Kuchyně

14. dubna 2016 04:47

Markéta Zídková

PŘED A PO: Návrh, jak proměnit umakartovou kuchyni polepenou tapetou v paneláku

Tato kuchyně je stará už 44 let.

Účastněte se naší soutěže Česko mění kuchyně“. Výhra kuchyňské linky od Oresi za 100 000 Kč je lákavou vidinou, jak dokazuje utěšeně se rozrůstající fotogalerie kuchyní našich čtenářů. Ještě do 17. dubna mohou vaše fotografie v soutěži, na které Prima Living.cz spolupracuje s největším prodejcem kuchyní, společností Oresi, sbírat hlasy.

Kromě toho jsme pro vás chtěli vytvořit diskuzní fórum a vytvořit místo, kde najdete jak zkušenosti majitelů starých kuchyní, tak rady odborníků, nápady pro lepší bydlení, impulzy a inspirace, které vám pomohou vytvořit si svou vysněnou kuchyň.

Půdorys stávající místnosti, foto: (Archiv L. Chlumecké)

Podívejte se na šíři nabídky partnera naší hry a přesvědčte se sami, že měnit kuchyň je dnes snadné a nemusí to být ani finančně náročné. Vybírat můžete z různých cenových kategorií. Tři značky kuchyní Oresi vyhoví každému prostoru a zároveň každému rozpočtu.

Umakartová kuchyně proměněná tapetou

Pro dnešní nabídku nového řešení kuchyně jsme vybrali fotografii paní Lenky Chlumecké. Jde o klasickou kuchyň nainstalovanou na umakartovém jádře, jakou zná velká většina obyvatel panelákových bytů. Její majitelka nám k fotografii sdělila: „Naše kuchyň je velmi malá, zatím jsme ji proměnili jen tím, že jsme dvířka původní linky staré 44 let polepili tapetou a vyměnili jsme dřez a pracovní desku. Momentálně totiž splácíme 2+1 a garsoniéru v panelovém domě. Z oken kuchyně máme krásný výhled na Krušné hory, z opačné strany bytu je vidět na České středohoří.“

Při rekonstrukci bytu a výměně umakartového jádra lze podle potřeb změnit poměr velikosti kuchyně a koupelny, Foto: ORESI

ZDE s námi můžete soutěžit o kuchyň za 100 000 Kč.

Lenka nám ještě řekla, že ve svém prvním vlastním bytě žije již šest let a čtyři roky tu bydlí se svým snoubencem. V loňském roce se jim narodila dcerka Anetka. Do budoucna chtějí oba byty propojit a vytvořit si funkční rodinné bydlení. A proč se do soutěže zapojila? Prozradila nám, že se o soutěži dozvěděla náhodou. „Původně jsem se chtěla přihlásit do soutěže „Jak se staví sen“, bohužel jsem propásla přijímání žádostí. Ale našla jsem tu jarní soutěž o kuchyň za 100 000 korun od Oresi. Tyto kuchyně již známe z bývalé pobočky v Ústí nad Labem, kde nás zaujaly kuchyně s dřevěným dekorem. A tak jsme to zkusili, naši kuchyň jsme vyfotili a vyplnili jsme formulář pro vstup do soutěže.“ A jak si s řešením kuchyně poradil odborník z Oresi?

Samostatná kuchyň s jídelnou

Přípravy vizualizace nové kuchyně se v Oresi opět ujal architekt Petr Kaluža. „Při stavebním slučování dvou bytů se nabízí několik možných řešení. Například by se kuchyně mohla spojit se sousedícím obývacím pokojem,“ vysvětluje architekt a dodává: „V tomto případě jsem zvolil variantu, kde kuchyň s jídelnou zůstane samostatnou místností. Hlavně kvůli snížení finanční náročnosti stavebních úprav pro majitelku a také pro snazší porovnání se současným stavem.“

Přestavba panelových bytů

U přestaveb panelákových jader je vždy nutné správně zvolit poměr kuchyně – koupelna. Návrh řeší pouze kuchyni, ve skutečnosti by bylo potřeba zpracovat komplexní návrh celého bytu. Poté by se kuchyně případně přizpůsobila.

„V tomto návrhu jsem prostor kuchyně rozšířil na úkor koupelny. Byt bude mít po spojení s 1+kk koupelny dvě a jedna tedy může být menší, kuchyně je v bytě přece jen jedna. Paní Chlumeckou zaujaly dekory dřeva, vybral jsem proto kuchyň Etniq a pro zesvětlení úzkého prostoru jej zkombinoval s modelem Iqony,“ upozorňuje architekt.

Podívejte se do galerie, jakou kuchyňskou sestavu včetně spotřebičů si u Oresi můžete pořídit za 100 000 korun.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také