Výlety

13. července 2022 10:00

redakce Prima Living

Legendární kolotoč na pražské Letné se zase točí, původně byl na lidský pohon

Původně stával na Královských Vinohradech, ale už po dvou letech se přestěhoval na Letnou. Řeč je o legendárním sto třicet let starém kolotoči, který se po dlouhých letech chátrání znovu roztočil.

Když dřevěný kolotoč na letní sezónu roku 1892 poprvé spustili, byla jízda nejspíše trochu trhaná. protože zařízení se nemohlo spolehnout na motorový pohon.

Původně totiž kolotoč poháněl člověk, který musel pod jeho podlahou chodit dokola a celou dobu jízdy před sebou tlačit vzpěru podlahy. Teprve o dva roky později, po přesunu na Letnou lidský pohon nahradil strojní převod, ale i tak se to bez lidské síly neobešlo -  kolotoč poháněl strojník stojící pod podlahou ručně pomocí kliky se setrvačníkem a brzdou. První elektromotor přišel na řadu až ve 30. letech dvacátého století.

Kolotoč bez větších oprav vozil zájemce až do devadesátých let minulého století, kdy musel být kvůli špatnému stavu odstaven a to na dlouhých šestnáct let. Památkově chráněný kolotoč patří nedalekému Národnímu technickému muzeu, kterého ho v roce 2004 koupilo za jeden a půl milionu korun. Oprava stála přes dvacet milionů, peníze se mimo jiné vybraly i díky sbírce, kterou uspořádala městská část Praha 7.

Koně, autíčka i rytíři

Děti i dospělí se mohou na koních a autíčkách svézt každý týden od pátku do neděle či ve svátek. „Nově opravený kolotoč s renovovanými koni se poprvé roztočil v den 128. výročí od jeho reinstalace a kolaudace na Letné a zároveň v roce 130. výročí jeho vzniku a první instalace na Královských Vinohradech,“ řekl ředitel muzea Karel Ksandr.

Kolotoč byl původně osazen vycpaninami 21 koní různých velikostí potažených pravou koňskou kůží, plněných slámou, se skleněnýma očima. Původní sedla a uzdění se dochovaly u čtyř koní: Poly, Flora, Blesk a Šemík. Původní čtyři lavice byly pravděpodobně ve 30. letech 20. století nahrazeny čtyřmi autíčky, z nichž dvě jsou dřevěná a dvě plechová. Sloup středové točny zdobí původní tři rytíři v brnění z papírmaše natření stříbřenkou.

Zdroj: Profimedia; https://prazsky.denik.cz/zpravy_region/podivejte-se-historicky-kolotoc-na-letne-se-uz-toci-nepohnul-se-sestnact-let.html

Sdílejte článek
Štítky Letná kolotoč Praha podlaha PROFIMEDIA s.r.o. Národní technické muzeum v Praze

Přečtěte si také