Martin je symbolem prvního sněhu a prorokem počasí. Víkend přinese slunce, mlhy i mráz

Svátek sv. Martina si naši předkové dokázali užívat. Martinskému posvícení kralovala husa a mladé víno. Tahle tradice se dochovala dodnes, a tak se nedělní oběd nejbližší k 11. 11. bez svatomartinské pečínky obvykle neobejde. K svátku Martina, který je považován za posla prvního sněhu, se váže spousta lidových pranostik, které věští, jaká bude zima, tak si pojďme některé připomenout. A taky pro vás máme aktuální předpověď počasí na martinský víkend.

Svátek sv. Martina 11. listopadu býval v každoročním životě našich předků zásadním zlomem a uměli si ho užívat. „Veškerá úroda už byla pod střechou a lidé se připravovali na dlouhé zimní měsíce. A tak se chtěli pobavit a pořádně najíst a napít, aby se posilnili před začátkem tehdy přísného adventního půstu,“ uvádí PhDr. Alena Vondrušková ve své knize Český lidový a církevní rok.

INSPIRUJTE SE: Adventní tradice a zvyky. Církev chtěla udělat z adventu půst, naši předci měli ale jiné plány

Martinské posvícení

Jedenáctý listopadový den lidé dříve považovali za čas nejlepší pro hodování a veselí, a právě proto se o tomhle svátku odehrávalo nejbohatší posvícení v roce. Martinské posvícení se konalo se v neděli nejbližší k 11. 11. Svatomartinskému stolu kralovaly dozlatova vypečená husa se zelím a martinské i posvícenské koláče. Poprvé se také ochutnávala mladá vína.

Svatý Martin je poslem zimy

Svatý Martin plnil ale ještě jeden důležitý úkol – proroka počasí. Všeobecně se věřilo, že přináší chlad a sníh, a bývá tak považován za prvního posla zimy. Legenda o bílém koni, na kterém Martin přijíždí a veze s sebou první sníh, vznikla patrně tak, že si lidé během let všimli, že kolem svátku svatého Martina často poprvé sněžilo, a tak propojili jeho jméno s bílým koněm, symbolizujícím sněhové vločky.

NENECHTE SI UJÍT:  Svatý Martin přijíždí na bílém koni. Znáte svatomartinské tradice a pranostiky?

Martinské pranostiky

K svátku svatého Martina se váže spousta starých lidových pranostik a pořekadel, které věští, jaká bude nadcházející počasí. Pojďme si připomenout pranostiky notoricky známé i ty, které jste možná ještě neslyšeli. A sami tak podle letošního počasí můžete odhadnout, jaká bude zima a Vánoce.

  • Svatý Martin přijíždí na bílém koni. Přijede-li na šedém (mlhy), bude zima střídavá; přijede-li na žlutém (sucho), přijde zima tuhá a suchá.
  • Na svatého Martina slunečno – dlouhá zima.
  • O Martině po ledu – o Vánocích po blátě.
  • Na svatého Martina bývá dobrá peřina.
  • Na svatého Martina kouřívá se z komína.
  • Padá-li první sníh toho dne, říkáme, že svatý Martin přijel na brůně.
  • Padá-li sníh toho dne neb v noci, říká se, že svatý Martin přijel na bílém koni.
  • Přijede-li Martin na bílém koni, metelice za metelicí se honí.
  • Martinův led bude vodou hned.
  • Jde-li husa o Martině po ledu, bude se po něm jistě dlouho koupat.
  • Na svatý Martin - ještě se vrátím, ale na svatý Mikuláš mě tu najisto máš.
  • Po svatém Martině zima nežertuje; přichází sníh i mráz kvaltem.
  • Jaký den svatého Martina, taková též bude zima.
  • Jestli na svatého Martina jest vlhko, bude nestálá zima; pakli na týž den slunce svítí, bude tuhá zima.
  • Na svatého Martina souditi, že když mokrý den mírnou a pohodlnou zimu, jasný ale tuhou zimu znamenati měl.
  • Na svatého Martina slunečno - dlouhá zima.
  • Na svatého Martina pod mrakem - nestálá zima.
  • Je-li zamračeno na svatého Martina, bude zima levná; je-li jasno, bude zima mastná.
  • Jižní vítr na Martina - mírná zima.
  • Zůstane-li listí až do Martina na stromech, čeká se dlouhá a tuhá zima.

Proč se na Martina peče husa

„V tomto období byly husy dobře vykrmené a hospodáři se před zimou zbavovali zvířat, která se nehodila k chovu nebo by nepřežila chladné měsíce. Ale ať už je to jakkoliv, pečená husa k Martinovi zkrátka patří. Dodnes známé lidové rčení říká, že o svatém Martině husa nejpěkněji zpívá,“  vysvětluje dr. Vondrušková. Připravovat na sv. Martina husu je velmi starý zvyk, který se udržoval jak na venkově, tak ve městě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: V listopadu bude počasí jako na houpačce. Už koncem měsíce by do hor měla přijít zima

Svatomartinská husa prozradí, jaká bude zima

Dříve lidé víc než my dnes důvěřovali instinktům zvířat, a tak jaké bude počasí často usuzovali podle jejich chování. Například platilo, že čím větší měla na podzim zvířata tukové zásoby, tím měla být nadcházející zima drsnější. K předpovědi počasí byla svatomartinská husa jako dělaná.

Když si na dozlatova vypečené huse pochutnala celá rodina, z obraných kostí se pak věštilo, jaké bude v zimě počasí a jestli napadne sníh,“ uvádí A. Vondrušková. Rozhodující bylo množství a rozmístění podkožního tuku na těle svatomartinské husy. Když měla hodně tuku, byla nadcházející zima hodně mrazivá a naopak,“ uvádí A. Vondrušková.

  • Lidová pranostika praví: Na svatého Martina nejlepší je husina; pohleď na hruď i na kosti, poznáš, jaká zima se přihostí. Je-li kobylka martinské husy hnědá, bude málo sněhu a na holo mrznout; je-li však bílá, bude hodně sněhu.

Podívejte se na aktuální předpověď počasí:

Předpověď počasí na martinský víkend

Pokračovat bude podobné počasí, jaké je v posledních dnech, uvádí týdenní předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V pátek i v sobotu meteorologové očekávají jasno až polojasno, ráno a dopoledne mlhy a nízkou oblačnost. Ta se může zejména na západě, v pátek i na severovýchodě, udržet celý den. Noční teploty se budou pohybovat kolem nuly nebo těsně nad ní, při celonočním vyjasnění může teploměr ukázat i -3 °C. Denní teploty v pátek vystoupají na 7 až 11  °C, v sobotu bude ještě o stupeň tepleji. Při déletrvající nízké oblačnosti se naopak budou držet jen kolem 6 °C.

  • Také v neděli budou mlhy, někde mrznoucí, a zataženo nízkou oblačností. Během dne se přechodně na většině území vyjasní nebo bude polojasno. Může mrholit. Noční teploty budou opět kolem nuly a při zmenšené oblačnosti až -4 °C. Nejvyšší denní teploty budou 6 až 10 °C, při déletrvající mlze nebo nízké oblačnosti kolem 5 °C.

Jak bude na Martina

Na svátek Martina má být přes den oblačno až zataženo, zpočátku ojediněle mlhy, i mrznoucí. Ojediněle mrholení, k večeru od severozápadu déšť, nad 1200 metrů se může objevit sněžení. Nejnižší noční teploty 3 až -1 °C, při zmenšené oblačnosti až -3 °C. Nejvyšší denní teploty 4 až 9 °C.

  • Podobný ráz počasí, tedy zataženo až oblačno, bude panovat i v dalších dnech. Místy má pršet, na horách a postupně i ve vyšších polohách sněžit. Nejnižší noční teploty 4 až -1 °C, nejvyšší denní  3 až 8 °C.

Zdroje: chmi.cz, pranostik.cz, Český lidový a církevní rok (Alena Vondrušková)


Přečtěte si také