Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Chystáte vyhodit kvůli skvrnám staré oblečení? Nevzdávejte se, poradíme vám, jak fleky odstranit

Určitě to dobře znáte, bílé košile neomylně oblékáme v den, kdy se servírují boloňské špagety s červeným vínem a na žvýkačku si sedneme zrovna v momentu, kdy na sobě poprvé máme nové džíny. Nic ale není ztraceno, chce to jen jednat rychle a nic neodkládat. Jak odstranit odolné skvrny?
Vydáno: 21.01.2018
Staré oblečení nevyhazujte!

Rychle, ne však zběsile

Pokud jde o skvrny, základ je rychle se zbavit přebytečné nečistoty a svršek ihned zaprat. Ideálně studenou, popřípadě vlažnou vodou. Teplá totiž (stejně jako při batikování) jen urychlí obarvující proces. Pozor si jen dejte, abyste v zoufalé snaze špínu z oblečení okamžitě dostat neponičili jemné látky, jako například hedvábí. Pokud jde naopak například o džínovinu, nemusíte se bát trochu přitlačit. Na některé druhy skvrn  jsou ale tradiční metody krátké, proto nezbývá, než nasadit silnější kalibr.

Rychle, ale jemně!
Rychle, ale jemně!
istock.com

 

Červené víno

Mnozí z nás zejména v zimních měsících přecházejí z bílého na červené víno. Stačí ale málo a z jednoho drinku je vzpomínka v podobě fleku. Ale nic není ztraceno! Máte dvě možnosti. Pokud zareagujete rychle a víno ještě není zaschlé, posypte skvrnu solí, která do sebe vtáhne většinu tekutiny. Následně potřísněný kus oděvu vyklepte, zaperte ve studené vodě a přihoďte do pračky. Zaschlého vína se zbavuje o něco hůř, ale i tady je šance. Můžete například oděv napnout nad  mísu (nebo jakoukoli jinou nádobu) tak, aby skvrna byla přímo uprostřed. Posypte ji jedlou sodou a zalijte vroucí vodou, kterou zachytí předem připravená nádoba. Následně klasicky vyperte a modlete se v zázrak!

Na červené víno funguje několik triků.
Na červené víno funguje několik triků.
istock.com

Vosk

V sychravých dnech je všude kolem nás řada voskových nástrah. Ať už vám ale rozpálený parafín zničí parkety nebo si do něj omylem sednete, je tu řešení. Začněte tím, že se tupým nožem pokusíte opatrně sloupnout většinu vosku. Pokud vám zničil hladký povrch jako dlaždice nebo plovoucí podlahu, zapojte fén a ztuhlý vosk znovu roztavte. Pak už jen stačí setřít ubrouskem a máte vyhráno! V případě oblečení si pomůžeme žehličkou. Nahříváme z rubové strany s tím, že skvrnu podložíme několika ubrousky. Ty je potřeba průběžně měnit. Jinak by se mohlo stát, že namísto vysátí vosk jen rozetřete po celém oděvu.

Poradíte si i s voskem.
Poradíte si i s voskem.
istock.com

 

Žvýkačka

Prvním krokem k odstranění žvýkačky je zbavit se její lepkavosti. Můžete ji tedy buď ledovat, nebo celý oděv zabalit do igelitu a zavřít na hodinu do mrazáku. Stejně jako u vosku pak žvýkačku opatrně sloupněte. Další babská rada říká, že ať už jde o oblečení nebo vlasy, se žvýkačkou zatočí vaječný bílek. Stačí ho prý jen vetřít do postiženého místa a gumový neřád se pustí jako nacucané klíště.

Žvýkačku zmrazte.
Žvýkačku zmrazte.
istock.com

Lak na nehty

Asi pro vás nebude žádný šok, že laku na nehty se můžete zbavit odlakovačem. Není to ale tak prosté, jak by se na první pohled mohlo zdát. Nejprve ke skvrně přiložte vrstvu ubrousků. Následně vatovým tamponem opatrně přejíždějte po rubové straně v místě, kdy jste látku zašpinily lakem. Ubrousky je opět nutné často měnit a následně flek zaprat ve studené vodě. Jen nezapomeňte - pokud je ušpiněné oblečení vyrobené z acetátových, popř. triacetátových vláken (např. polyester), nechte si raději pomoci v čistírně. Odlakovač by totiž látku rozežral.

Lak hravě odstraníte odlakovačem!
Lak hravě odstraníte odlakovačem!
istock.com

Rtěnka

Určitě to znáte, oblékáte si blůzku a nechtěně jí zavadíte o čerstvě namalované rty. Nebo chcete dát partnerovi letmý polibek na rozloučenou a namísto tváře to schytá límeček. Pokud máte strach, že pouhý prací prášek si se rtěnkou neporadí, můžete si vypomoci lakem na vlasy. Postříkejte jím flíček a nechte působit deset minut. Nakonec setřete vlhkou houbičkou. Na černé oblečení pak existuje ještě jeden trik - potřebovat budete bílý chléb zbavený kůrky. Tím pak skvrnu přejíždějte jako gumou. Zní to trochu absurdně, ale jelikož chléb přirozeně absorbuje olej a vlhkost, funguje stejný trik například i na oblečení zašpiněné očními linkami nebo tvářenkou.

Rtěnka na košili je jednou z nejobávanějších skvrn. Z mnoha důvodů.
Rtěnka na košili je jednou z nejobávanějších skvrn. Z mnoha důvodů.
istock.com

(az)

Další články:

Aloe vera je velmi léčivou rostlinou.

Chcete se vyspat dorůžova? Zvolte si do ložnice ty správné pokojové rostliny, které vám pročistí vzduch

Tato uklízecí metoda vám změní život.

Konec nepořádku: Vyzkoušejte japonskou uklízecí metodu KonMari, která vám změní život

Skvrna od vína je postrachem všech obýváků

Jak vyčistit červené víno nebo kožešiny? Odstraňte skvrny na nábytku díky těmto tipům

Reklama
Článek je zařazen v: domácnost, skvrny, vosk, triky, žvýkačka, pračka, rtěnka, praní, červené víno, jak odstranit skvrny, fleky
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama