Kuchyně

2. března 2017 10:30

Markéta Zídková

Kuchyně s ostrůvkem: Varianta, která se jen tak neokouká a je i praktická. Vejde se ale i k vám?

Sníte o kuchyni s líbivým ostrůvkem, ale máte pocit, že si jej do té vaší stávající, která není zrovna dvakrát prostorná, snad nikdy nebudete moci pořídit? Možná budete příjemně překvapeni. Věděli jste také, že jeho prostor můžete využít, a to hned na několik způsobů?

Kuchyňské ostrůvky jsou poslední dobou v kurzu a opravdu se není čemu divit. Jejich přítomnost totiž dělá s kuchyní hotové divy. Pokud si na tuto vychytávku myslíte, máme pro vás nejenom inspiraci, ale také zajímavé informace.

O design nejde

Vůbec není podstatné, zda kuchyň zařizujete v rustikálním stylu, kde všechno dýchá dřevem, skříňky zdobí vintage úchytky a celkově přírodní materiály hrají prim nebo dáte přednost moderní červené variantě spolu s černou a nerezovými doplňky. Styl zařízení, ve kterém se najdete, je na vás. Důležité však je, aby ostrůvek vycházel z konceptu kuchyně a ve všech aspektech s ní ladil.

Před tím, než padne vaše finální rozhodnutí, si důkladně promyslete, jakým způsobem chcete jeho prostor využít. Pokud jen jako pracovní plochu, máte o starost méně. V případě, že na něj má přijít kuchyňský dřez či varná deska, je třeba promyslet také rozvody vody a odpadu, které budou zabudovány v podlaze, tak také elektriky či plynu. V těchto případech počítejte s navýšením rozpočtu a pamatujte na tento fakt před samotným zahájením rekonstrukce, ať nemusíte podlahu rozbíjet nanovo.

Prima tip: Šetřit s místem můžete tak, že ostrůvek pojmete jako barový i jídelní pult zároveň. Toto řešení uvítáte také v menších bytech, kde máte kuchyni společnou s obývákem, jakožto praktický a nenásilný dělící prvek. Na skleničku tak nemusíte s přáteli do baru a bez problémů je můžete pozvat k vám domů.

Vyhrát si můžete i s výběrem designových barových stoliček. Moderní kuchyně volají po jejich lesklém provedení hýřící křiklavými barvami. Alternativu představují také barové židle s potahem z eko kůže.

„Po všech těch peripetiích jsme se s manželem rozhodli, že kuchyňský ostrůvek mít budeme, avšak s cíleným využitím jako odkládací a pracovní plochu. Oba milujeme vaření a každý z nás miluje jinou kuchyni, i tak ale vaříme rádi společně. Je to pro nás něco jako relax. Radim bude kuchtit na ostrůvku, kdežto já zase na lince. Proto máme prostor mezi linkou a ostrůvkem kolem 120 cm,“ vysvětluje čtenářka Marcela (44).

Praktické tipy, které se vyplatí brát v potaz!

- Plánujete-li barový pult, varná deska by měla být umístěna v dostatečné vzdálenosti. Nejlépe na lince, nikoli na ostrůvku, který máte choutky využít tzv. dva v jednom. Pokud je dostatečně prostorný, raději bar prokombinujte s kuchyňským dřezem.

- Díky ostrůvkové digestoři můžete vařit, jak se vám zlíbí. Jsou trendy, moderní a nejčastěji se vyrábějí z oceli a skla. Avšak cena pořízení je mnohem vyšší než u zabudované varianty.

- Nad ostrůvek musí přijít také kvalitní zdroj osvětlení. Ideální jsou nejenom stropní bodovky, ale i závěsná světla. A to nejlépe ta, jejichž výšku umístění můžete regulovat podle potřeby.

- Na konstrukci nad ostrůvkem zavěste měděné nebo jakékoliv jiné kusy nádobí. Tato praktická dekorace prostě patří do kuchyně.

- Ostrůvek můžete využít nejen jako úložný prostor, ale také jako prvek, co oku lahodí. Na otevřené police vyskládejte tu a tam proutěné košíky s mašlí, svíčky, kořenky nebo keramické misky na česnek s cibulí. A pokud si do něj navíc necháte zabudovat několikapatrový regál na víno, tak nešlápnete vedle.

(lz)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také