reklama

Čas na výsadbu letních cibulovin. Pořiďte si exotickou trojhrotku, ismene a paví orchidej

Simona Sedláčková
26. dubna 2022
Právě nastává čas na výsadbu letních cibulovin. Pokud patříte mezi nadšence exotických květin, pak se poohlédněte po cibulích rostlin, které hned tak na nějaké zahradě neuvidíte, a přitom jim to bude po boku lilií náramně slušet. Hlavně jim vyberte místo na slunci a v závětří, přece jen jsou to krásky trochu zhýčkané.
reklama

Trojhrotka, ismene i paví orchidej se vysazují nejlépe na samém konci dubna stejně jako všechny cibuloviny, které řadíme do skupiny cibulovin letních. Tento termín je zvolený přesně tak akorát, aby se cibulky stihly v zemi pohodlně usadit, vypustit kořínky a aby dokázaly vyrůst v druhé polovině května, tedy v době, kdy už nehrozí ranní mrazíky.

Ismene a paví orchidej jsou rostliny citlivé na mráz. Na podzim proto budou potřebovat opět vytáhnout z půdy a nechat na slunci oschnout. Asi po 10 dnech jim můžete ořezat kořínky i nadzemní část a uklidit, zabalené například do papírového sáčku, do temna a při teplotách kolem 17 °C. Pokud je uložíte do většího chladu, rostliny příští rok nepokvetou.

Naopak trojhrotka patří mezi cibuloviny mrazuvzdorné, a tak ji můžete v dalších letech už nechat přes zimu na záhoně. Je mrazuvzdorná až do –23 °C, ale i tak ji raději na zimu zakryjte mulčem nebo listím.

Ismene (Ismene nebo Hymenocallis)

Cibulovina s kouzelnými květy maličko podobnými narcisům a s nádhernou vůní, připomínající známější frézie, pochází z Jižní Ameriky, z Mexika a Argentiny. Můžete ji pěstovat v květináči na balkoně nebo přímo na záhoně. Jedná se o rostlinu náročnou na teplo, proto ji vysaďte na místo chráněné před větrem a s dostatkem slunečního svitu. S výsadbou vyčkejte vždy až do doby, kdy bude půda dostatečně prohřátá, i kdyby to mělo být až v průběhu května. Rostlina v teplé půdě rychle dožene zpoždění a vykvete asi za 5 týdnů po výsadbě.

Cibule vysazujte asi 8–10 cm hluboko do půdy, ihned je důkladně zalijte a pravidelně jim dopřávejte i hnojení vícesložkovým hnojivem.

Paví orchidej (Acidanthera)

Další exotická cibulovina, která vykvétá bílými květy s tmavě červenými skvrnami a nádherně voní po vanilce. Můžete ji pěstovat volně ba záhonech v zahradě i v květináči na balkoně.

Cibule vysazujte do hloubky asi 8–10 cm na vzdálenost asi 20 cm od sebe. Vyberte jim slunné místo a půdu bohatou na živiny. Pozor na přemokření, volte raději sušší místa.

Trojhrotka, hadí lilie, liliovka stopkatá (Tricyrtis hirta)

Nádherná, odolná cibulovina s květy podobnými běžným liliím. Květy mívají bílou barvu s fialovými skvrnkami.

Trojhrotka je daleko méně choulostivá než předchozí dvě krásky. Můžete ji kromě místa na slunci vysadit i do světlého polostínu. Líbit se jí bude na záhoně v zahradě i v truhlíku na balkoně.

Cibulky se vysazují trochu hlouběji asi tak, aby špička cibule byla 10–12 cm pod povrchem půdy. Trojhrotka má ráda dobře propustnou půdu bohatou na živiny a nesnáší přemokření.

Zdroj: https://www.zahradnictvi-flos.cz/tricytris-macropoda-liliovka-stopkata-hadi-lilie.html; https://www.nkz.cz/praxe/uzitkova-zahrada/zaplava-letnich-cibulovin

Sílejte článek
Štítky: květkvětináčzahradalilieletnícibulovinyzáhonpůdahnojivobalkonhadí liliefrézieliliovkapaví orvhidejismenevstavačovité
reklama