Ložnice

21. května 2018 06:00

Matouš Hartman

Sovy jsou bohatší než ranní ptáčata. Proč se vyplatí nevstávat?

Že ranní ptáče dál doskáče, neplatí. Ukázalo se, že ti, kdo radši ponocují a nevstávají se svítáním, mají předpoklady k vyšším výdělkům. Takže pokud si chcete žít dobře, rozhodně nenastavujte budík na dřív než osmou ráno.

Vědci totiž rozdělili lidi do dvou skupin. Na sovy, které vstávaly až po osmé a chodily spát po jedenácté, a na ranní ptáčata, která chodila do kanafasu před jedenáctou a probouzela se před osmou. Britští vědci, kteří studii prováděli, chtěli ověřit větu Benjamina Franklina, který řekl, že ten, kdo jde brzy do postele a brzy vstává, je zdravější, bohatší a chytřejší.

Dospěli kzávěru, že se zakladatel USA spletl. Sovy totiž měly vyšší příjmy a nedělalo jim takový problém dovolit si automobil.

O tom, že jsou sovy inteligentnější než ranní ptáčata, jsme už psali:

Politik se mýlil i votázce zdraví. Vědci nezjistili, že by ranní ptáčata měla pevnější zdraví nebo že by se dožívala vyššího věku než sovy. To, co ale výzkum ukázal, je fakt, že ti, kdo trávili spánkem více než osm hodin, umírali dříve. To se ale sov netýká, protože byť se může zdát, že spí déle, vesměs jen o několik hodin posouvají svou denní dávku spánku oproti ranním ptáčatům.

(mh)

Další články:


Přečtěte si také