Kuchyně

4. září 2017 15:03

Tereza Javorová

Víte, co je marmoleum? 10 důvodů, proč si ho zamilujete i vy!

Marmoleum nemá nic společného s ovocnou pomazánkou ani s říší pohádek. Za kouzelně znějícím názvem se skrývá hit mezi podlahovými krytinami. Seznamte se a zamilujte se…

Možná jste ho ještě neobjevili, ale přitom nejde o žádnou novinku. Marmoleum je totiž poměrně tradiční podlaha, která se vyrábí již od konce devatenáctého století. Patří mezi přírodní linolea a v minulosti se nejčastěji používalo ve veřejných budovách, jako jsou tělocvičny, nemocnice nebo školy.

Dnes jeho obliba stoupá v běžných domácnostech a právem patří mezi vyhledávané a oceňované podlahové krytiny. Proč je ale tak oblíbené? Především pro to, že marmoleum je ryze přírodní materiál. Jeho základ pro výrobu tvoří lněný olej, směs zpryskyřice, vápence, pigmentů a moučky ze dřeva akorku. Tato směs projde procesem, na jehož konci je jutová textilie se skvělými vlastnostmi. Vznikne teplá podlahová krytina, která je příjemné na omak ichůzi. A proč si ho máte pořídit?

1) Udržitelné zdroje

Marmoleum se skládá se zvelmi dobře obnovitelných zdrojů.Rozhodnete-li se pro něj, nezatížíte životní prostředí. Anavíc, poté, co doslouží, můžete jej bez problémů spálit či dokonce kompostovat.

2) Nohy v teple

Marmoleum dobře vede teplo, je tedy vhodné pro podlahové vytápění. To ovšem není ani třeba, marmoleum je teplejší než klasické linoleum nebo plovoucí podlahy.

3) Neopustí vás

Marmoleum zkrátka vydrží po celou generaci! Po podlaze z marmolea se můžete klidně procházet až padesát let!

4) Vhodné pro alergiky!

Tato skvělá podlaha má bakteriostatické vlastnosti. To znamená, že přirozeně potlačuje množení bakterií amikroorganismů, je tedyproto vhodné pro alergiky aastmatiky.

5)Šetří klouby i nervy

Čtete správně. Marmoleum skutečně pruží a vaše kyčle a klouby ho budou velebit. Příjemně tlumí kroky a dusot dětských nožiček.

6) Je to držák

Marmoleum jen tak něco nerozhází. Tahle podlaha je mimořádně odolná proti poškození. Pokud do ní děda típne cigaretu, nebo ji děti pomalují fixami, stačí vrchní vrstvu opatrně seškrábat apoté opět natřít.

7) Je krásné

Díky přírodním pigmentům, které se používají při výrobě, si můžete vybírat z opravdu pestré škály barev a určitě najdete tu nejlepší do vašeho interiéru.

8) Je variabilní

Libo roli, čtverce či obdélníky? Jen si vyberte, marmoleum může mít více podob.

Se svou podlahou si tak můžete pohrát a poskládat ji, jak jen libo.

9) Snadná údržba

Další plus pro marmoleum je snadné čištění. Při větším úklidu prostě setřete mopem a vodou, jinak stačí vysát nasucho.

10) Nezrujnuje vás

Marmoleum je podlaha za rozumnou cenu. Samozřejmě záleží na tom, jaký typ abarvu si vyberete. Metr čtvereční může stát 500 korun, nebo také 1 500 korun. Pořizovací cena je sice vyšší než ulaminátových podlah, ale nižší než upodlah dřevěných.

(ku)

Podívejte se do galerie na 3D podlahy, ze kterých vám budou oči přecházet! Vytváření vtipné optické klamy.


Přečtěte si také