Kuchyně

1. března 2017 06:00

Jana Brass

Útulná jako u babičky, přitom moderní a praktická aneb kuchyně a jídelny ve stylu Shabby Chic

Styl Shabby Chic se vyhýbá uniformitě a naopak umí vtisknout každému kousku domácnosti jeho důležitost pro vytvoření osobité atmosféry. Kuchyně a jídelny nejsou výjimkou.

Interiérový styl Shabby Chic či, chcete-li, Vintage se hodí kamkoliv. Dokáže vytvářet kdekoliv v domě nebo bytě útulnou zabydlenou atmosféru, jako byste v takovém prostoru bydleli po generace. To je právě jeho sjednocující prvek.

Moderní spotřebiče a Shabby Chic kuchyně

Nebojte se ale, že byste museli upustit od některých moderních spotřebičů, když jde o styl, který si libuje ve starších kouscích. Současná kuchyňská technika se dá umně do Shabby chic kuchyně zakomponovat. Kupříkladu ve světle laděné kuchyni se bude skvěle vyjímat na pracovní desce bílá varná deska. Mikrovlnnou troubu zas můžete schovat do skříňky, která by ale měla mít nějaké odvětrací otvory. Design horkovzdušných trub je pak také dostatečně různorodý, takže některá vám do vaší kuchyně určitě bez problémů zapadne.

Všude plno pěkných věcí

Shabby Chic a Vintage styl sázejí na otevřenost. Proto v něm naleznete spoustu otevřených poliček a také háčků a všelijakých milých a potřebných drobnůstek. Na uklízení je to sice náročné, ale bezvadně to vypadá a vy se cítíte jako někde u babičky, která každou chvíli něco dobrého připravuje, vaří, míchá a peče. Málokdy je pracovní deska zcela prázdná. Dokonce i hrnce a pánve mohou být venku. Pověšené na zdi, nebo na sobě naskládané třeba dole na poličce pod kuchyňským ostrůvkem.

Kuchyňská linka nelinka

A tady narážíme na jeden důležitý detail Shabby Chic kuchyní. Pracovní plocha může být rozeseta po kuchyni na různých místech, jedna by ale vždy měla být hlavní. Kuchyňský ostrůvek je pak její příjemné rozšíření. A kdyby při velkém vaření nestačil ani ten, v další se může čas od času proměnit vrchní deska kredence, kde sem tam postává miska s ořechy nebo ovocem a nějaké drobnosti.

Vedle toho ale můžete pořídit dokonce i u některých nábytkářských domů Shabby Chic kuchyni křísnutou moderní kuchyňskou linkou na klíč. Rozdíl oproti těm moderním bude spočívat především v tom, že linka bude celistvější a více zdobná, než jsme zvyklí, a chcete-li být co nejblíže stylu, pak i v matném provedení.

K sestylizování moderní kuchyně do trochu staršího stylu mohou pomoci i různé samolepicí tapety, kterými překryjete původní barvu linky, pár starších ozdobných i funkčních prvků a nádobí. Foto: iStock

Pokud ale kuchyňskou linku už máte a chcete ji alespoň přiblížit stylu Vintage, pak využijte některé laky, které dokážou vytvořit patinovaný povrch. Skvělá je také ubrousková metoda.

Obklad umístěte všude tam, kde by mohlo dojít k poprskání stěny. Rozpětí, co se hodí za obkladačky, je široké. Nevěříte-li svému výtvarnému talentu, běžte do neutrálních, třeba bílých obkladaček. Dají se pak různě polepit. Kdo má ale chuť, může vytvořit místo obkladu třeba mozaiku z keramických střepů, kamínků apod.

Dřez a baterie

Pojďme ke dřezu. Nerez není to pravé ořechové, spíš se poohlédněte po dřezech z glazované keramiky (nejčastěji bílé) nebo po granitovém dřezu. Nejdřív ale mějte v mysli a nejlépe na papíře rozložení kuchyně, jaký nábytek tam bude, a podle toho vybírejte dřez. Zdobných Vintage baterií ke dřezu je dnes poměrně slušný výběr. Narazíte dokonce i na ty s dvěma kohoutky.

Posviťte si stylově

Světlo je nejlepší přirozené – tedy mít v kuchyni okno. Je-li, zavěste přes něj určitě záclonku a po stranách pěkné barevné závěsy svázané tkalounem přichyceným ke stěně. Když okénko není, nevadí, Dostatek světla může zajistit stropní keramická lampa. Někdy může vypadat jako lucerna. Nejlepší ale je zavěsit lampu vytahovací, zvláště nad jídelní stůl. Pod kuchyňskými skříňkami se mohou skrýt i modernější světla pro osvětlení kuchyňské pracovní desky. Případně na stěnu můžete umístit lampy na kovových či dřevěných držáčcích.

Doplňky

Zdobit prostor kuchyně už není tolik nutné. Všelijaké barevné věcičky, které jsou vidět na poličkách a věšáčcích, zkrášlují prostor samy o sobě. Můžete ale přidat třeba obrázky na stěnu, pod strop zavěsit starší mísy apod., jak to dělávají např. v některých pizzeriích. A nezapomeňte na květiny, suché i ty čerstvé.

Jídelní stůl

Jídelní stůl by pak měl mít na sobě nějaký ústřední bod, třeba onu vázičku a třeba na malém krajkovém ubrousku. Prostírání se hodí to nejprostší – látkové nebo z nějakého přírodního materiálu. A určitě nezapomeňte u jídelních židlí na podsedáky!

(fis)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také