Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Mikroplyšové povlečení? Zní to lákavě, ale ropa do ložnice nepatří

Všimli jste si, že povlečení z mikroplyše a mikrovlákna je v poslední době obrovským trendem v ložnicích? Není to ovšem tak skvělé, jak se na první pohled zdá.
Vydáno: 01.05.2015
Spaní v mikroplyši nepřinese nic příjemného. Možná ráno dokonce najdete na zapařeném těle vyrážku
Autor: Pixabay Spaní v mikroplyši nepřinese nic příjemného. Možná ráno dokonce najdete na zapařeném těle vyrážku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Mikrovlákno, případně mikroplyš nebo mikroflanel, jednoduše téměř vše, co začíná slovem mikro, se vyrábí ze 100% polyesteru. Základní surovinou pro výrobu tohoto materiálu je ropa. Ptáte se, jak může být materiál vyrobený z ropy tak oblíbený?

Dobrá marketingová strategie

Důvodem je promyšlená marketingová strategie obchodníků. Lákají především na nízké ceny, rychlé sušení, nežehlivý povrch a další atraktivní vlastnosti, které zaneprázdněné hospodyňky ocení. Jak je to ale doopravdy?

Povlečení vyrobené z ropy? Je to tak Foto: Povlečení vyrobené z ropy? Je to tak, Foto: Pixabay

Umělotina nesaje a rychle se špiní

Rychlé sušení a skutečnost, že se nic nemusí žehlit, nelze těmto materiálům upřít. Jedná se totiž o vlákna, která jen v minimálním množství dokážou absorbovat vlhkost, proto jsou po vytažení z pračky skoro suchá a nezmačkaná.

Také to ale znamená, že pokud se během noci potíte, ráno se probudíte zapaření a pravděpodobně i s vyrážkou, protože vaše pokožka bude celou dobu v kontaktu s vlhkostí sraženou na nesavém, oslizlém povrchu.

Při výběru povlečení sázejte spíše na kvalitní přírodní materiály Foto: Při výběru povlečení sázejte spíše na kvalitní přírodní materiály, Foto: Pixabay

Povlečení z mikrovlákna nebo mikroplyše se také mnohem více špiní a více na něm ulpívají žmolky a prach. Mikrovlákno totiž díky své struktuře skvěle váže nečistoty, proto je oblíbené mezi výrobci úklidových utěrek nebo mopů.

 

S mikroplyší zapomeňte na spánek jako v bavlnce

V povlečení z mikroplyše nebo mikrovlákna se vám dozajista nebude spát jako v bavlnce. Povrch v případě mikrovlákna šustí, často elektrizuje a celé povlečení navíc klouže z peřiny. U mikroplyše zase můžete mít problém se žmolky a padajícími chloupky, které lechtají a snadno se vdechují. Mikroplyš je navíc extrémně hřejivá tkanina, která je při běžné pokojové teplotě pro spánek v podstatě nepoužitelná.

Umělé materiály nemusíme zatracovat úplně. Hodí se pro úklid, jako dekorace a vhodné jsou i pro výrobu hřejivých dek k televizi Foto: Umělé materiály nemusíme zatracovat úplně. Hodí se pro úklid, jako dekorace a vhodné jsou i pro výrobu hřejivých dek k televizi, Foto: Pixabay

Polyester využijte raději mimo ložnici

Umělé materiály se hodí spíše jako dekorační textil, například na závěsy a ozdobné potahy – právě díky nízké mačkavosti. V podobě závěsů nebo povlaků s nimi nepřijdete do těsného kontaktu, jako je tomu u povlečení. Mikroplyš se nehodí do ložnice, ale dobré využití najde třeba jako hřejivá deka na občasné přikrytí u televize.

Až budete kupovat nové povlečení, raději se poohlédněte po kvalitních přírodních materiálech.

TIP: Jak poznat kvalitní povlečení od nekvalitního?

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Příjemné ložnici, která nese znaky luxusu lze dopomoci různými dekoracemi

9 tipů na zútulnění ložnice


Článek je zařazen v: ložnice , povlečení , polyester , mikroplyš , mikrovlákno , postele
Reklama