Zahrada

26. června 2014 05:41

Markéta Zídková

Vy se ptáte, my odpovídáme: Vyhodit sazenice jahod, které nekvetou?

Dorazil k nám další zajímavý čtenářský dotaz. Možná se týká i vás.

Na podzim jsem zakoupila 20 jahod v kontejnercích. Z těch dvaceti mi letos vykvetly jen čtyři trsy, ostatní jsou plané a mají jen šlahouny. Mám čekat, že ostatní příští rok pokvetou? Slyšela jsem, že jahoda, která prvním rokem nekvete, je planá a nezarodí. Ruth M., Lipník nad Bečvou

Prima living odpovídá: Jahody se množí buď semenem nebo mladými sazenicemi ze šlahounů. Obě metody jsou spolehlivé a jen velice málo nových rostlinek nepřináší úrodu. Jestli jste si vysadila na záhon dobře zakořeněné sazeničky už vloni, při správné péči by vám měly přinést první úrodu, i když ne bohatou.

Ale jestli vám několik rostlinek ani nekvetlo, znamená to, že buď ještě potřebují „dospět“, nebo jsou skutečně plané. Doporučujeme počkat, nevyhazovat, po sklizni jahod sazenice okopat, přihnojit a v době sucha zavlažovat. Sazenice, které letos nekvetly, si raději označte, abyste věděli příštím rokem, o které jde.

Pokud by takový keřík jahod nezakvetl ani příští rok, je nutno jej bez milosti odstranit, nezakvete už nikdy. Čím plodnější je keřík, tím méně šlahounů produkuje, nejvíc šlahounů a nejkrásnější sazenice produkují keříky, které mají málo plodů, případně neplodí vůbec. Tyto sazenice nebudou ovšem taky plodit.

(mw)

Mohlo by vás zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také