Pojízdnou kancelář v Baťově mrakodrapu ve Zlíně prostě musíte vyzkoušet

Že jste ještě nebyli ve Zlíně? Tak to je chyba, kterou zkuste co nejdřív napravit. Nadchne vás baťovskými domky na svazích čtvrti Letná, odpočinete si v nových parcích, užijete si v procházku v areálu někdejší slavné továrny na boty. A rozhodně musíte vyzkoušet pojízdnou kancelář v Baťově mrakodrapu.

Továrník Baťa svůj Zlín stavěl před téměř sto lety a mnohé budovy tak měly nejlepší léta dávno za sebou, případně už nesloužily svému účelu. Ale naštěstí se povedlo řadu z nich revitalizovat a vdechnout jim nový život.

Na platformě 14 | 15 zvané Baťův institut se konají koncerty, v bývalých fabrikách sídlí muzeum, knihovna a galerie. Díky tomu je dnes Zlín unikátem. Srdce města tvoří tovární areál postavený z červených cihel na přehledném půdorysu, aby se v číslování budov amerického stylu každý vyznal.

Kde s prohlídkou města začít? Rozhodně v místě, které udělalo Zlín Zlínem – v Továrním areálu. Můžete využít služeb krajského infocentra a pak se vydat do Muzea jihovýchodní Moravy v budově 14 | 15 Baťova institutu. Dozvíte se, jak to ve Zlíně kdysi vypadalo, kdo vymýšlel propracovaný urbanistický koncept továrny v zahradách a jak vypadal den baťovského dělníka.

Pokračujte do 21. budovy, domluvte si projížďku pojízdnou kanceláří ve výtahu a podívejte se na cihlové město z výšky 16. etáže, kam se můžete vyvézt páternosterem. Představu o skutečně unikátní architektuře Zlína si nejlépe uděláte z terasy 21. budovy zvané též Baťův mrakodrap, odkud budete mít jako na dlani továrnu, obslužnou čtvrť s obchodním domem i baťovské domky.

Poseďte v parku

Nevynechejte Infopoint baťovského bydlení nebo Památník T. Bati. Projít si můžete Tovární areál i dělnické čtvrti, vydat se k vile Tomáše Bati či k ředitelské vile. Minout byste neměli ani moderní  Kongresové centrum od skvělé architektky Evy Jiřičné a určitě na chvíli poseďte na Gahurově prospektu, efektním travnatém parku s originálním řešením.

Nese jméno prvorepublikového architekta Františka Lýdie Gahury, který zde plánoval velkorysý park. Na úpravu prostranství však došlo až před několika lety, architekti navršili umělé terénní vlny s chodníky zapuštěnými pod úroveň trávníku.

Architektonicky je ve Zlíně na malém prostoru spousta skvělých věcí k objevování. Abyste na to nebyli sami, vezměte si do ruky skvělého průvodce jménem Zlínský architektonický manuál, kde najdete podrobně popsané všechny objekty, ale taky vytipované stezky za tím, co vás zrovna bude zajímat. Spoustu tipů na výlety a procházky najdete i na webu společnosti Zlínsko a Luhačovicko.

Když na konci 19. století přišli sourozenci Baťovi do Zlína, bylo to poklidné valašské městečko. Průmyslová revoluce, kterou tu vizionář Tomáš Baťa rozpoutal, změnila jeho ráz. Vyrostly tu nejmodernější továrny, pro dělníky z pasek domy s tekoucí vodou a splachovacím záchodem, byl tu propracovaný systém úplně všeho, co lidský život zahrnuje – od školství přes organizaci práce až po trávení volného času.

Kde se ve městě najíst?

Ve Zlíně najdete taky spoustu skvělých bister, několik dobrých restaurací a jeden výjimečný bar. Za návštěvu stojí Bistrotéka Valachy v opraveném Obchodním domě Zlín, kde se vaří z poctivých místních surovin. Mimochodem, do Obchodního domu kdysi chodili obědvat Baťovi zaměstnanci.

Večer se dá doporučit bar 1931, kde nabízejí originální koktejly inspirované 700. výročím založení Zlína. V nápojovém menu tak je baťovský Dřevák, Páternoster nebo koktejl Emil Z., věnovaný legendárnímu běžci Emilu Zátopkovi, který s běháním začínal právě tady.

Zdroj: https://www.zlinsko-luhacovicko.cz/; kudyznudy.cz; https://doparku.cz/projekt/revitalizace-gahurova-prospektu-ve-zline/


Přečtěte si také