Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Zahrada v červenci

První měsíc prázdnin zahrada nejen dobře vypadá, ale nabízí i spoustu věcí k ochutnání. Souběžně totiž kvetou letničky i pestrobarevné trvalky a zároveň dozrává ovoce a ke sklizni dorůstá poslední jarní zelenina.
Vydáno: 01.07.2014
Nenechte si ujít červencovou zahradu. Vše dozrává...
Autor: Thinkstock Nenechte si ujít červencovou zahradu. Vše dozrává...
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Okrasná zahrada
Jarní skalničky (floxy, tařičky, drobné karafiáty, štěničník, huseník) už odkvetly a jejich výhony rostou do všech stran. Teď je čas je ostříhat a případně pěstovat další sazenice. Stačí výhony zasadit do květináče nebo odkrytého pařeniště a přihnojit je na růst. Pokud výhony nemají kořínky, ve vodě je za pár dnů pustí.

V červenci kvetou hortenzie, třezalky, ibišky, kopretiny, levandule, kosatce, muškáty, lilie, ale i slunečnice. Kvůli horku si rostliny žádají spoustu vody. Zvláště to platí o druzích vysazených na jaře. Ty je dobré i přihnojovat. Vydatně zalévat je třeba i skalku, trávník a také květiny na balkoně nebo terase. Truhlíky a květináče vysychají zvláště rychle.

Červencová zahrada překypuje barvami i zásluhou letniček a pestrobarevných trvalek
Autor: Draganaballack/Wikimedia Commons; CC BY-SA 3.0 Červencová zahrada překypuje barvami i zásluhou letniček a pestrobarevných trvalek

Keře
Speciální péči vyžadují růže, zejména jde o očkování a řízkování. V červenci odkvétají jejich první květy, které je třeba odstranit, u těch velkokvětých nejlépe i s dvěma horními listy. Mnohokvěté se však zkracují těsně pod květenstvím. Listy v létě napadá plíseň i škůdci, zejména mšice. Na obojí existují postřiky s kombinovaným účinkem. Růže je třeba pravidelně okopávat, potřebují provzdušněnou půdu.

Botanické a pnoucí druhy je lepší nestříhat. Keře se totiž posléze ozdobí šípky, které ozdobí zahradu na podzim. Meruzalky, zlatice, ptačí zob a další na jaře kvetoucí keře se v červenci už jen zelenají. Nadchází ale ideální příležitost si je namnožit. V tom případě stačí odstřihnout mladé nezdřevnatělé výhony se dvěma až třemi páry listů, špičku výhonu nad kolénkem zkrátit a takto připravené řízky zapíchat do pěstební zeminy. Po čtyřech týdnech většina z nich zakoření a lze je přesadit. V létě kvetou tamaryšky, hortenzie, komule, ruj vlasatá nebo některé tavolníky. Jiným keřům, například rakytníku, se zase probarvují listy.

Poskládat keře v zahradě dohromady je pěkná věda

Základní pravidla, jak vybrat keře do zahrady

Zelenina a bylinky
V červenci je čas sklidit poslední jarní zeleninu a postarat se o letní druhy, které dorostou až koncem léta či na podzim. Nejprve ale ke sklizni. Pokud už nevíte, co se salátem, pro příště zvažte druh, jehož listy se dají otrhávat postupně tři až čtyři týdny. Pastinák, který může v kuchyni nahradit petržel, celer a dokonce i mrkev, je třeba znovu projednotit. Ředkvičky na rozdíl od něj stačí už jen sníst a vysít další. Do září doroste nová úroda. Sklízet lze rovněž první mrkev, petržel a mladý celer.

Petrželka. Najemno ji nasekejte a spolu s pažitkou, trochou kadeřavé petrželky a kopru vmíchejte do másla. Přidejte sůl, pepř a trochu česneku, nechte do druhého dne v lednici a k snídani se můžete těšit na to nejlepší bylinkové máslo na světě
Autor: Llez/WIkimedia Commons; CC BY-SA 3.0 Petrželka. Najemno ji nasekejte a spolu s pažitkou, trochou kadeřavé petrželky a kopru vmíchejte do másla. Přidejte sůl, pepř a trochu česneku, nechte do druhého dne v lednici a k snídani se můžete těšit na to nejlepší bylinkové máslo na světě

Pro podzimní sklizeň lze vysít ještě špenát, letní salát, fenykl a pekingské nebo i čínské zelí. Je třeba vyvazovat hlavní výhony rajčat k oporám a ty postranní jen pomocí prstů vylamovat. Rostliny přivazujte volně, protože hlavní výhony budou ještě sílit. U rajčat a okurek hrozí plísně. Tu je třeba hlídat a otrhat napadené listy. Ke sklizni se nabízí též petržel kudrnka, celerová nať, majoránka, šalvěj, kerblík i libeček. Dobře zavlažovaná bazalka bude dávat čerstvé lístky až do prvních mrazů.

Vlastní ředkvičky mají sílu

Přichystejte se na další sklizeň zeleniny: Co lze v červnu vysázet?

Při zalévání už vynechejte cibuli i česnek. Díky sušší půdě budou lépe skladovatelné. Skliďte je, jakmile začnou poléhat natě a rostliny žloutnout. Nejprve by měly asi týden ležet na záhoně, následně je dobré je očistit a 3–4 týdny sušit pod přístřeškem. Až potom je namístě odstranit natě.

Ovoce
V červenci je čas sklidit většinu druhů drobného ovoce včetně višní. U jahodníků je třeba odstranit šlahouny, které by rostliny zbytečně vysilovaly. Keříky je dobré ošetřit přípravkem proti houbám. To platí také o kořenech nových sazenic, i ty je třeba před výsadbou do předem připravených záhonů ošetřit proti plísním. Postřik vyžaduje i rybíz a angrešt.

Jahody můžete množit sami, nebo kupovat nové rostliny

Úkol týdne: Víte, co dělat se šlahouny od jahod

Ovocné stromy za suchého počasí vyžadují méně častou, zato ale vydatnou zálivku a je třeba je okopávat. Poškozené ani zakrnělé plody by neměly zůstávat na stromě. Stromy je třeba ošetřovat proti mšicím, sviluškám, obalečům, padlí a fyziologické skvrnitosti. Větve zatížené bohatou úrodou podepřete.

David Horák

Mohlo by vás zajímat:

Přírodní materiály, vintage styl spolu s uměleckými prvky oživí vaši zahradu

6 praktických rad, jak na moderní zahradu

Takže pozor, prohlídka zakázaných zahrad začíná...

Vchod do zahrady, anebo vstupenka do ráje?

Článek je zařazen v:
Reklama