návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Mikroplyšové povlečení? Zní to lákavě, ale ropa do ložnice nepatří

bras , Vydáno: 01.05.2015
Spaní v mikroplyši nepřinese nic příjemného. Možná ráno dokonce najdete na zapařeném těle vyrážku
Autor: Pixabay Spaní v mikroplyši nepřinese nic příjemného. Možná ráno dokonce najdete na zapařeném těle vyrážku
Všimli jste si, že povlečení z mikroplyše a mikrovlákna je v poslední době obrovským trendem v ložnicích? Není to ovšem tak skvělé, jak se na první pohled zdá.

reklama

Mikrovlákno, případně mikroplyš nebo mikroflanel, jednoduše téměř vše, co začíná slovem mikro, se vyrábí ze 100% polyesteru. Základní surovinou pro výrobu tohoto materiálu je ropa. Ptáte se, jak může být materiál vyrobený z ropy tak oblíbený?

Dobrá marketingová strategie

Důvodem je promyšlená marketingová strategie obchodníků. Lákají především na nízké ceny, rychlé sušení, nežehlivý povrch a další atraktivní vlastnosti, které zaneprázdněné hospodyňky ocení. Jak je to ale doopravdy?

Povlečení vyrobené z ropy? Je to tak Foto: Povlečení vyrobené z ropy? Je to tak, Foto: Pixabay

Umělotina nesaje a rychle se špiní

Rychlé sušení a skutečnost, že se nic nemusí žehlit, nelze těmto materiálům upřít. Jedná se totiž o vlákna, která jen v minimálním množství dokážou absorbovat vlhkost, proto jsou po vytažení z pračky skoro suchá a nezmačkaná.

Také to ale znamená, že pokud se během noci potíte, ráno se probudíte zapaření a pravděpodobně i s vyrážkou, protože vaše pokožka bude celou dobu v kontaktu s vlhkostí sraženou na nesavém, oslizlém povrchu.

Při výběru povlečení sázejte spíše na kvalitní přírodní materiály Foto: Při výběru povlečení sázejte spíše na kvalitní přírodní materiály, Foto: Pixabay

Povlečení z mikrovlákna nebo mikroplyše se také mnohem více špiní a více na něm ulpívají žmolky a prach. Mikrovlákno totiž díky své struktuře skvěle váže nečistoty, proto je oblíbené mezi výrobci úklidových utěrek nebo mopů.

 

S mikroplyší zapomeňte na spánek jako v bavlnce

V povlečení z mikroplyše nebo mikrovlákna se vám dozajista nebude spát jako v bavlnce. Povrch v případě mikrovlákna šustí, často elektrizuje a celé povlečení navíc klouže z peřiny. U mikroplyše zase můžete mít problém se žmolky a padajícími chloupky, které lechtají a snadno se vdechují. Mikroplyš je navíc extrémně hřejivá tkanina, která je při běžné pokojové teplotě pro spánek v podstatě nepoužitelná.

Umělé materiály nemusíme zatracovat úplně. Hodí se pro úklid, jako dekorace a vhodné jsou i pro výrobu hřejivých dek k televizi Foto: Umělé materiály nemusíme zatracovat úplně. Hodí se pro úklid, jako dekorace a vhodné jsou i pro výrobu hřejivých dek k televizi, Foto: Pixabay

Polyester využijte raději mimo ložnici

Umělé materiály se hodí spíše jako dekorační textil, například na závěsy a ozdobné potahy – právě díky nízké mačkavosti. V podobě závěsů nebo povlaků s nimi nepřijdete do těsného kontaktu, jako je tomu u povlečení. Mikroplyš se nehodí do ložnice, ale dobré využití najde třeba jako hřejivá deka na občasné přikrytí u televize.

Až budete kupovat nové povlečení, raději se poohlédněte po kvalitních přírodních materiálech.

TIP: Jak poznat kvalitní povlečení od nekvalitního?

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Příjemné ložnici, která nese znaky luxusu lze dopomoci různými dekoracemi

9 tipů na zútulnění ložnice


reklama

Článek je zařazen v: ložnice , povlečení , polyester , mikroplyš , mikrovlákno , postele

reklama

Přečtěte si také