narazíme na modré talíře nebo výmalbu.

Pondichery ubrus 170x170 cm, Beauville, cena 5660 korun; foto: Luxurytable.cz

Pokud jsou vaším snem vymetené talíře a spokojení strávníci, začněte tedy přemýšlet i o tom, jak prostřít. Chuť k jídlu můžete výrazně podpořit i použitými barvami, konkrétně už zmiňovanou červenou, oranžovou a žlutou. Kombinujte je mezi sebou, případně s bílou, která jejich účinek ještě umocňuje. Na to, jak barvy fungují, myslete při nákupu porcelánu, ubrusu, prostírání, ale i doplňků, jako jsou mlýnky na koření, tácky, ošatky na pečivo nebo třeba dózy na máslo.

Tady je několik tipů, jak dostat barvy, které podporují chuť k jídlu, na stůl nebo do kuchyně. Pokud tedy chcete zapracovat na zlepšení apetitu…

(bras)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také