Lidé, kteří neradi vstávají, jsou inteligentnější. Oproti ranním ptáčatům mají i několik dalších výhod
Je sedm ráno a budík vám začne vyhrávat přímo u hlavy. Někdo s radostí vyskočí z postele a někdo odloží vstávání o deset minut, pak o dalších deset a nakonec přijde do práce pozdě. Ukázalo se ale, že ti, kteří mají s probouzením potíže, jsou chytřejší.
To, že vstáváme, když nám začne zvonit budík, je poměrně nová záležitost. Zároveň se tu objevuje rozpor mezi tím, co nám nakazuje příroda, a co náš zaměstnavatel. Evoluce nás na vstávání na povel nepřipravila. Ztoho důvodu může být pro mnohé problém vstávat vpřesně danou hodinu, když by jeho tělo ještě potřebovalo trochu odpočinku.
Studie dvou britských vědkyň ukázala, že pokud nevstáváte podle budíku, ale probouzíte se pozdě, jste ambicióznějším člověkem, jste kreativnější a hlavně nezávislejší. Projevuje se to již vdětství. Děti, které často zaspaly, se vdospělosti ukázaly jako inteligentnější. Ty nejchytřejší děti vstávaly o víkendech kolem jedenácté a ve všední dny lehce před osmou.
Neznamená to ale, že ti, kdo vposteli tráví většinu času, jsou Einsteini. I moc spánku totiž škodí. Měli bychom spát sedm až devět hodin. To nás udrží vkondici, budeme odpočatí a nestane se, že bychom prospali celý den.