Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Toto je 11 největších hloupostí při zařizování kuchyně. Kolik jste jich udělali?

Kuchyň je rozhodně jednou z nejdůležitějších místností v bytě, a to nejen díky tomu, že tam stojí lednička. Přesto se moc nezajímáme o to, jak ji zařídíme. Zdá se totiž, že nastěhovat sporák, myčku a skříňky je to jediné, co se dá dělat.
Vydáno: 09.04.2018
Kolika chyb jste se dopustili vy?
Autor: istock.com Kolika chyb jste se dopustili vy?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Myslíme si, že zařídit kuchyň je jednoduché

Základní chyba, kterou uděláme, hned jak začneme přemýšlet o zařizování nebo renovaci kuchyně. Abychom se v kuchyni jenom nevztekali, musíme se zamyslet nad detaily. Je to koneckonců pracovní prostor. Stejně jako si pracovnu nešoupnete do sklepa bez oken, v kuchyni taky musíte pamatovat na to, jak ji zařídit, aby se v ní dobře dělalo.

Nedáváme jí dostatek prostoru

Zvláště v bytovkách nebo panelových domech je to zásadní problém. Kuchyň je úzká, připomíná chodbu, nevypadá vábně. Přitom se jedná o místo, kde připravujeme jídlo (a kdo rád nejí?). Tenhle zlozvyk malých kuchyní si pak přenášíme i do rodinných domů. Dejte kuchyni vždy větší prostor, vždycky ho nějak zaplníte, třeba stolem nebo ostrůvkem. Pokud máte malou kuchyň, je jasné, že ji nenafouknete. V tom případě se soustřeďte na to, abyste prostor pořádně využili.

Kuchyň by neměla být mrňavá Foto: Kuchyň by neměla být mrňavá. Foto: istock.com

Spotřebiče kupujeme dodatečně

Zvláště dnes, kdy je nabídka vestavěných spotřebičů tak široká, bychom neměli nechávat nákup spotřebičů na potom. Hraje se o centimetry a doufat v nějaké standardní velikosti spotřebičů je nesmysl. Omezujete tak sami sebe ve výběru i možnosti pořízení elektroniky za nižší cenu. Když tedy plánujete kuchyň, začněte u spotřebičů. Uvědomte si, jaké potřebujete, jaké chcete a kam by měly přijít.

Který sporák si vyberete vy?

Ušetřete energii při vaření. Vyberte sporák, který připraví večeři úsporně

Zapomínáme na prostor pro jídlo

Často se ho vzdáváme v malých kuchyních s tím, že jídelní stůl se dá do obývacího pokoje. Jenže ne vždycky máte čas na pořádné stolování. Pokud v kuchyni nemáte dostatek místa na stůl, koukněte se po skládacích, které můžete nechat u stěny. Jsou i varianty sklápěcích stolů, které se dají připevnit přímo na stěnu.

Sklápěcí stůl pro malá jídla v jednom nebo ve dvou Foto: Sklápěcí stůl pro malá jídla v jednom nebo ve dvou. Foto: Pinterest.com

Nejsme kreativní

Máme určitou představu o tom, jak by měla kuchyň vypadat. Čistá, snadno udržovatelná, ve světlých barvách. Ale co to porušit? Kuchyň nemusí být vždy jen bílá nebo béžová. Červená zvedá chuť k jídlu (ale taky pocity agrese, takže pozor, nepřehánět to s ní), černá je elegantní (ale je na ní vidět každý flek). Projděte si různé designové tipy na zařizování kuchyní a dejte prostor nápadům. Jak těm praktickým, které šetří místo, tak těm, které kuchyni dodají originální vzhled.

Kuchyň může být zajímavou místností Foto: Kuchyň může být zajímavou místností. Foto: istock.com

Nepamatujeme na světlo

V kuchyni je potřeba dostatek světla. Zářivka nad pracovní plochou je nezbytností, ideálem je ale také světlo nad sporákem. Velký lustr rozhodně nestačí. Kuchyň je místností, kde budete potřebovat mnohem více zdrojů světla než v jiných částech domu. Pro osvětlení linky použijte třeba dostupné LED pásky, jejichž aplikace není ani nijak složitá.

Dostatek světla zvláště nad linkou je nutností Foto: Dostatek světla zvláště nad linkou je nutností. Foto: istock.com

Neuděláme místo pro recyklaci

Není to výsada příznivců Greenpeace. Je to nutnost. Zvlášť v dnešní době, kdy je svět zahlcený odpadky. Pokud rekonstruujete kuchyň, udělejte si místo na koše pro tříděný odpad.

Jak žít zero waste

Zero waste: Máme 5 tipů, jak zredukovat odpad v domácnosti a ještě na tom zbohatnout

Nepřemýšlíme nad úložnými prostory

Skříňky rozhodně nejsou jedinou možností, jak zařídit úložné prostory v kuchyni. Řešením jsou i otevřené police na velké kusy nádobí nebo celé servisy. Pokud jste vysocí, žeňte úložné prostory do výšky.

Úložné prostory mohou jít do výšky, otevřené police jsou taky řešením. Foto: Úložné prostory mohou jít do výšky, otevřené police jsou taky řešením. Foto: Pinterest.com

Odvětrávání

Kuchyň s malým oknem je peklo. Když se vaří, místnost se zapotí a to je základ pro plísně. Pokud rekonstruujete, určitě myslete na pořádné odvětrávání, ideálem je velké okno a výkonná digestoř, která sebere pachy. Místnost vám tak nezatuchne a nebude ani cítit tím, co zrovna vaříte.

Nehledáme alternativy

Často máme představu, že to, co vidíme ve velkých obchodních domech, je jediným řešením. Přitom se ale spousta krásných dekorací, doplňků nebo nábytku dá pořídit po bazarech a anticích. Stejně tak židle nebo jídelní stoly.

Kuchyně jako stavebnice

Kuchyně z bazaru: Takhle krásně může vypadat, když na novou nemáte peníze

Hledíme na trendy

Trendy se objevují a zase mizí, aby uvolnily místo dalším novinkám. Nenechte se unést tím, co zrovna vidíte v obchodech. Dejte kuchyni styl. To je mnohem důležitější. Chcete rustikální, minimalistickou nebo historizující kuchyň? Jděte do toho, ale neplánujte kuchyň jen podle toho, co je zrovna v módě.

Minimalistická kuchyň vypadá skvěle, ale vařilo by se vám tam dobře? Foto: Minimalistická kuchyň vypadá skvěle, ale vařilo by se vám tam dobře? Foto: Pinterest.com

Sledujte nás na Instagramu. Najdete tam fotky proměn, designu i architektury

Další články:

Jakou chybu jste udělali vy?

Toto je 8 nejhorších chyb při zařizování obýváku. Kolika jste se dopustili?

Americká lednice je v domácnostech stále oblíbenější. Působí velmi originálně.

Moderní menší kuchyně: Skvělé retro nápady na design najdete v polovině minulého století

Pečení si můžete velice usnadnit!

Usnadněte si pečení! Těchto 6 vychytávek do kuchyně udělá z práce zábavu

Článek je zařazen v: tipy , rekonstrukce , doporučení , kuchyň , oprava , chyby
Reklama